Polacy nagrodzeni w kategorii profesjonalnej Sony World Photography Awards 2012

Jacek Kusz, Poland, Professional Shortlist, Nature & Wildlife, Sony World Photography Awards 2012

Jacek Kusz, Poland, Professional Shortlist, Nature & Wildlife, Sony World Photography Awards 2012

26 kwietnia ogłoszono listę zwycięzców tegorocznej edycji Sony World Photography Awards i, jak w poprzednich latach, znalazło się wśród nich kilkoro polskich fotografów. W tym roku do grona wyróżnionych dołączyli Jacek Kusz i Kasia Bielska. Kusz zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Natura i dzika przyroda za serię pod tytułem "Zoo", Bielska zaś zwyciężyła w kategorii Współczesność zdjęciami z projektu "It’s Now or Never".

Pulitzery 2012 – wygrały przemoc i ból

Jacek Kusz wykonał swoje zdjęcia we wrocławskim zoo, gdzie fotografował przede wszystkim małpy. Nietypowość zdjęć Kusza polega na tym, że osadził on zwierzęta w konwencji zarezerwowanej do tej pory dla fotografii portretowej ludzi. Autor chciał w ten sposób podkreślić, że tak naprawdę ludzie nie są istotami o wiele wyższymi niż mieszkańcy zwierzyńca — niejako stawiając znak równości między gatunkami.

Jacek Kusz, Poland, Professional Shortlist, Nature & Wildlife, Sony World Photography Awards 2012

Projekt Jacka Kusza to kontynuacja pasji, która skłoniła go do poświęcenia się fotografii. Zwierzęta pojawiały się już na pierwszych jego zdjęciach, wykonanych, gdy miał piętnaście lat. Choć w życiu zawodowym zajmował się przede wszystkim fotografią mody i wnętrz, to jednak zwycięska seria stanowi godny powrót do młodzieńczych zamiłowań.

Z kolei Kasia Bielska zajęła się jedynymi ssakami, które potrafią nosić spodnie. Jej seria zdjęć ukazuje fascynację fotografią mody, a zwłaszcza tego, jak "wizerunek tworzy historię konkretnej kobiety", jak czytamy w oficjalnym komunikacie. Realizację projektu fotograficznego ułatwił Bielskiej fakt, że jest dyrektorem artystycznym jednej z działających w Warszawie agencji modelek.

Kasia Bielska, Poland, Professional Shortlist, Contemporary Issues, Sony World Photography Awards 2012

Autorka tak mówi o swoim dziele:

Pracując w agencji, spotykam się z dziewczętami, dla których praca ze mną jest pierwszym krokiem na drodze do kariery w świecie mody. To młode osoby, które zmuszone są do przełamania swojego wstydu i do odkrycia w sobie kogoś, kogo dotąd wcale nie znały. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że będę miała do czynienia głównie z dziećmi! To, co kiedyś zdarzało się sporadycznie (czyli praca z niepełnoletnimi modelkami), dziś jest normą. Negocjacje niemal każdego większego kontraktu zaczyna się dziś od zdania: „Musimy zadzwonić do twojej matki”. Wydaje się oczywiste, że coraz częściej to rodzice decydują o tym, że ich dzieci angażują się w świat mody i że będą w nim grały role dorosłych.

Zobacz również: Sony A99 - test


Można pokusić się o stwierdzenie, że prace obojga naszych nagrodzonych rodaków krążą wokół zbliżonej tematyki — tworzenia swego rodzaju więzień, będących wynikiem utrwalonych przekonań i wizji świata. Bo czym tak naprawdę różnią się uczłowieczone przez Kusza zwierzęta, od modelek wtłaczanych w świat modelingu przez nadmiernie ambitnych rodziców?

Kasia Bielska, Poland, Professional Shortlist, Contemporary Issues, Sony World Photography Awards 2012

Kusz i Bielska odebrali nagrody – najnowszy sprzęt fotograficzny Sony – podczas gali Sony World Photography Awards w londyńskim hotelu Hilton przy Park Lane. W kulminacyjnym momencie wieczoru zwycięzcą tegorocznego konkursu Sony World Photography Awards ogłoszony został Mitch Dobrowner. Zdobył on nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku za serię zdjęć w ramach cyklu "Storms" (Burze).

Mitch Dobrowner wychowywał się na Long Island, gdzie jako nastolatek otrzymał stary, dalmierzowy aparat fotograficzny Argus. Zaczął eksperymentować, oglądał zdjęcia znanych fotografów – między innymi Minora White’a i Ansela Adamsa. Jego obecne zdjęcia mają na celu pokazywanie innym, w jaki sposób on sam widzi naszą planetę. Fotograf Roku tak mówił po otrzymaniu nagrody:

Wiele zawdzięczam wielkim fotografom z przeszłości, przede wszystkim Anselowi Adamsowi. To byli ludzie całkowicie oddani swojej sztuce. Zafascynowałem się ich twórczością już jako nastolatek. Choć nigdy nie miałem okazji spotkać ich osobiście, ich fotografie były dla mnie inspiracją, wyznaczyły moją drogę.


Tegoroczną nagrodę za całokształt twórczości otrzymał fotograf i artysta malarz - William Klein. Jury określiło go mianem jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych fotografów i filmowców XX wieku.

W tym roku już po raz drugi gala wręczenia nagród odbyła się w Londynie; w poprzednich latach uroczystości miały miejsce w pałacu festiwalowym w Cannes. Na konkurs Sony World Photography Awards 2012 zgłoszono ponad 112 tysięcy fotografii wykonanych przez zawodowców i amatorów ze 171 krajów świata. Jest to największa liczba zgłoszonych prac w całej historii konkursu. Lista zwycięzców w kategorii profesjonalnej prezentuje się następująco:

FOTOGRAFIA DZIENNIKARSKA I DOKUMENTALNA

Wydarzenia bieżące
Zwycięzca: Donald Weber (Kanada) / VII PHOTO
II miejsce: Fernando Alfonso Brito Lizárraga (Meksyk)
III miejsce: Rémi Ochlik (Francja) / IP3 Press

Współczesność
Zwycięzca: Kasia Bielska (Polska)
II miejsce: Gustavo Jononovich (Argentyna)
III miejsce: Alessandro Grassani (Włochy)

Ludzie
Zwycięzca: Simon Norfolk (Wielka Brytania)
II miejsce: Maja Daniels (Szwecja)
III miejsce: Alejandro Cartagena (Meksyk)

Sport
Zwycięzca: Palmer + Pawel (Wielka Brytania)
II miejsce: Paweł Kopczyński (Polska)
III miejsce: Andrew McConnell (Irlandia)

Kultura i sztuka
Zwycięzca: Rob Hornstra (Holandia)
II miejsce: Mattia Vacca (Włochy)
III miejsce: Anastasia Taylor-Lind (Wielka Brytania)

Natura i dzika przyroda
Zwycięzca: Jacek Kusz (Polska)
II miejsce: David Chancellor (Wielka Brytania) / Institute
III miejsce: Palani Mohan (Indie)

FOTOGRAFIA REKLAMOWA

Kampania reklamowa
Zwycięzca: Peter Franck (Niemcy) / Bürostoltenhoff
II miejsce: Laura Pannack (Wielka Brytania)
III miejsce: Javier Arcenillas (Hiszpania)

Podróż
Zwycięzca: Luis Henry Agudelo Cano (Kolumbia)
II miejsce: Peter Franck (Niemcy)
III miejsce: Jan Brykczyński (Polska)

Moda
Zwycięzca: Peter Franck (Niemcy)
II miejsce: Elizaveta Porodina (Niemcy)
III miejsce: Jayden Tang (Chiny)

SZTUKI PIĘKNE

Architektura
Zwycięzca: David Airob (Hiszpania)
II miejsce: Simon Norfolk (Wielka Brytania)
III miejsce: Igor Chirikov (Rosja)

Portret
Zwycięzca: Irina Werning (Argentyna)
II miejsce: Paolo Marchetti (Włochy)
III miejsce: Lei Liu (Chiny)

Krajobraz
Zwycięzca: Mitch Dobrowner (USA)
II miejsce: Lee CheeWai (Malezja)
III miejsce: Rona Chang (USA)

Martwa natura
Zwycięzca: Helen Thompson (Wielka Brytania)
II miejsce: Renan Cepeda (Brazylia)
III miejsce: Rena Effendi (Azerbejdżan) / INSTITUTE

Fotografia konceptualna
Zwycięzca: Manuel Geerinck (Belgia)
II miejsce: Cristina De Middel (Hiszpania)
III miejsce: Luis Mallo (USA)

Źródło: SWPA

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Piotr Trybalski nagrodzony w konkursie Travel Photographer of the Year 2014 Rekordowe wyniki Fotoblogia.pl Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Surrealistyczne zdjęcia Wiktora Franko w Galerii Nizio Fotografia produktowa – kompendium wiedzy Olka Iwaszkiewicza Fotograficzny newsletter Fotoblogia.pl - najlepsze treści w jednym miejscu Frymografia na wystawie i warsztatach w Krakowie Oto najlepsze „Portrety z drogi" Zwycięzcy 3. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Startują warsztaty online z Lidią Popiel Zwycięzcy 2. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Pierwsza w Polsce międzynarodowa wystawa fotografii mobilnej „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć pierwszego etapu „Portrety z drogi” – nowy konkurs fotograficzny dla blogerów, podróżników i fotografów Adobe Lightroom bez tajemnic - warsztaty Jakuba Kaźmierczyka w trakcie 4. OFFoto 10. Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic - zobacz nagrodzone zdjęcia Konkurs fotograficzny "Jasna strona kadru" pamięci zamordowanego Dawida Korneckiego Kosmiczne zdjęcia nagrodzone w konkursie the Astronomy Photographer of the Year 2014 Relacja ze stoiska firmy Canon na Photokina 2014 Fotografia uliczna według laureatów 4. edycji Leica Street Photo Oto najlepsze zdjęcia przyrody w konkursie British Wildlife Photography Awards 2014 Pierwsze w Polsce warsztaty z Andrzejem Draganem – „Tajemnica efektu Dragana” Fotografia produktowa – kompendium wiedzy na warsztatach Olka Iwaszkiewicza Warsztaty z Gregorem Laubschem - mistrzem fotografii portretowej