Przestępca w oku ofiary, czyli jak fotografia może pomóc policji w ujęciu kryminalistów

Naukowcy z brytyjskich uniwersytetów w York i Glasgow przeprowadzili eksperyment, który udowodnił, że w źrenicy oka ofiary sfotografowanej przez przestępcę możliwe jest rozpoznanie nieznanej twarzy oprawcy.

Wielokrotne powiększenie zdjęcia osoby, w której oku zarejestrowano odbicie osób biorących udział w eksperymencie.

Wielokrotne powiększenie zdjęcia osoby, w której oku zarejestrowano odbicie osób biorących udział w eksperymencie. (© Kerr, Jenkins)

a) zdjęcie osoby, która wzięła udział w eksperymencie, b) zbliżenie na oko osoby, w której źrenicy odbijają się osoby stojące za aparatem fotograficznym, c) zbliżenie na twarz jednej z osób, która odbija się z źrenicy oka.

Już wcześniej było wiadomo, że w odbiciu w źrenicy oka można rozpoznać znajomą twarz, jeśli został użyty aparat z 8–10-milionową matrycą. Poniżej znajduje się zdjęcie prezydenta USA Baracka Obamy w rozdzielczości 16 x 20 pikseli. Przyznacie, że przy tak niskiej rozdzielczości możliwe jest rozpoznanie twarzy prezydenta.

Zdjęcie prezydenta USA Barracka Obamy w bardzo małej rozdzielczości, która jednak pozwala na rozpoznanie znajomej twarzy.

Teraz jednak naukowcy opublikowali w czasopiśmie "PLOS One" wyniki badania, które udowadniają możliwość zidentyfikowania obcej twarzy.

Do zdjęć użyto aparatu z 39-milionową matrycą, Hasselblada H2D. Fotografa i cztery osoby stojące za aparatem oświetlono dwoma Bowens DX1000, a sam obiekt (który mógłby być ofiarą) kolejnymi dwiema takimi samymi lampami. Zrobiono zdjęcie o rozdzielczości 5400 x 7200 pikseli. Stworzono zatem dość „komfortowe” warunki do wykonania zdjęć. Jednak już teraz dostępne są telefony komórkowe z większą matrycą, nawet 41 milionową, np. Nokia Lumia 1020.

Obróbka, jakiej poddano zdjęcie z zarejestrowaną twarzą w źrenicy oka.

Wykonane w ramach eksperymentu zdjęcie z fragmentem źrenicy wielokrotnie powiększono. Cały obszar jednej z twarzy wytypowanej do rozpoznania zajmował 30 x 50 pikseli, co stanowi około 0,5% całej powierzchni zdjęcia. Następnie do pracy zaprzęgnięto Photoshopa, który powiększył fotografię blisko 10-krotnie. Potem rozjaśniono ją i zwiększono kontrast.

Kiedy przedstawiono takie zdjęcie osobom, które znały osobę z odbicia źrenicy, okazało się, że 84% z nich rozpoznaje ją na zdjęciu. Kiedy natomiast pokazano zdjęcie z odbicia w źrenicy i inne zdjęcia do porównania, 71% osób trafnie dobrało parę zdjęć z odbicia w źrenicy i zdjęcia portretowego do paszportu tej samej osoby, ale nieznanej osobie rozpoznającej.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Pary zdjęć, jakie przedstawiono osobom do rozpoznania osób zarejestrowanych w źrenicy oka: a) pary zdjęć tej samej osoby, b) pary zdjęć różnych osób.

Wyniki tego eksperymentu mogą się stać bardzo cenne dla policji. Chodzi szczególnie o sprawców przestępstw typu porwanie lub seks z nieletnią osobą. Pedofile i porywacze często wykonują zdjęcia swoim ofiarom, potem często trafiają one do sieci. Oczywiście problemem pozostaje wysoka rozdzielczość zdjęcia. Przestępcy rzadko jej używają. Poza tym osoba odbijająca się w oku ofiary musi być widoczna, oświetlona i przede wszystkim nie mieć zakrytej twarzy. Niemniej jednak eksperyment pokazał, że rozpoznanie nieznajomej twarzy przestępcy jest możliwe.

Jak podają naukowcy, jeszcze bardziej pomocne mogłoby być stworzenie zdjęcia trójwymiarowego sprawcy, gdyby odbił się w obu oczach ofiary. No i w przypadku zdjęć w niskiej rozdzielczości szansą jest rozpoznanie przestępcy przez znajomą mu osobę…

Jak myślicie: jakie są szanse na użycie i skuteczność tej metody w przypadku chwytania kryminalistów?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Co nas czeka w 2014 roku, czyli przegląd plotek na temat spodziewanych nowości sprzętowych Fotografia, która przekracza granicę śmierci Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! Gdzie i jaki sprzęt fotograficzny jest najczęściej kradziony w 2013 roku? CEWE Fotoksiążka - idealny prezent na święta! Archiwum Zofii Rydet dostępne dla wszystkich Fotokalendarz z własnych zdjęć - jakość nr 1 z Fotojoker Nowa wtyczka Depositphotos do programów Adobe już dostępna za darmo Projektowanie fotoproduktów w erze urządzeń mobilnych - aplikacje mobilne z Fotojoker Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images Inspiracje z Berlina Skok na Zakopane z Wojciechem Grzędzińskim Ask a Pro, czyli zapytaj eksperta o Adobe Creative Pro Najnowszy Photoshop CC i Lightroom na Twoim komputerze już za 12,29 euro miesięcznie! „Nowojorska ulica w obiektywie” - recenzja filmu i realcja z projekcji w warszawskim kinie Iluzjon Jak okiełznać kuchnię po męsku? Canon uruchamia Professional Services w Polsce! Konkurs Oxford Big Project dobiega końca! Francuska gazeta udowadnia, że dobra fotografia jest nadal ważna OFFSET - sposób na dochód z niewykorzystanych zdjęć Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej Odbierz aż 50 darmowych odbitek premium od MediaExpert! Nikon Df - klasyczny korpus z potężnym, nowoczesnym wnętrzem Robert Capa przemówił w swoje 100. urodziny

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC?