"Fotograf" - świetna powieść graficzna dla każdego [recenzja]

"Fotograf" - komiks, album, a może książka? Na pewno wyśmienita opowieść o fotoreportażu, o Bliskim Wschodzie, o życiu.

© Wydawnictwo Komiksowe

Wydawnictwo Komiksowe pod koniec zeszłego roku wydało wyjątkową pozycję, skierowaną chyba do wszystkich, bo kto nie lubi dobrych zdjęć, zręcznie opowiedzianych historii, podróży i akcji w jednym. To wyjątkowa książka również dlatego, że zalicza się do gatunku niezbyt znanej u nas formy opowiadania obrazem i słowem.

"Fotograf" to powieść graficzna o francuskim fotoreporterze Didierze Lefèvre i jego wyprawie na Bliski Wschód. Akcja rozgrywa się w 1986 roku w Afganistanie, czyli w czasie radzieckiej interwencji zbrojnej w tym kraju. Didier Lefèvre dostał zlecenie od Lekarzy bez Granic, aby udokumentować ich działania podczas wojny. Opowieść zaczyna się w Pakistanie, z którego rusza konwój Lekarzy… Afganistan jest pogrążony w wojnie domowej, granice są zamknięte nawet dla akcji humanitarnej. Lekarze razem z fotoreporterem muszą przedostać się przez nią nielegalnie. I w tym momencie zaczyna się przygoda.

Nasz bohater musi pogodzić się z ekstremalnymi warunkami podróży, ociera się o śmierć, poznaje fascynujących, czasem niebezpiecznych ludzi, mierzy się ze swoimi ograniczeniami i swoim ego, przeżywa rozterki moralne… Wojna w Afganistanie to niełatwy temat, ale książka nie jest przygnębiająca czy ciężka. Historia jest fantastycznie zrównoważona: dramat przeplata się z humorem, są porażki i zwycięstwa, życie i śmierć.

Autorzy komiksu Emmanuel Guibert i Frèdèric Lemercier w świetnym, nieskomplikowanym stylu opowiadają perypetie tytułowego "Fotografa". Między boksy prostych rysunków wplatają styki filmu fotoreportera. Gdzieniegdzie zdjęcia pokrywają całą rozkładówkę. Powieść wciąga bez reszty, pochłania się ją za jednym razem. Zaraz po pierwszym podejściu chce się ją otworzyć znowu, żeby dokładniej obejrzeć zdjęcia, a potem znowu, żeby przypomnieć sobie fajne teksty i bohaterów.

"Fotograf" jest typowym komiksem, który można zabrać ze sobą do autobusu. Solidna księga (ponad 260 stron A4) została wydana jak album fotograficzny: twarda okładka, obwoluta, zszyte strony, druk na kredzie.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Jeśli na Gwiazdkę znowu dostaliście krawat, biegnijcie do sklepu po "Fotografa". To najlepszy prezent, jaki można sobie sprawić, w sam raz na długie styczniowe wieczory.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Trwa Nikon Film Festival – festiwal krótkich form filmowych! Przestępca w oku ofiary, czyli jak fotografia może pomóc policji w ujęciu kryminalistów Co nas czeka w 2014 roku, czyli przegląd plotek na temat spodziewanych nowości sprzętowych Fotografia, która przekracza granicę śmierci Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! Gdzie i jaki sprzęt fotograficzny jest najczęściej kradziony w 2013 roku? CEWE Fotoksiążka - idealny prezent na święta! Archiwum Zofii Rydet dostępne dla wszystkich Fotokalendarz z własnych zdjęć - jakość nr 1 z Fotojoker Nowa wtyczka Depositphotos do programów Adobe już dostępna za darmo Projektowanie fotoproduktów w erze urządzeń mobilnych - aplikacje mobilne z Fotojoker Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images Inspiracje z Berlina Skok na Zakopane z Wojciechem Grzędzińskim Ask a Pro, czyli zapytaj eksperta o Adobe Creative Pro Najnowszy Photoshop CC i Lightroom na Twoim komputerze już za 12,29 euro miesięcznie! „Nowojorska ulica w obiektywie” - recenzja filmu i realcja z projekcji w warszawskim kinie Iluzjon Jak okiełznać kuchnię po męsku? Canon uruchamia Professional Services w Polsce! Konkurs Oxford Big Project dobiega końca! Francuska gazeta udowadnia, że dobra fotografia jest nadal ważna OFFSET - sposób na dochód z niewykorzystanych zdjęć Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej Odbierz aż 50 darmowych odbitek premium od MediaExpert!

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej trwa. Macie czas do końca marca Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji