Nowości w Photoshop CC w praktyce: narzędzie wypaczania perspektywy

W ostatniej aktualizacji programu Adobe Photoshop CC pojawiło się ciekawe narzędzie umożliwiające lokalną zmianę perspektywy. Jak sprawdza się ono w praktyce?

© Jakub Kaźmierczyk

Dużo podróżuję i robię wówczas równie dużo zdjęć. Taki wyjazd ma mnie jednak głównie zrelaksować, więc wiele fotografii powstaje podczas spacerów. Nie rozkładam wtedy statywu i nie ustawiam kadru z aptekarską precyzją. Poza tym ewidentnie mam problem z robieniem prostych zdjęć. Mimo że wydaje mi się, że kadr jest idealnie prosty, to na komputerze okazuje się krzywy.

Oczywiście w wielu sytuacjach wystarcza klasyczna korekcja obiektywu w dowolnym programie lub funkcja upright, która wyprostuje większość linii, jednak musimy się wówczas pogodzić z utratą dużej części zdjęcia.

Nowa opcja wypaczania perspektywy w Adobe Photoshop CC pozwala na dostosowanie perspektywy jedynie na zaznaczonych fragmentach zdjęcia, co z kolei daje możliwość zachowania większości kadru i zapewnia większą kontrolę. Nic nie zastąpi profesjonalnego obiektywu i statywu, ale nowość w Photoshopie z pewnością przyda się w wielu sytuacjach. A jak sprawdza się u Was?

Zobacz również: Szybki sposób kopiowania kolorystki zdjęć

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Backup... czyli archiwizowanie fotografii Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Uchwyć prędkość z niezawodną precyzją Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik] GPS w fotografii podróżniczej - jak go dobrze wykorzystać? [poradnik] Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik] Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik] Narzędzie przekształcania swobodnego w fotografii mody [wideoporadnik] Jak "czytać" światło na zdjęciach? [poradnik] Kreatywne użycie rozmyć w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Timelapse dla początkujących - podstawy warsztatu [poradnik] Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 2]