Czy da się pokochać głupią małpkę - aparat kompaktowy?

Przykładowy tani kompakt - Nikon COOLPIX S3000

Przykładowy tani kompakt - Nikon COOLPIX S3000

Średniej jakości obiektywy, małe, szumiące matryce, zazwyczaj fatalna głębia ostrości — wszystko to sprawia, że wielu z nas nienawidzi aparatów kompaktowych. Czy jednak zasługują one w stu procentach na antypatię, którą się je darzy?

Co zrobić, aby (bardziej) chciało się nam fotografować? [poradnik]

Sprawa użyteczności kompaktów jest o tyle skomplikowana, że ich wad i ograniczeń technicznych zwyczajnie nie sposób podważyć. Jednocześnie to, czy będziemy mogli zrobić użytek z ich zalet jest sprawą zupełnie indywidualną. Żeby to zilustrować mogę posłużyć się następującym przykładem: podczas jednej z rozmów znajomy poprosił mnie o polecenie dobrego kompakta. W efekcie wywiązała się długotrwała dysputa na temat przewag lustrzanek nad "głupimi Jasiami". Nie posiadałem się wtedy ze zdumienia słysząc deklaracje, że jakość zdjęć wykonanych małpką go w zupełności zadowala, i że wolałby nawet kupić droższy aparat kompaktowy niż lustro entry-level.

Kwestia rozbijała się o priorytety. Moje założenie, że jeśli jedziemy np. do obcego kraju to powinniśmy zainwestować w taki sprzęt, który zapewni nam odpowiednią jakość fotografii wcale nie było błędne — jednocześnie nie były niczym zdrożnym argumenty kolegi, który stwierdził, że potrzebuje sprzętu poręcznego, lekkiego, łatwego w obsłudze, najlepiej z szerokozakresowym zoomem. Marnym usprawiedliwieniem jest fakt, że dostrzeżenie tego utrudniała mi znacząco trwająca wciąż jeszcze faza "fanboizmu", więc wymienione zalety kompaktów zwyczajnie mi umknęły. A przecież lista korzyści z używania aparatu kompaktowego na tym się nie kończy.

Kompakty są daleko bardziej dyskretne niż spore korpusy typu (D)SLR, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność noszenia ze sobą sporego obiektywu zmiennoogniskowego lub kilku stałek. Jasne, autofocus mógłby działać szybciej i lepiej, ostrzenie manualne przez wizjer (w modelach, które to umożliwiają) wygodniejsze i bardziej precyzyjne, jednak w sytuacji, gdy zdjęcie musimy wykonać szybko i bez zwracania na siebie uwagi, kompakt jest po prostu na wagę złota. Sprzęt tego typu przebija bezgłośnym funkcjonowaniem nawet Leikę M9 z jej cichutką migawką.

Jaki aparat zabrać ze sobą na wakacyjne podróże?

Superzoomy to kolejny przykład bicia na głowę lustrzanek przez kompakty w zastosowaniach innych niż profesjonalne. Obiektywy o zupełnie przyzwoitej optyce oferują takie ogniskowe, których osiągnięcie przez lustrzankę wymagałoby użycia "armaty" o długości przedramienia i statywu (lub choć monopodu), żeby całą konstrukcję utrzymać w rękach. Tymczasem obsługa hybrydy z dobrą stabilizacją możliwa jest nawet jedną ręką, zaś koszt takiego aparatu to ułamek ceny szkła o długiej ogniskowej i ewentualnego telekonwertera.

Obecny wysyp kompaktów z wymienną optyką znacząco zmniejszył przepaść jakościową dzielącą małpki od lustrzanek czy dalmierzowców. Już choćby dlatego warto czasem choć rozważyć wzięcie do ręki jakiegoś bardziej zaawansowanego kompaktu, wypróbowanie jego możliwości. Można go wykorzystać jako fotograficzny szkicownik, aparat przeznaczony do ćwiczenia kompozycji obrazu, może też jako narzędzie do szybkiego rejestrowania wydarzeń w otoczeniu, w sytuacji gdy zabranie ze sobą "lustra" byłoby niemożliwe lub utrudnione, wreszcie jako rezerwę, gdy główny sprzęt zawiedzie. Niezależnie od roli, daj małpce szansę — dobrze potraktowana na pewno się odwdzięczy.

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?