Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji?

Takashiego Kitajimę można nazwać mistrzem bokeh na zdjęciach. Pokazuje on, jak niesamowite, wręcz bajkowe efekty na miejskich krajobrazach można uzyskać dzięki jasnym szkłom, przerobionej gumowej rękawiczce i wysuwaniu obiektywu z korpusu na kilka milimetrów.

© Takashi Kitajima

Takashi Kitajima, autor tych niezwykłych zdjęć, nie zdradza dokładnie, w jaki sposób je wykonał. Wiemy, że zostały zrobione bezlusterkowcami Sony NEX-5N oraz Olympus PEN E-P5 z jasnymi obiektywami (w wielu wypadkach 50 mm f/1.2) ze specjalną przejściówką tilt-shift… wykonaną z gumowej rękawiczki. O tym, że fotograf wykorzystuje technikę freelensingu, świadczy nie tylko głęboki bokeh na jego zdjęciach, ale również dane EXIF na jego koncie na Flickrze. Przy fotografiach z serii "extra bokeh" jest napisane, że ogniskowa oraz wartość przysłony wynoszą "0", podany jest przy tym czas naświetlania czy rodzaj aparatu. A to oznacza, że obiektywy wykorzystane do zdjęć prawdopodobnie nie miały pełnego kontaktu z bagnetem.

Na czym polega technika freelensingu? Opisywałem ją już 4 lata temu w poradniku: Freelensing – efekt tilt-shift i głębokie makro dla każdego. Oto najważniejszy fragment:

Aby uzyskać piękny efekt podobny do tilt-shift, wysuń obiektyw z korpusu na kilka milimetrów. Rzecz polega na tym, aby zmienić położenie soczewek w stosunku do matrycy. Im bardziej przechylisz obiektyw w lewo, tym ostrzejszy będzie prawy fragment zdjęcia. I odwrotnie. Świetnie ilustruje to grafika przygotowana przez Luke’a Robertsa.

Milimetry różnicy w ułożeniu obiektywu względem aparatu wystarczą do uzyskania dużych zmian na fotografii. Musisz poruszać szkłem bardzo delikatnie i ostrożnie, aby uchwycić ostrość w odpowiednim miejscu. Przyda się wówczas podgląd na żywo (Live view), ale z pomocą wizjera też dasz sobie radę.

Kitajima pokazuje przede wszystkim krajobrazy dużych miast, takich jak Nowy Jork Czy Tokio. Więcej jego niezwykłych fotografii możecie obejrzeć tu: http://www.flickr.com/photos/takashikitajima

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

"Frymografia" - w złym jest dużo dobrego 5 analogowych aparatów fotograficznych, które chciałbym mieć Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad] Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Fotoreportaż Jakuba Kamińskiego ze Strefy Gazy z nagrodą PAP. Jak powstały jego zdjęcia? [wywiad] Leica Gallery - miejsce otwarte na współczesną fotografię Fotografia kostiumowa. Warszawa w 15 epokach od 1668 do 1983 r. Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Mike Brodie Kiedyś i dziś na jednym zdjęciu, czyli wehikuł czasu fotografów Piotr Idem – fotograf małego miasteczka Inspirujące konkursy fotograficzne, których jeszcze nie znacie Nick Veasey - mistrz rentgenowskich zdjęć W poszukiwaniu nocy - piękny film poklatkowy z historią w tle Zoomowanie nieba, czyli inspirujący sposób na nocne zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Ojciec tworzy magiczne renesansowe portrety ze swoją córką w roli głównej Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Santorini, miejsce pracy