15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii

Początek nowego roku to dobry moment na podsumowanie poprzedniego i przypomnienie tekstów, które najchętniej czytaliście w 2013 r.

W zestawieniu dominują teksty odnoszące się do ważnych bieżących wydarzeń, takich jak powstanie serwisu notorycznie i z pełną premedytacją kradnącego cudze zdjęcia czy udostępnienie za darmo przez Adobe pakietu CS2. Nie zabrakło też ponadczasowych poradników i dwóch testów wiodących na rynku lustrzanek. Zwycięzca jest niezwykle zaskakujący, ale zobaczcie sami…

Dużą popularnością cieszyły się również poszczególne części cyklu galerii rozrywkowych Photoshopowe wpadki miesiąca, które jednak traktujemy z przymrużeniem oka i nie chcemy ich porównywać do poradników czy testów pisanych na poważnie. W zestawieniu uwzględniłem materiały, które powstały w 2013 r.

15. Dziesięć najlepszych polskich internetowych magazynów o fotografii

Oto 10 najlepszych polskich elektronicznych magazynów o fotografii, które każdy może pobrać za darmo. Potężna dawna świetnych zdjęć, wywiadów i felietonów.

- www.fotoblogia.pl/2013/04/18/10-najlepszych-polskich-internetowych-magazynow-o-fotografii

14. Zdjęcia pod światło? Żaden problem! [wideoporadnik]

Stara zasada fotografii mówi, żeby nie fotografować pod słońce. Jakub Kaźmierczyk pokazuje, jak nie bać się łamać zasad.

- www.fotoblogia.pl/2013/05/23/zdjecia-pod-swiatlo-zaden-problem-wideoporadnik

Zobacz również: Przyśpiesz pracę w Photoshopie za pomocą kolorów

13. Adobe Photoshop CC złamany przez piratów!

Adobe nowym sposobem dystrybucji oprogramowania chciało skutecznie walczyć z piratami. Okazuje się, że wystarczył jeden dzień, żeby nowa aplikacja znalazła się na pirackich serwerach.

- www.fotoblogia.pl/2013/06/20/photoshop-cc-zlamany-przez-piratow

12. Canon EOS 700D – pierwsze wrażenia

Canon EOS 700D tuż po premierze w Łodzi

Canon EOS 700D zdaniem wielu różni się od swojego poprzednika tylko nową etykietką na obudowie i jest za to mocno krytykowany. Mimo to cieszy się sporą popularnością.

- www.fotoblogia.pl/2013/03/21/canon-eos-700d-pierwsze-wrazenia

11. Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik]

Koty to jeden z najbardziej urokliwych tematów w fotografii, ale również jeden z trudniejszych. Olga Drenda zapytała kilku specjalistów o to, jak pracować z puchatym modelem, zrobić dobre zdjęcia i nie dostać przy tym kota…

- www.fotoblogia.pl/2013/04/07/jak-fotografowac-koty-poradnik

10. Szukam profesjonalnego fotografa do darmowej sesji, czyli polskie TFP

W lipcu Jakub Kaźmierczyk opisał popularny ostatnio skrót TFP, pojawiający się w wielu ogłoszeniach na forach branżowych czy portalach. Rozwinięcie skrótu to Time For Pictures/Photos. Oznacza to tyle, że modelka poświęca swój czas i otrzymuje za to odbitki. Z jego tekstu możecie się dowiedzieć, co dziś oznacza TFP.

- www.fotoblogia.pl/2013/07/03/szukam-profesjonalnego-fotografa-do-darmowej-sesji-czyli-polskie-tfp

9. Nikon D7100 – nowa jakość średniej klasy [test]

Nikon D7100

W zestawieniu nie mogło zabraknąć testu jednej z najlepszych amatorskich lustrzanek cyfrowych na rynku — Nikona D7100. Materiał z czerwca 2013 r. wciąż cieszy się sporą popularnością. Szczególnie przed świętami w grudniu.

- www.fotoblogia.pl/2013/06/11/nikon-d7100-nowa-jakosc-sredniej-klasy-test

8. Adobe Photoshop CS2 do pobrania legalnie za darmo!

Jedną z głośniejszych historii 2013 r. było udostępnienie przez Adobe do pobrania za darmo pakietu CS2. Po tygodniu wyjaśniło się, że firma zaliczyła wpadkę, a programy wprawdzie są dostępne dla wszystkich, jednak zostały umieszczone na serwerach dla osób, które już je kiedyś kupiły, a nie dla wszystkich. Przynajmniej w teorii. Całą sprawę opisałem szczegółowo w drugim tekście.

- www.fotoblogia.pl/2013/01/07/adobe-photoshop-cs2-do-pobrania-legalnie-za-darmo

- www.fotoblogia.pl/2013/01/14/darmowy-pakiet-adobe-cs2-jednak-nie-jest-legalny-czy-oby-na-pewno

7. Canon EOS 6D – budżetowa pełna klatka sterowana przez Wi-Fi [test]

Canon EOS 6D

Najchętniej czytanym testem na Fotoblogii w 2013 r. był materiał opisujący pełnoklatkową lustrzankę Canon EOS 6D. To zarazem drugi tekst dotyczący Canona w tym zestawieniu.

- www.fotoblogia.pl/2013/01/31/canon-eos-6d-test

6. Zwycięzca konkursu National Geographic zdyskwalifikowany przez… torbę

Zdjęcie początkowo nagrodzone w kategorii “Miejsca” w konkursie NG 2012.

Oto krótka historia w stylu od bohatera do zera, w której w roli głównej występuje fotograf Harry Fisch oraz jego piękne, ale obrobione w niedozwolony sposób zdjęcie. A wszystko przez zwykłą torbę…

- www.fotoblogia.pl/2013/01/18/zwyciezca-konkursu-national-geographic-zdyskwalifikowany-przez-torbe-ktorej-nie-ma

5. Dziesięć najczęstszych błędów na zdjęciach z wakacji. Jak ich uniknąć?

Tuż przed wakacjami, w czerwcu, przygotowaliśmy dla Was serię poradników wakacyjnych. W pierwszym, najbardziej popularnym tekście Jakub Kaźmierczyk radził, jak uniknąć podstawowych błędów podczas wakacyjnego fotografowania. To zarazem cieszący się największym zainteresowaniem poradnik fotograficzny minionego roku i sygnał dla nas, że tego typu tekstów oczekujecie na Fotoblogii w 2014 r.

- www.fotoblogia.pl/2013/06/05/10-najczestszych-bledow-na-zdjeciach-z-wakacji-jak-ich-uniknac-poradnik

4. Dziesięć aparatów fotograficznych, które zrobiły na mnie największe wrażenie w 2012 r.

Sony RX1

Przez cały 2013 rok chętnie czytaliście tekst podsumowujący premiery ciekawych, innowacyjnych i przemyślanych aparatów fotograficznych z 2012 r. Przedstawiłem w nim dziesięć aparatów mijającego wtedy roku, które zrobiły na mnie największe wrażenie i które mogę polecić każdemu.

— www.fotoblogia.pl/2012/12/26/10-aparatow-fotograficznych-ktore-zrobily-na-nas-najwieksze-wrazenie-w-2012-roku

3. Znalezione nie kradzione? Afera wokół serwisu ze „zdjęciami znalezionymi w Internecie”

Na podium znalazł się tekst Olgi Drendy opisujący historię pewnego przedsiębiorczego licealisty, który założył serwis internetowy oparty na dwóch bardzo popularnych w Internecie tematach: kobiety w bieliźnie i ciekawostki. Problem w tym, że chłopak publikował zdjęcia bez wiedzy i zgody ich autorów. Ten problem, jak widać, wywołał Wasze zainteresowanie.

- www.fotoblogia.pl/2013/04/13/znalezione-nie-kradzione-afera-wokol-serwisu-ze-zdjeciami-znalezionymi-w-internecie

2. Timothy Archibald — kochający ojciec, który sfotografował autystycznego syna

Dawno żaden fotoreportaż nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak cykl pokazujący życie 5-letniego Elijah chorego na autyzm. Autorem zdjęć jest jego ojciec, świetny fotograf Timothy Archibald. Dawno też galeria fotografii prezentowanych na Fotoblogia.pl nie cieszyła się takim zainteresowaniem. O popularności tego niesamowitego fotoreportażu świadczy nie tylko to, że był chętnie odwiedzany przez naszych czytelników. Trafił również na pierwszą stronę na Wykopie i zdobył prawie 9 tys. lajków na Facebooku.

- www.fotoblogia.pl/gallery/15,timothy-archibald-kochajacy-ojciec-ktory-sfotografowal-autystycznego-syna-inspiracja

1. Diabeł tkwi w szczegółach. Historyczne zdjęcia, które kryją zaskakujące detale

Pora na zwycięzcę. Zupełnie niespodziewanie najchętniej czytanym tekstem na Fotoblogii w 2013 r. było zestawienie Olgi Drendy. Omówiła w nim stare historyczne zdjęcia, kryjące w sobie interesujące historie. Tekst został przez Was dodany na Wykop.pl, cieszył się też ogromną popularnością na innych stronach czy Facebooku.

- www.fotoblogia.pl/2013/03/17/diabel-tkwi-w-szczegolach-historyczne-zdjecia-ktore-kryja-zaskakujace-detale

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Przeglądy:

Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem