Nadchodzi koniec epoki? Kodak wyprzedaje się z patentów

Kodak - niewesoła teraźniejszość i niepewna przyszłość (Fot. na lic. CC BY-ND 2.0/Flickr/onigiri-kun)

Kodak - niewesoła teraźniejszość i niepewna przyszłość (Fot. na lic. CC BY-ND 2.0/Flickr/onigiri-kun)

Bodaj najbardziej znana firma działająca na rynku fotograficznym wybrała prawdopodobnie najgorszą metodę wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Kodak zamierza sprzedać 1100 swoich patentów, co zdaniem analityków powinno zapewnić jej zastrzyk 3 miliardów dolarów — pięciokrotnie więcej niż wartość firmy jako takiej.

Powiew świeżości w cyfrowym albumie?

Kodak, niegdyś absolutny i niepodważalny gigant rynku fotograficznego, znalazł się praktycznie na biznesowym dnie. Jednak choć firma nie zasypywała swoich klientów na rynku konsumenckim wieloma nowymi, wysokiej jakości produktami, nie oznaczało to, że odeszła zupełnie w niebyt. Jej wysokiej jakości matryce znaleźć można w wielu rynkowych hitach (np. Leica M8), choć nie da się podważyć, że rynek cyfrowy Kodaka nie rozpieszczał.

Firma, która wprowadziła na rynek i upowszechniła kliszę 35 mm, pierwszy amatorski aparat, fotografię kolorową i wywoływanie w procesie C-41 przestała odnosić większe sukcesy wraz z upowszechnieniem pierwszych cyfrówek. Mimo prekursorskiego wejścia na rynek sprzętu typu DSLR (przez zaadaptowanie m.in. produktów Nikona), spadająca sprzedaż "analogów" i tak zmusiła Kodaka do rejterady w stronę druku cyfrowego, fotograficznego i LFP (wielkoformatowego) - w chwili obecnej sprzęt tego producenta cieszy się niezłą popularnością.

Dlaczego aplikacje mogą (ale nie muszą) zrodzić przełom w fotografii?

Mimo trudnej sytuacji firmy w latach 2004–2006, zdawać się mogło, że Kodak podźwignie się jak Feniks z popiołów i da o sobie znać w wielkim stylu — niestety, decyzja o wyprzedaniu portfolio patentowego to w zasadzie wsadzenie sobie do kieszeni bomby z opóźnionym zapłonem. Świat, w którym innowacyjność jest wszystkim, w połączeniu z amerykańskim rynkiem, na którym nieposiadanie patentów jest gorsze niż nieposiadanie pieniędzy, prawdopodobnie bezlitośnie zgniecie naiwniaków śmiałków, którzy uznali, że doraźny zastrzyk funduszy jest lepszym rozwiązaniem niż restrukturyzacja firmy i cięcia kosztów.

Serwis Gizmodo cytuje Wall Street Journal, który donosi, że w gronie ostrzących sobie zęby na technologie Kodaka, skupowanych póki co przez wyspecjalizowany bank Lazard Ltd, znajdować mają się tacy giganci, jak Microsoft, Google i Samsung. Jeśli jednak cokolwiek miałoby pomóc firmie wrócić do dawnej chwały i dać choć szansę na zachowanie legendarnej marki, to byłoby to sprzedanie całości firmy i włączenie jej infrastruktury jako odrębnie nazwanego oddziału w ramach większej korporacji.

Oto aparat, który przeleżał 60 lat pod ziemią

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Obawiam się jednak, że wyprzedaż patentów skończy się prawdopodobnie stagnacją i powolnym gniciem, a w konsekwencji zniknięciem firmy i/lub marki z rynku. Chyba że "góra" Kodaka zakaska rękawy i weźmie się za dofinansowanie oddziałów odpowiedzialnych za nowe technologie. Co (znając racjonalność ostatnich decyzji firmy) nastąpi zapewne wtedy, gdy celuloidowy pies z powodzeniem przegoni azbestowego kota przez Piekło.

Nie pamiętam kiedy ostatnio tak bardzo chciałem aby moja prognoza się nie sprawdziła…

Źródło: Gizmodo

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?