Fotoreporter David Guttenfelder opowiada o robieniu zdjęć smartfonem w Korei Północnej

David Guttenfelder, szef fotoreporterów Associated Press w Azji i siedmiokrotny laureat World Press Photo, od kilkunastu lat podróżuje do Korei Północnej. Od niedawna jego zdjęcia można oglądać na Instagramie udostępniane bezpośrednio po zrobieniu, dzięki tamtejszej telefonii komórkowej 3G stworzonej dla dygnitarzy koreańskich i obcokrajowców. W krótkim filmie National Geographic opowiada o swoich niezwykłych podróżach.

© David Guttenfelder/Instagram

David po raz pierwszy znalazł się w Korei Północnej w 2000 roku podczas wizyty ówczesnej sekretarz stanu USA Madeleine Albright w tym najbardziej zamkniętym kraju światu. Od tamtego czasu odbył tam ponad 30 podróży i jest jedynym zachodnim fotoreporterem ze stałym dostępem do tego kraju.
W 2011 AP postanowiło otworzyć tam swoje biuro, a od ponad roku Guttenfelder publikuje swoje zdjęcia prosto z ulic Pjongjangu na Instagramie. Podczas jego podróży zawsze towarzyszy mu „przewodnik”, który służy za tłumacza i „nadzoruje” jego pracę. Jednak wykonując zdjęcia ma, w pewnych granicach, dużą swobodę:

W kraju słynącym z cenzury wrzucam swoje zdjęcia do serwisu Instagram prosto z ulicy, jakbym był w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Nikt nie zasłania mi rękoma obiektywu ani nie zakazuje fotografowania. Nikt nie przegląda moich zdjęć przed wysłaniem ich do agencji AP czy opublikowaniem ich na Instagramie – opowiadał dziennikarzom „The Wire”.

Profil Davida na Instagramie jest obserwowany przez ponad 260 tysięcy osób. Zdjęć na Instagramie zrobionych przez Davida jest już kilkaset i pokazują różne aspekty życia Koreańczyków. Jest to bezcenne źródło dla osób zainteresowanych tematem. Ale także jest tam wiele ciekawych obserwacji, świetnych ujęć. David publikuje też krótkie filmiki, które, jak twierdzi czasem „lepiej oddają tamtejszą rzeczywistość, niż statyczne obrazy”. Poza zdjęciami i filmiami z Korei znajdziecie tam też na przykład zdjęcia z Filipin po przejściu tajfuna Haiyan, czy zdjęcia z rodzinnego Iowa w USA.

Guttenfelder wystąpił ostatnio w jednym z odcinków serii prezentacji National Geographic w USA, dzięki czemu możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat życia i fotografowania w Korei Północnej. Warto obejrzeć, nawet jeśli nie jesteście zainteresowani tym krajem, a jedynie fotografią.

Stacja benzynowa w Hamhung
Kino 3D w Pjongjangu
Plac zabaw w Pjongjang
Pjongjang

Zobacz również: Photoshop Mix - recenzja

Model rakiety Unha-3
Zestaw fryzur, jakie mogą nosić kobiety w Korei Północnej
Tor dla wrotkarzy w Pjongjang
Grupa dziewcząt chowa się przed słońcem na stadionie w Pjongjang
Fotograf wykonuje zdjęcie żołnierzy odwiedzających mauzoleum Kim Ir Sena
Statua ośmiornicy i krowy w Pjongjang
Na lotnisku w Pjongjang
Kobiety w tradycyjnych strojach w siedzibie Najwyższego Zgromadzenia Ludowego KRLD
Zdjęcie wykonane przed świtem w Pjongjang. Oświetlone są jedynie portrety przywódców KRLD.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Fotografia (i Photoshop) w służbie propagandy 15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem