W Opolu będą królować fotografie [galeria]
Ten artykuł ma 2 strony:

1 Renata Dąbrowska - "RD". Wernisaż 8 października o godzinie 19.00 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

2 Na pomysł sportretowania innych Renat Dąbrowskich autorka wpadła po tym jak w słuchawce pani z przychodni – gdy chciała zarejestrować się do lekarza, zapytała ją o rok urodzenia, gdyż kobiet o takim samym imieniu i nazwisku jest więcej, w sumie 3 RD w jednej tylko przychodni jednej z dzielnic tylko Gdańska. "Zaczęłam zastanawiać się ile nas jest, jak wyglądają inne RD, jakie są, jak żyją. No i zaczęło się.. było to w grudniu 2009 roku" - mówi Renata Dąbrowska.

3 "RD szukałam wszędzie: Nasza Klasa, Facebook, Internet, książki tel. wszędzie wśród znajomych. Odnalazłam nas ponad 300 lecz wiele kobiet Dąbrowskimi były po mężu. Ambitnie postanowiłam odnaleźć i sportretować 100 Renat oryginalnie Dąbrowskich (jak ja;). Ponad rok; tysiące telefonów, rozmów, maili, nerwów, też łez, mnóstwo czasu i pieniędzy, ponad 13 tysięcy przejechanych kilometrów." - komentuje Dąbrowska.

6 Tomasz Wiech - "Polska". Wernisaż 8 października o godzinie 19.00 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

5 Jego cykl jest próbą przyjrzenia się krajobrazowi współczesnej Polski, miejscom powszechnie z Polską kojarzonym i tym, których trudno szukać w popularnych przewodnikach. Autor odwiedza duże i małe kurorty, miejsca pielgrzymkowe, miasta i miasteczka. Na swój kraj patrzy z dystansem, skupiając się na tym, co z jednej strony śmieszy, a z drugiej wcale takie śmieszne nie jest.

6 Tomasz Wiech fotografuje absurdy i kontrasty
kraju, w którym mieszka i żyje od lat. Projekt jest realizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010 oraz stypendium Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska” 2011. Do tej pory, w formie wystawy, był prezentowany w ramach dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografi i w Łodzi. Projekt został nominowany do Leica Oskard Barnack Award 2011).
Fot. Tomasz Wiech.
Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

7 Marek Szyryk „Tu i teraz”. Wernisaż 8 października o godzinie 19.00 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

8 Bartosz Kopczyński i Ula Estko-Piotrowska - "Ukryta opcja", czyli
mniejszość niemiecka na terenie województwa opolskiego,

9 Bartosz Kopczyński i Ula Estko-Piotrowska to uczestnicy Pracowni Reportażu Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8.

10 "Ukryta opcja" zostanie pokazany 6 października w Pubie Ostrówek.

14

12

13

11

15 Bartek Skowron - surferzy z portugalii "Surfers". Uczestnik Pracowni Reportażu Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8.

16 Jego cykl "Surfers" zostanie pokazany 6 października w Pubie Ostrówek.

17 W ramach wystawy zaprezentuje się 5 osób, którzy pokażą 5 projektów fotograficznych.

18 Na zakończenie festiwalu w niedzielę 9 października o godzinie 17:00 w Kofeina Art Cafe będziemy mogli obejrzeć prace Bogusława Kaczmarczyka - „Cyganie”.

19 Bogusław Kaczmarczyk studiował na Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz fotografią reklamową. Interesuje się dokumentem oraz fotografią społeczną. Od zawsze interesował się też subkulturami, w tym również kulturą cygańską. "To nacja, która funkcjonuje jakby na marginesie Europy. Romowie są dla mnie synonimem wolności." - mówi fotograf.

20 Osada Cygańska w której powstał reportaż znajduje się w miejscowości Jarovnice na północy Słowacji – koło Sabinova. Jest jednym z większych skupisk Romów w Europie, liczy około pięć tysięcy mieszkańców. Wikary tutejszej parafii w ciągu roku odprawia około dziesięciu pogrzebów i prawie sto chrztów, więc na przyrost naturalny w Jarovnicach nie można narzekać.

21 Wojciech Sienkiewucz to absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy) i WSF AFA we Wrocławiu. W 1994 roku na propozycję swojej matki dotyczącą pokierowania swoim losem w taki sposób, aby stać się poważanym bankowcem – odpowiedział, że w życiu nie pójdzie siedzieć za biurko.

22 Od 1998 roku pracuje zawodowo jako grafik kreatywny. Za biurkiem.

23 Wojciech Sienkiewicz wraz z Łukaszem Biedermanem pokażą swój cykl „Plaże i 21 rooms”. Wernisaż 7 października o 18.30 w Muzeum Śląska Opolskiego.

24 Michał Szlaga „Pikselowe prostytutki” – wernisaż 8 października o godzinie 16:00 w BP-Atelier w Opolu.

25 Łukasz Biederman w Opolu pokaże wystawę projekt „21 pokoi”. Opuszczone hotele i niezamieszkane apartamenty; senne, ciche i kompletnie zapomniane wnętrza, w otoczeniu tętniących życiem, wakacyjnych kurortów. To przestrzenie, które niepokoją i uspokajają jednocześnie – 21 pokoi, gdzie wśród wakacyjnych, przyjemnych i sentymentalnych retrospekcji delikatnie wyczuwalny jest gorzki smak bezlitosnego przemijania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze