Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik]

Światłomierze w aparatach często płatają figle. Jak poradzić sobie z mocno niedoświetlonym zdjęciem?

©JK

Światłomierz w moim leciwym Canonie 5D Mark II działa bardzo przeciętnie, przez co spora część zdjęć jest prześwietlona lub niedoświetlona. Inne aparaty również nie zdają egzaminu w trudnych warunkach oświetleniowych, szczególnie przy scenach o wysokim kontraście.

Najlepszym sposobem na uratowanie szczegółów z jasnych i ciemnych partii jest zapis w formacie RAW, ale z dobrego pliku JPG również można wyciągnąć całkiem sporo informacji.

Należy jednak pamiętać, że tak poważna ingerencja pociągnie za sobą utratę jakości, a przy zdjęciach z niektórych aparatów pojawi się m.in. mocny banding. Tak czy inaczej jeśli zdjęcie jest ciekawe, warto je uratować, szczególnie jeśli jego prezentację ograniczymy do Internetu, gdzie będzie ono znacząco zmniejszone.

A Wy jakie macie sposoby na ratowanie niedoświetlonych zdjęć?

Zobacz również: Sposoby na ratowanie niedoświetlonych zdjęć

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik] Narzędzie przekształcania swobodnego w fotografii mody [wideoporadnik] Jak "czytać" światło na zdjęciach? [poradnik] Kreatywne użycie rozmyć w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Timelapse dla początkujących - podstawy warsztatu [poradnik] Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 2] Fotografowanie wydarzeń potencjalnie niebezpiecznych [poradnik] Nadaj charakter zdjęciom przy użyciu mapy gradientu [wideoporadnik] Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam] Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać