Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik]

Pliki XMP zawierają informacje o obróbce zdjęć zastosowanej w Adobe Camera RAW. Jak wygenerować takie pliki przy obróbce w Lightroomie?

©Jakub Kaźmierczyk

Adobe Camera RAW standardowo generuje pliki XMP, które przechowują informacje o ustawieniach nałożonych na obrabiane zdjęcia. Jeśli skopiujemy taki tandem plików do jakiejkolwiek innej lokalizacji, obróbka będzie zawsze widoczna.

W Lightroomie wygląda to trochę inaczej. Informacje o ustawieniach zapisywane są w katalogu, w związku z czym nie są widoczne dla innych programów. W codziennej pracy nie jest to uciążliwe, ale jeśli przenosimy zdjęcia na inny komputer, tracimy całą pracę, jaką włożyliśmy w ich obróbkę.

Włączenie opcji generowania plików XMP jest banalnie proste, ale mało czytelne okno ustawień aplikacji to utrudnia. W dzisiejszym poradniku pokażę Wam, jak w mgnieniu oka wygenerować takie pliki.

Zobacz również: Jak uzyskać efekt Tilt Shift w Gimpie?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik] Narzędzie przekształcania swobodnego w fotografii mody [wideoporadnik] Jak "czytać" światło na zdjęciach? [poradnik] Kreatywne użycie rozmyć w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Timelapse dla początkujących - podstawy warsztatu [poradnik] Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 2] Fotografowanie wydarzeń potencjalnie niebezpiecznych [poradnik] Nadaj charakter zdjęciom przy użyciu mapy gradientu [wideoporadnik] Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam] Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik] Jak wykonać jesienny portret? [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać