Wystawa młodych fotografów na Film Video Foto 2012

© Tomek Albin

© Tomek Albin

15. edycja targów Film Video Foto w Łodzi rozpocznie się już w najbliższy czwartekTo wydarzenie może kojarzyć się głównie z wszelkiego rodzaju sprzętem fotograficznym, tymczasem w ramach targów zostanie zaprezentowana także wystawa prac młodych fotografów. Do współpracy zostali zaproszeni artyści młodego pokolenia, którzy odnieśli sukces artystyczny i komercyjny: Paweł Fabjański, Tomek Albin, Anna Bloda oraz Szymon Świętochowski. 

Jubileuszowe łódzkie targi FILM VIDEO FOTO 2012 w marcu

W nowym obiekcie targowym, Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy alei Politechniki 2 w Łodzi, już za kilka dni zaprezentują się wystawcy z branży sprzętu fotograficznego. Obok najnowszych aparatów, obiektywów oraz akcesoriów będzie można także obejrzeć to, co jest w fotografii o wiele ważniejsze, czyli same zdjęcia. Przyjrzyjmy się nieco twórczości autorów z wystawy prac młodych fotografów.

Paweł Fabjański - „We are Animals”

Paweł Fabjański w ramach wystawy młodych fotografów na Film Video Foto 2012 zaprezentuje prace z autorskiego cyklu „We are Animals”.

© Paweł Fabjański

Paweł Fabjański jest uznanym fotografem reklamowym, reprezentowanym przez trzy agencje fotograficzne: Shootme (Polska), Tank (Niemcy) i Take (Włochy). Styl Fabjańskiego zdefiniować można jako połączenie fotografii reklamowej, fashion i artystycznej. Film, literatura oraz tzw. styl miejski, określany jako mix sztuki ulicznej, komiksu i popkultury, są dla niego inspiracją do tworzenia prac, których wartością jest zarówno estetyka, jak i koncept. Jego pełne napięcia i tajemnicy zdjęcia skupiają się na istocie ludzkiej i jej relacji z otoczeniem. Prace tworzą cykle związane ze specyficznymi tematami lub mają jeden temat przewodni. Paweł Fabjański jest wykładowcą PWSFTviT w Łodzi.

Dwóch Polaków nagrodzonych w Sony World Photography Awards 2012

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Poza realizacją własnych autorskich projektów fotograficznych Fabjański zajmuje się fotografią zawodowo. W 2006 roku zdobył prestiżowe w polskim przemyśle reklamowym wyróżnienie, jakim jest statuetka KTR, został zaliczony do grona najlepszych fotografów świata przez Luerzer’s Archive „200 best ad photographers worldwide”. W zeszłym roku jury największego międzynarodowego konkursu reklamy odbywającego się w Cannes we Francji przyznało srebrną statuetkę kampanii, do której fotografie wykonał Paweł Fabjański. Obecnie Fabjański kładzie duży nacisk na realizację projektów artystycznych, w ostatnim czasie jego prace prezentowane były na wystawach w Paryżu, Pradze oraz w Warszawie.

Tomek Albin - „Everybody Football”

Tomek Albin urodził się w 1981 roku w Warszawie. Reprezentuje pokolenie młodych polskich fotografów nowej fali. W 2001 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Będąc jeszcze w szkole średniej, przyjął stypendium niemieckiej agencji reklamowej Die Fotoetage, w której kształcił się i pracował. Jednocześnie uczył się kunsztu fotografii reportażowej, robiąc zdjęcia dla gazety "Die Tageszeitung TAZ Bremen". Jego ścieżka kariery prowadziła od stanowiska asystenta fotografa do fotografa pracującego z renomowanymi agencjami reklamowymi. Obecnie Albin łączy swoją zawodową karierę z dydaktyką - jest wykładowcą w jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Polsce – Akademii Fotografii, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii komercyjnej.

© Tomek Albin

Jego prace zostały docenione przez międzynarodowe jury i opublikowane w Selected Views — STILL LIFE 2008 i 2009 oraz kilkukrotnie w magazynie "Luerzer’s Archive". Pracował komercyjnie m.in. dla takich firm, jak: Volvo, Mercedes Benz, Audi, Renault, GM, Toyota, BMW, Unilever, Gillette, Braun. Obecnie pracuje nad swoim prywatnym projektem "Landscapes". Jego dotychczasowe prace – projektu AUTOFIRE — były prezentowane w Galerii Rondo Sztuki (Katowice, 2010), Domu Artysty Plastyka (Warszawa, 2011) i Galerii Pauza (Kraków, 2011).

Anna Bloda - różne prace

Anna Bloda to absolwentka Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografuje od 16. roku życia. Głównym tematem jej zdjęć jest wszystko, co związane z egzystencją człowieka. W swojej twórczości buduje unikalną więź z modelem, co bez wątpienia czyni z niej wyjątkową fotografkę i pozwala tworzyć pełną wyobraźni galerię prac.

© Anna Bloda
Dla mnie mózg jest organem łączącym wszystkie informacje w formę obrazu, który przekształcam w zdjęcie — mówi Bloda.


Jest zafascynowana kobietami – głównie czarnoskórymi, ich odwagą, ekspresją ciała, pierwotnym instynktem. Bloda fotografuje również artystów, aktorów i muzyków.

Od 2001 roku współpracowała z takimi magazynami, jak: "Hiro", "Machina", "Exklusiv", "Aktivist", "Laifstyle", "Wysokie Obcasy", "Gala", "Wprost", "Gentelmen" i z brytyjskim "M Real". Jej prace były wystawiane m.in. w Galerii ZERO w Berlinie (grudzień 2008 r.) oraz w Galerii MELON w Warszawie (kwiecień 2008 r.).

Niewidzialny człowiek z Pekinu [galeria]

[url= http://www.swietochowski.pl/]Szymon Świętochowski[/url] - projekt autorski

Cykl zdjęć Szymona Świętochowskiego to autorski projekt wykonany w trakcie podróży m.in. po Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Urodzony w 1985 roku Szymon Świętochowski swoje pierwsze kroki w fotografii stawiał w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Karierę zawodową rozpoczął w 2004 roku, wykonując nowatorskie zdjęcia fashion dla polskich magazynów lifestyle'owych. W wieku 23 lat otrzymał pierwszą nominację do nagrody na Cannes Lions Festival za zdjęcia dla marki Converse. Jest zdobywcą prestiżowej złotej statuetki KTR. Początkowo jego fotografia skupiała się na ludziach. Z czasem jego warsztat ewoluował i obecnie Świętochowski zajmuje się fotografią reklamową, krajobrazową, fotografuje też martwą naturę.

© Szymon Świętochowski

Od 2007 roku współpracuje z renomowanymi firmami, wśród nich są.: Samsung, Toshiba, Axe, Renault, Iveco, Energizer, Unilever, Converse, Ferrero, Martini, Amnesty International, dla których realizował projekty reklamowe w Polsce. Od momentu gdy został uznany za jednego z wiodących polskich fotografów, rozpoczął międzynarodową współpracę z markami Adidas, Coca Cola, Discovery Channel.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Piotr Trybalski nagrodzony w konkursie Travel Photographer of the Year 2014 Rekordowe wyniki Fotoblogia.pl Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Surrealistyczne zdjęcia Wiktora Franko w Galerii Nizio Fotografia produktowa – kompendium wiedzy Olka Iwaszkiewicza Fotograficzny newsletter Fotoblogia.pl - najlepsze treści w jednym miejscu Frymografia na wystawie i warsztatach w Krakowie Oto najlepsze „Portrety z drogi" Zwycięzcy 3. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Startują warsztaty online z Lidią Popiel Zwycięzcy 2. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Pierwsza w Polsce międzynarodowa wystawa fotografii mobilnej „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć pierwszego etapu „Portrety z drogi” – nowy konkurs fotograficzny dla blogerów, podróżników i fotografów Adobe Lightroom bez tajemnic - warsztaty Jakuba Kaźmierczyka w trakcie 4. OFFoto 10. Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic - zobacz nagrodzone zdjęcia Konkurs fotograficzny "Jasna strona kadru" pamięci zamordowanego Dawida Korneckiego Kosmiczne zdjęcia nagrodzone w konkursie the Astronomy Photographer of the Year 2014 Relacja ze stoiska firmy Canon na Photokina 2014 Fotografia uliczna według laureatów 4. edycji Leica Street Photo Oto najlepsze zdjęcia przyrody w konkursie British Wildlife Photography Awards 2014 Pierwsze w Polsce warsztaty z Andrzejem Draganem – „Tajemnica efektu Dragana” Fotografia produktowa – kompendium wiedzy na warsztatach Olka Iwaszkiewicza Warsztaty z Gregorem Laubschem - mistrzem fotografii portretowej