Fotograficzne zrób to sam - 10 najpopularniejszych rozwiązań

Fotograficzne zrób to sam - 10 najpopularniejszych rozwiązań

Fot. Kuba Kaźmierczyk
Fot. Kuba Kaźmierczyk
Jakub Kaźmierczyk
17.10.2011 09:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:29

Na rynku jest mnóstwo gotowych rozwiązań ułatwiających pracę. Niestety, wiele z nich jest drogich lub trudno dostępnych. Jeśli ktoś ma odrobinę zdolności manualnych, może cieszyć się własnymi wynalazkami za ułamek kwoty, którą musiałby wydać na podobny produkt w sklepie.

Uwielbiam przeglądać zasoby YouTube w poszukiwaniu nowych, ciekawych pomysłów na wzbogacenie kolejnej szafki na sprzęt fotograficzny. Dzięki takim filmom jestem bogatszy o 3 ringlighty, plaster miodu na lampę reporterską i wiem, jak robić w miarę płynne ujęcia bez użycia drogiego statywu z głowicą olejową. Dziś dzielę się z Wami filmami, które mi pomogły - może i Wam się przydadzą!

  1. Ringlight

Na pierwszy ogień ringlight. Niektórzy go nienawidzą, inni kochają. Ja zaliczam się do drugiej grupy. Moim zdaniem to świetne uzupełnienie w studio. Mała rada - jeśli planujecie sesję z większą liczbą setupów oświetlenia, ringlight zostawcie na koniec - działa jak niezła sauna, więc makijaż po kilkunastu minutach wyląduje na szyi :)

  1. Panel dyfuzyjny

W tym wideo przemiła pani opowiada, jak zrobić panel dyfuzyjny. Sam nie korzystałem z jej wskazówek, ale takie rozwiązanie będzie świetne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią studyjną. Dzięki takiemu panelowi łatwo podglądać na bieżąco modyfikację światła.

DIY Ways to Diffuse Light

  1. Beauty Dish

Jeden z ulubionych modyfikatorów robionych w domowych warsztatach. Nic dziwnego - daje bardzo charakterystyczne, ciekawe światło. Jeśli ktoś chce sam zrobić beauty disha, odradzam używanie błyszczących misek - mocno zakrzywiają światło i świecą nierównomiernie. Lepsze będzie rozwiązanie z białym wnętrzem lub z mocno zmatowionym srebrnym.

Photography Talk - Homemade, DIY, Beauty Dish (How to/Built/Opinion)

  1.  Stedicam

Kiedyś zastanawiałem się, jak to jest możliwe, że ktoś filmujący biegnącą osobę potrafi zrobić tak płynne ujęcie. Chcąc zaspokoić ciekawość, odwiedziłem Google i trafiłem na stedicam. Niestety, profesjonalne rozwiązania są bardzo drogie. Na szczęście w Internecie znajdziecie mnóstwo poradników o stabilizatorach stedicam. Ja prezentuję Wam dwa - wersję easy i hard :)

Wersja easy

The Merricam - No-Cost "Steadicam" DIY

Wersja hard (2 części)

Steadicam Home Made part 1

Steadicam Home Made part 2

  1. Slider

Kolejny poradnik dla amatorów filmowania. Ostatnio szukałem podobnego rozwiązania, ale najtańsze slidery to wydatek 600 zł bez głowicy. Na szczęście przy pomocy kilku rurek PCW i samozaparcia można cieszyć się płynnymi przejazdami lustrzanki. Nie zapomnijcie pomalować na czarno - musi być Pro!

Build a DIY Slider for $20 : Backyard FX

  1. Plaster miodu

Bardzo często korzystam z plastra miodu przy domowych sesjach plenerowych. Najczęściej zakładam go na lampę, którą kieruję na tło. Dzięki temu mogę uzyskać ładną aureolę za fotografowaną osobą. Istnieją dwie szkoły - pierwsza, w której  do zrobienia plastra używa się czarnych rurek do drinków i druga korzystająca ze specjalnego rodzaju ażurowego plastiku. Obydwa sposoby działają, więc wybór należy do Was!

DIY Snoots and Grids by Weekly Photo Tips

  1. Softbox

Chyba najpopularniejszy modyfikator. Nic dziwnego, dzięki niemu światło jest miękkie i przyjemne dla oka, a konstrukcja zapewnia dużo większą kontrolę nad oświetleniem niż  parasolki. I w tej dziedzinie nie ma rzeczy niemożliwych - trochę samozaparcia i materiałów wystarczy, żeby zrobić go w domu.

DIY Soft Box Very Nice

  1. Snoot

Najprostszy do zrobienia. Wystarczy kawałek materiału w neutralnym kolorze, owinięcie go wokół lampy i snoot gotowy. Długością strumienicy reguluje się szerokość strumienia światła. Mam, polecam :)

DIY snoot from Strobist DVD "Lighting in Layers'

  1. Dyfuzor na lampę systemową

Pojemnik po serku wiejskim lub śmietanie wystarczy, żeby dość mocno zmiękczyć światło z lampy systemowej. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w makrofotografii, gdzie nie ma miejsca na parasolki czy softboksy.

DIY macro flash diffuser

  1. Blenda

Jedno z ważniejszych narzędzi każdego fotografa. Nawet jeśli nie ma potrzeby użycia, sama świadomość jej posiadania uspokaja. Do jej konstrukcji można użyć styropianu, koca ratunkowego czy folii do pakowania kwiatów. Sposobów pewnie jest tyle, ilu fotografów na świecie, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie!

DIY Photography How To Make A Photo Reflector

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)