Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie

Emer i Laoisha. Matka i córka. Matka fotografuje córkę, córka fotografuje matkę. Oto ich fotograficzny zapis wspólnych relacji.

© Emer Gillespie

Irlandzka fotografka Emer Gillespie dokumentuje dorastanie swojej córki od 2008 roku. Ale robi to w niecodzienny sposób. Oddała aparat w ręce kilkuletniej córki, Laoishy i obie fotografują się wzajemnie w tych samych sytuacjach.
„Stojąc za aparatem, za każdym razem staramy się wyzwolić w sobie kreatywność instruując się jak stanąć, w którym kierunku spojrzeć i co nasza twarz ma wyrazić”. – opowiada Emer.

Emer publikuje wspólną pracę parach zdjęć, gdzie na jednym zdjęciu jest ona sfotografowana przez córkę, a na drugim, w tej samej scenerii, zdjęcie Laishy wykonane przez matkę. Są też zdjęcia obu fotografek zapewne wykonane samowyzwalaczem.

Zdjęcia te robione są w codziennych sytuacjach, podczas spacerów, zabaw, mycia zębów, w łóżku i podczas odgrywanych scen.

Poza wartością dokumentalną, zdjęcia pokazują postępy, jakie zachodzą w obchodzeniu się aparatem fotograficznym przez młodą fotografkę, Laoishę. Jak mówi Emer:
„Projekt ten będzie naturalnym zapisem relacji Laoishy ze sprzętem fotograficznym i rozwoju jej języka fotograficznego, który mam zamiar kontynuować do czasu aż moja córka będzie mnie chciała na swoich zdjęciach”.

Zdjęcia pokazują też niezwykły związek matki i córki, a dla matki są kolejnym sposobem na budowę wspólnoty z istotą, której dało się życie, i której stara się przekazać jak najwięcej dobrego ze swojego życia i doświadczenia…

Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

"Frymografia" - w złym jest dużo dobrego "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad] Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Fotoreportaż Jakuba Kamińskiego ze Strefy Gazy z nagrodą PAP. Jak powstały jego zdjęcia? [wywiad] Leica Gallery - miejsce otwarte na współczesną fotografię Fotografia kostiumowa. Warszawa w 15 epokach od 1668 do 1983 r. Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Mike Brodie Kiedyś i dziś na jednym zdjęciu, czyli wehikuł czasu fotografów Piotr Idem – fotograf małego miasteczka Inspirujące konkursy fotograficzne, których jeszcze nie znacie Nick Veasey - mistrz rentgenowskich zdjęć W poszukiwaniu nocy - piękny film poklatkowy z historią w tle Zoomowanie nieba, czyli inspirujący sposób na nocne zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Evija Laivina fotografuje ludzi z dziwnymi ”gadżetami upiększającymi” z eBaya