Czytelnicy pytają - bloger odpowiada

Czytelnicy pytają - bloger odpowiada

Czytelnicy pytają - bloger odpowiada
Źródło zdjęć: © © Phil Stefans / Flickr CC | http://www.flickr.com/photos/spoungeworthy/10961944696/in/photostream/
Jakub Kaźmierczyk
27.01.2014 13:18, aktualizacja: 27.01.2014 14:36

Codziennie na moją skrzynkę trafia kilka wiadomości z pytaniami o sprzęt, oprogramowanie i szeroko rozumianą fotografię. Zebrałem kilka najczęściej pojawiających się pytań i odpowiadam na nie na szerszym forum.

Pytanie 1: funkcja clarity w Photoshopie

*Witam, czy mogłabym prosić o pomoc? Szukam w moim Ps funkcji “clarity" ale dla jpg. Nie robię zdjęć w RAW. Wiem, że LR ma taką opcję dla jpg ale podobno nie ma takiej możliwości w Ps. Może da się to obejść? Szukam w necie informacji ale nie znajduję.

Pozdrawiam byłabym wdzięczna za podpowiedź, zaznaczam, że tylko kilka prostych funkcji obsługuję w Ps, reszta to dla mnie czarna magia.*

W przypadku starszych wersji Photoshopa rzeczywiście może być z tym problem, bo sam Photoshop nie ma funkcji clarity. Dopiero od wersji CC można z poziomu filtrów otworzyć filtr Camera RAW, w którym jest taka opcja. Aby możliwa była zmiana tego parametru dla plików JPG w starszych wersjach Photoshopa, należy włączyć preferencje Photoshopa, następnie przejść do obsługi plików i ustawień wtyczki Camera RAW. Ostatnim krokiem jest zaznaczenie opcji, dzięki której Photoshop będzie otwierał każdy plik JPG we wtyczce Camera RAW.

Obraz

Bardzo podobny efekt uzyskamy również za pomocą filtra górnoprzepustowego. Należy skopiować warstwę tło, następnie wymieszać ją w trybie Nakładka i nałożyć na nią filtr górnoprzepustowy o odpowiedniej wartości.

Pytanie 2: używanie beauty disha z lampami systemowymi

Witam, mam nadzieję, że nie jest to wielkim problemem, że po raz kolejny zwracam się do Ciebie Kubo o pomoc. Chciałbym jeśli pozwolisz zapytać Ciebie jako praktyka o poradę, bo niestety w wielu sklepach nie potrafią mi udzielić odpowiedzi. Otóż aktualnie mam nie najgorsze body (D7100) i do tego lampkę SB-910 i chciałbym do niej dokupić beauty dish. Najlepiej jakiś większy 50-70cm. Posiadam już odpowiedni adapter/przejściówkę na bowens. Czy Twoim zdaniem ma to sens? Czy - biorąc pod uwagę różnicę z jaką rozchodzi się światło lampy studyjnej i systemowej - jest możliwe uzyskanie podobnych efektów używając lampy systemowej z tego typu modyfikatorem? Być może sprawdzałeś takie rozwiązanie? Byłbym wdzięczny za Twoją opinię w tej sprawie.

Używanie beauty disha z lampami systemowymi jest, niestety, problematyczne. Przede wszystkim budowa palnika w lampach studyjnych i systemowych jest zdecydowanie inna. W lampach studyjnych mamy do czynienia z odsłoniętym palnikiem w kształcie koła, dzięki czemu światło rozchodzi się równomiernie po całym beauty dishu. W lampie systemowej palnik jest zabudowany i ma kształt podłużnej rurki.

Obraz

Przez te dwa czynniki lampa błyska bardziej do przodu, więc sporo światła odbija się od reflektora beauty disha i nierównomiernie rozkłada się po jego czaszy. Dobrym rozwiązaniem jest włożenie lightshere między lampę a reflektor lub włożenie lampy systemowej z nałożonym stofenem. Dzięki takim zabiegom światło będzie rozchodziło się bardziej równomiernie.

Pytanie 3: wpisywanie metadanych w trakcie importowania zdjęć w Lightroomie

Cześć, dzięki za warsztaty w Gdańsku, naprawdę świetnie poprowadzone i bardzo przydatne. W związku z tym, że mówiłeś o metadanych - nie widzę opcji wpisywania haseł, czy to zależy od wersji programu (LR 3.4.1.) czy coś mam zablokowane?

Metadane do zdjęć dodaje się w momencie importowania zdjęć lub podczas ich obróbki, a nie eksportu. Na ekranie importowania zdjęć do Lightrooma w jego prawej części znajduje się okno wpisywania słów kluczowych do całego importu zdjęć. Moim zdaniem zawsze warto dopisać tam informacje identyfikujące Ciebie jako autorkę zdjęć i jeśli zdjęcia zostały zrobione w jednym miejscu lub przedstawiają jedną rzecz, dodać frazy opisujące to miejsce/przedmiot.

Obraz

Dobrym pomysłem jest też wpisanie fraz anglojęzycznych, żeby fotografie trafiły do szerszej publiczności.

Pytanie 4: sortowanie plików z dwóch aparatów

*Witam, Jakub mam pytanie dotycząc sortowania plików zrobionych z dwóch body.

Robię zdjecia dwoma aparatmi i poźniej mam problem posegregowania ich żeby były po kolei. Wiesz jak sobie z tym poradzić?

Pozdrawiam.*

Kluczem do sukcesu jest synchronizacja zegarków w obydwu aparatach. Następnie należy wgrać zdjęcia do jednego folderu lub utworzyć z nich jedną kolekcję w Lightroomie. Jeśli nazwy plików się powtarzają, należy pozwolić komputerowi na ich automatyczną zmianę.

Obraz

Ostatni krok to odpowiednia opcja segregowania: wystarczy zaznaczyć funkcję capture time i voilà!

Pytanie 5: rozmycie gaussowskie jako maska

Dzień dobry. Chciałem zapytać czy się da, a jeśli tak to w jaki sposób - używając na zdjęciu filtra rozmycie gaussowskie, utworzyć maskę, aby potem dobrać sobie poziom jego krycia? Ponieważ przy samym użyciu tego filtra, nie wiem jak mocnego rozmycia będę potrzebować. Mam zdjęcie - dodaje filtr rozmycie gausowskie, na powielonym zdjęciu tworzę maskę, aby wyodrębnić co chcę mieć rozmyte, a co nie. - lecz jak kontrolować krycie tego rozmycia ? zmieniając krycie, jedno ze zdjęć robi się przeźroczyste po prostu.

To rzeczywiście stwarza problemy wielu fotografom, bo zmniejszając krycie rozmytej warstwy, osiągamy efekt soft focus, nie pozbywając się de facto zastosowanego wcześniej rozmycia. Kluczem do sukcesu jest powielenie warstwy i przekonwertowanie jej do obiektu inteligentnego.

Obraz

Nałożony na nią filtr np. w postaci rozmycia gaussowskiego będzie możliwy do edycji w dogodnym momencie. Wystarczy kliknąć na niego dwukrotnie w oknie warstw. Można również włączyć opcję filtrów inteligentnych z menu Filtry, ale zadziała ona tak samo jak w wyżej opisanym przypadku.

W pytaniach czytelników zachowano pisownię oryginalną.*

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)