Zaadaptuj się, czyli skąd wziąć tanią i dobrą optykę? [poradnik]

Olympus E-PL2 z zapiętym Summicronem 50/2 LTM z bagnetem Leica (Fot. Flickr/by Soe Lin / CC BY 2.0)

Olympus E-PL2 z zapiętym Summicronem 50/2 LTM z bagnetem Leica (Fot. Flickr/by Soe Lin / CC BY 2.0)

Kupno dobrego obiektywu to sprawa absolutnie priorytetowa, jeśli naprawdę zależy nam na dobrej jakości zdjęć. Niestety, jasna stałka jest zazwyczaj poza zasięgiem cenowym fotografa "na budżecie". Na szczęście, z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju przejściówki w połączeniu ze starymi obiektywami.

Fotografia i muzyka – co je łączy, a co dzieli?

Adapter — to ma sens

Sprzęt pozwalający na zapięcie obiektywu ze starego aparatu potrafi być naprawdę na wagę złota w sytuacji, gdy ogranicza nas zasobność portfela. Procedura działania może być różna w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Jeśli posiadamy już lustrzankę, a właśnie odziedziczyliśmy stare pudełko obiektywów po dziadku, to podstawowym zadaniem będzie rozpoznanie typu gwintu lub bagnetu.

Optymalna sytuacja to posiadanie lustrzanki Nikon lub Pentax i zdobycie starszej optyki z bagnetem odpowiednio F lub K. Zapięcia te praktycznie nie uległy zmianie od kilkudziesięciu lat, co pozwala cieszyć się starą optyką bez konieczności udawania się na zakupy.

Jeśli jednak rzeczony dziadek ganiał na foty z Zenitem lub Praktiką (gwint M42), czy choćby z którąś Minoltą sprzed '85 roku, to czeka nas wizyta w sklepie fotograficznym. Szczęśliwie dla fanów starych szkieł, zasada działania adaptera jest prosta jak konstrukcja cepa. Montowany w miejscu przeznaczonym na obiektyw, posiada z drugiej strony mocowanie docelowe.

Niestety, wykorzystanie przejściówki ma pewne ograniczenia. Zmiana odległości soczewek od materiału światłoczułego w tańszych i starszych modelach sprawia, że zmieniają się możliwości szkła w zakresie ostrzenia, uniemożliwiając ustawienie fokusa na nieskończoność. Rozwiązaniem tego problemu może być dodatkowa soczewka w przejściówce, która jednak ogranicza nieco dostęp światła. Na szczęście, postęp technologii i stosowanie nowych rodzajów szkła ograniczyło ten problem do minimum.

Kolejną wadą może być ograniczenie dostępności funkcji wybranych obiektywów, głównie związanych z automatyką i korekcją drgań. Działa to oczywiście również w drugą stronę — zapinając szkło z Zenita nie nacieszymy się autofokusem, ani trybami preselekcji/auto. Pewnym obejściem kwestii AF są adaptery wyposażone w system potwierdzania ostrości — nadal jednak będziemy zmuszeni do manualnej nastawy. Mimo to, jakość uzyskanych zdjęć przy niskich kosztach optyki jest zdecydowanie warta świeczki.

Fot. na lic. CC BY-SA 2.0; Flickr / by steevithak

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

Skąd obiektyw?

Najprostszą metodą zdobycia starego obiektywu (oprócz bycia obdarowanym) jest przejście się do komisu. Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość sprawdzenia sprzętu na miejscu i brak ryzyka uszkodzenia podczas transportu. Niestety, dla mieszkańców mniejszych miejscowości możliwość ta jest zamknięta. W takiej sytuacji pozostaje nam skorzystanie z usług któregoś z dużych portali aukcyjnych.

Mając odrobinę szczęścia, w obu przypadkach uzyskamy dostęp do dobrej jakości szkieł w cenach zaczynających się od kilkudziesięciu złotych. Podczas przepatrywania ofert warto poszperać także w wystawionych lustrzankach. Stare analogowe SLR, często uszkodzone, sprzedawane są niejednokrotnie wraz z obiektywami, których wartość przekracza cenę korpusu. W najgorszym przypadku zdobędziemy wtedy dobre szkło wraz z dodatkowym body, które możemy wykorzystać gdy zechcemy spróbować sił w fotografii analogowej.

Kupując szkło powinniśmy koniecznie skontrolować jego funkcjonowanie. Dlatego jeszcze podczas kupna należy:

  • sprawdzić, czy pierścień nastawy ostrości działa gładko, a także czy przysłona funkcjonuje tak jak powinna
  • w przypadku sprawdzania starszych, czysto manualnych obiektywów należy koniecznie przestawić naszego kandydata w tryb A i upewnić się, że przysłona ustawiona na najmniejszy otwór domyka się po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku oraz czy wraca do poprzedniego stanu po jego zwolnieniu. W przeciwnym wypadku czekają nas ciężkie chwile z ostrzeniem w ciemniejszych pomieszczeniach, lub przy zdjęciach nocnych
  • koniecznie popatrzeć przez szkło pod światło, szukając skaz na soczewkach. Jeśli będziemy mieć taką możliwość, warto zbliżyć źródło światła do przedniej soczewki, a obraz rzucić na mocno oddaloną białą kartkę i odpowiednio wyostrzyć - w ten sposób najłatwiej sprawdzić czy na szkle nie znajdują się maleńkie plamki, być może niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale wyraźnie widoczne na zdjęciach w dużym powiększeniu

Jeśli w szkle zakupionym przez Internet znajdziemy jakiekolwiek problemy uszkodzenia, należy pamiętać, że bezwzględnie przysługuje nam prawo zwrotu towaru w terminie do 10 dni od otrzymania przesyłki — w tym czasie nie musimy nawet podawać powodu naszej decyzji (choć oczywiście byłoby to miłe z naszej strony) [niestety, muszę sprostować ten punkt - więcej informacji w komentarzu Williama]

Fot. na lic. CC BY 2.0; Flickr / by Sean Rogers1

Koszty

W zależności od typu mocowania, adapter obiektywowy to średni wydatek rzędu od poniżej 100 złotych do ok. 250 zł. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać, chyba że lubimy się irytować i użerać z wadliwym sprzętem — prawdę mówi stare powiedzenie, że chytry dwa razy traci.

Co do samych obiektywów, trudno podać konkretny zakres cenowy. Wiele zależy od szczęścia, w niektórych przypadkach także naszego uporu oraz umiejętności w zakresie targowania się. Wspomniany przeze mnie koszt od 50 złotych wzwyż jest zupełnie realny, a tego rodzaju kwota to tak naprawdę groszowe sprawy, jeśli weźmiemy pod uwagę parametr cena/jakość.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać