Nowe funkcje w Photoshopie CC!

Dzięki subskrypcji Creative Cloud nie musimy czekać na nowe funkcje do kolejnej edycji tej kultowej wręcz aplikacji. Co wnosi aktualizacja?

Muszę przyznać, że początkowo byłem negatywnie nastawiony do nowej formy dystrybucji aplikacji Adobe. Dziś uważam, że to zdecydowanie dobry pomysł, szczególnie w przypadku Photoshopa. Dlaczego? Prócz tego, że pakiet dla fotografów (Photoshop + Lightroom) kosztuje mnie około 600 zł rocznie, to jeszcze na bieżąco dostaję kolejne aktualizacje i nowe funkcje.
W ostatniej aktualizacji znalazły się trzy nowości:

1. Wypaczanie perspektywy

Ta opcja przypadnie do gustu fotografom architektury i produktowym. Za jej pomocą można zmieniać perspektywę poszczególnych elementów na zdjęciu bez wpływu na resztę zdjęcia. Można na przykład wyprostować rażąco krzywy budynek czy całą fotografię z zachowaniem kontroli nad wielkością obiektów na niej.

Fotografom produktowym ta funkcja przyda się przy umieszczaniu packshotów na przygotowanych wcześniej tłach lub na odwrót. Sam często dostaję zlecenia wymagające tego, aby wkleić do całej kompozycji wcześniej zrobiony packshot, którego perspektywa rzadko kiedy odpowiada perspektywie całego zdjęcia. Nie ukrywam, że pojawienie się tej opcji bardzo mnie ucieszyło, a pierwsze testy pokazały, że działa sprawnie.

2. Wzmocnienie ekosystemu druku 3D

Technologia druku 3D jeszcze nie zawitała do naszych domów, ale prędkość, z jaką się rozwija, pozwala mi stwierdzić, że za kilka lat wielu amatorów i gadżeciarzy będzie miało takie urządzenie na biurku. Już dziś podstawową drukarkę 3D można kupić za kilka tysięcy złotych, co w porównaniu z cenami sprzed kilku lat jest prawdziwą okazją.

Obecnie z druku 3D korzystają przede wszystkim firmy jubilerskie, architektoniczne czy zajmujące się filmem i animacją. Drukarki 3D świetnie sprawdzają się również w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi; drukują protezy dla pokrzywdzonych mieszkańców tych obszarów.

Jak wiadomo, także Photoshop umożliwia projektowanie obiektów 3D oraz otwieranie gotowych z takich serwisów, jak Sketchfab czy Shapeways, które tworzą społeczność 3D. W zaktualizowanym Photoshopie wystarczy nacisnąć przycisk "drukuj", wybrać odpowiednią drukarkę i obiekt jest gotowy.

Zobacz również: Dopasowywanie koloru skóry w Photoshopie

Muszę przyznać, że po przejrzeniu ofert sprzedaży drukarek 3D sam zaczynam nabierać chęci na jedną z nich.

3. Połączone obiekty inteligentne

Ta nowa opcja ucieszy przede wszystkim projektantów pracujących na niezliczonej liczbie warstw i obiektach inteligentnych. Gdy ma się zapisane np. logo jako obiekt inteligentny, które zamieszczone jest na różnych podstronach, nie trzeba już manualnie zmieniać parametrów każdego z nich. Wystarczy zmienić np. kolor logo w jednym z plików, a zmieni się on również w innych dokumentach zawierających wspomniany obiekt inteligentny. O ile dla osób zajmujących się stricte fotografią nie będzie miało to wielkiego znaczenia, o tyle projektanci na pewno docenią tę nową możliwość.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Tak wykrywa się manipulacje na zdjęciach w Polsce Projekt Przetwórnia. Skonsultuj zdjęcia z Jackiem Porembą i wygraj wystawę w Galerii Pauza Filip Ćwik autorem kalendarza Fujifilm Instax 2014 z chińskimi motywami zwierząt Disqus powrócił na Fotoblogię! Zaginiony chłopak odnaleziony dzięki zdjęciom fotoreporterki AP Filmy w fotoksiażkach - tylko na cewe-fotoksiazka.pl   "Fotograf" - świetna powieść graficzna dla każdego [recenzja] Trwa Nikon Film Festival – festiwal krótkich form filmowych! Przestępca w oku ofiary, czyli jak fotografia może pomóc policji w ujęciu kryminalistów Co nas czeka w 2014 roku, czyli przegląd plotek na temat spodziewanych nowości sprzętowych Fotografia, która przekracza granicę śmierci Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! Gdzie i jaki sprzęt fotograficzny jest najczęściej kradziony w 2013 roku? CEWE Fotoksiążka - idealny prezent na święta! Archiwum Zofii Rydet dostępne dla wszystkich Fotokalendarz z własnych zdjęć - jakość nr 1 z Fotojoker Nowa wtyczka Depositphotos do programów Adobe już dostępna za darmo Projektowanie fotoproduktów w erze urządzeń mobilnych - aplikacje mobilne z Fotojoker Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images Inspiracje z Berlina Skok na Zakopane z Wojciechem Grzędzińskim Ask a Pro, czyli zapytaj eksperta o Adobe Creative Pro Najnowszy Photoshop CC i Lightroom na Twoim komputerze już za 12,29 euro miesięcznie! „Nowojorska ulica w obiektywie” - recenzja filmu i realcja z projekcji w warszawskim kinie Iluzjon

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek! W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K!