Przeróbka, która nie popłaca. AP zrywa współpracę z laureatem Pulitzera

Narciso Contreras usunął ze zdjęcia kamerę telewizyjną. Zachowując najwyższe standardy etyczne, Associated Press zrywa z nim współpracę.

Oryginalne zdjęcie z kamerą telewizyjną, która została usunięta w postprodukcji

Oryginalne zdjęcie z kamerą telewizyjną, która została usunięta w postprodukcji (© Narciso Contreras)

Jedną z najważniejszych cech zdjęć reporterskich jest ukazywanie zastanej rzeczywistości. Głównym celem fotografii reporterskiej jest przekazywanie informacji, która jest jak najmniej zniekształcona.

Oczywiście każdy fotoreporter ma do dyspozycji wiele środków, aby przekazać swoją wizję rzeczywistości: od wyboru kadru, perspektywy, obiektywu, oświetlenia czy czasu naświetlania po moment naciśnięcia migawki i wybór opcji kolor czy czerń-biel.

Jednak wedle obowiązujących w tym zawodzie standardów niedopuszczalne jest dodawanie lub usuwanie w postprodukcji elementów obrazu. Było już w związku z tym kilka afer, np. rok temu zwycięzca konkursu National Geographic został zdyskwalifikowany przez torbę, którą wymazał ze swojego obrazu.

Tym razem wykryto ingerencję w zdjęcie u Narciso Contrerasa, meksykańskiego fotoreportera, który roku temu otrzymał Nagrodę Pulitzera za fotografie z Syrii. Feralne zdjęcie z września ubiegłego roku przedstawia syryjskiego powstańca. Za pomocą programu graficznego Contreras usunął z lewego dolnego rogu kamerę telewizyjną, która — jak tłumaczył - „będzie rozpraszać uwagę oglądającego”.

Zdjęcie z usuniętą kamerą telewizyjną.

Rzeczywiście, zdjęcie z kamerą nie wygląda tak dobrze, choć jej obecność nie zmienia znacząco jego wymowy. Kierownictwo Associated Press, czyli agencji, z którą Contreras współpracował od 2012 roku i której przekazał około pół tysiąca zdjęć, nie miało litości. Po przejrzeniu reszty jego fotografii okazało się, że nie ma więcej przeróbek, ale i tak to jedno zdjęcie spowodowało zerwanie współpracy z fotoreporterem.

AP ma znakomitą reputację i reagujemy stanowczo, gdy jest ona szargana. Takie działania stanowią pogwałcenie naszego kodeksu etyki. Celowe wycinanie elementów fotografii jest całkowicie niedopuszczalne – oświadczył przedstawiciel AP.

Wszystkie zdjęcia Contrerasa zostaną usunięte z bazy agencji.
Fotoreporter bije się w pierś i z godnością przyjął decyzję AP:

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podjąłem złą decyzję usuwając kamerę… Teraz wstydzę się tego. Możecie przejrzeć moje archiwa i zobaczycie, że jest to jedyny taki przypadek – prawdopodobnie w bardzo stresującym momencie, w bardzo trudnej sytuacji. Ale tak – to się zdarzyło, więc muszę ponieść konsekwencje.

Przykład fotoreportera, który ma ogromne doświadczenie w tej pracy, pokazuje, jak łatwo można ulec pokusie niedozwolonej ingerencji w zdjęcie. W końcu wystarczy kilka kliknięć myszką, aby „polepszyć” obraz. Niestety, nie w zawodzie fotoreportera.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Teledysk, w którym wokalistka jest "photoshopowana" w trakcie śpiewania Fotografia, która nami manipuluje… na nasze własne życzenie Mobilny Lightroom ma kosztować 99 dolarów rocznie? Czy będziemy musieli płacić za zdjęcia w miejscach publicznych? Nowe funkcje w Photoshopie CC! Tak wykrywa się manipulacje na zdjęciach w Polsce Projekt Przetwórnia. Skonsultuj zdjęcia z Jackiem Porembą i wygraj wystawę w Galerii Pauza Filip Ćwik autorem kalendarza Fujifilm Instax 2014 z chińskimi motywami zwierząt Disqus powrócił na Fotoblogię! Zaginiony chłopak odnaleziony dzięki zdjęciom fotoreporterki AP Filmy w fotoksiażkach - tylko na cewe-fotoksiazka.pl   "Fotograf" - świetna powieść graficzna dla każdego [recenzja] Trwa Nikon Film Festival – festiwal krótkich form filmowych! Przestępca w oku ofiary, czyli jak fotografia może pomóc policji w ujęciu kryminalistów Co nas czeka w 2014 roku, czyli przegląd plotek na temat spodziewanych nowości sprzętowych Fotografia, która przekracza granicę śmierci Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! Gdzie i jaki sprzęt fotograficzny jest najczęściej kradziony w 2013 roku? CEWE Fotoksiążka - idealny prezent na święta! Archiwum Zofii Rydet dostępne dla wszystkich Fotokalendarz z własnych zdjęć - jakość nr 1 z Fotojoker Nowa wtyczka Depositphotos do programów Adobe już dostępna za darmo Projektowanie fotoproduktów w erze urządzeń mobilnych - aplikacje mobilne z Fotojoker Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Pomożesz wydać świetną książkę Damiana Chrobaka? Rusza zimowy cashback Olympusa Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii