Tak wyglądają 2 najdroższe aparaty świata

Yanik Chauvin © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Yanik Chauvin © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Niedawno pisaliśmy o Canonie EOS-0. Lustrzanka ta miałaby wszelkie predyspozycje do tego, aby zostać najlepszą, a być może i najdroższą lustrzanką na świecie. Mogłaby, gdyby tylko istniała. Na pewno istnieje inny, historyczny już model Leica-0. Od wczoraj to właśnie ten aparat jest najdroższy na świecie. Kosztował aż…

Wyprodukowana w 1923 roku Leica Null-Serie została wystawiona na wiedeńskiej aukcji WestLicht. Leica-0 to seria małoobrazkowych aparatów testowych, których liczbę wyprodukowanych egzemplarzy ocenia się na zaledwie 25 sztuk, z czego do dziś przetrwało tylko 17. Na aukcji wystawiono egzemplarz o numerze seryjnym 107, co oznacza, że jest ona siódmym z kolei wyprodukowanym egzemplarzem tego aparatu. Nie dziwi więc, że cena wywoławcza tego pomnika historii wynosiła 200 000 euro.

Organizatorzy aukcji spodziewali się zarobić na aparacie między 350 a 450 tysięcy euro. Jak się jednak szybko okazało, licytacja pobiła wszelkie rekordy. Trwała zaledwie 20 minut, w czasie których cenę aparatu podbito do niewyobrażalnej wręcz sumy 1 320 000 euro (wraz z prowizją). Szczęśliwym i — trzeba też przyznać — bardzo majętnym nabywca okazał się anonimowy kolekcjoner z Azji. Tym samym przypadł mu zaszczytny tytuł posiadacza najdroższego aparatu, jaki kiedykolwiek został sprzedany na świecie.

Leica-0

To jeszcze nie koniec wrażeń. Na tej samej aukcji kolejną przeznaczoną na licytację pozycją była Leica MP2. Aparaty tego typu produkowano w latach pięćdziesiątych XX wieku. Były pierwszymi, do których zaprojektowano elektroniczny motor. Wyprodukowano zaledwie 21 chromowanych egzemplarzy i wiadomo o jedynie dziesięciu, które przetrwały z oryginalnym silnikiem. Za takie cacko nabywcy zapłacił 528 000 euro, przy cenie wywoławczej 70 000 euro. Tym samym aparat stał się drugim najdroższym aparatem na świecie.

Leica MP-2

PS Obydwa aparaty pobiły dotychczasowy rekord należący do Leiki MP2 sprzedanej w zeszłym roku za 402 000 euro.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Sprzęt:

Sociomatic, czyli Instagramowy Polaroid, niebawem trafi do sprzedaży Sony A7 II - ruszyła przedsprzedaż, znamy polską cenę Dlaczego Canon EOS 6D nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy fotografa? Najciekawsze bezlusterkowce do 2000 zł Czy kolejny iPhone będzie miał aparat z dwoma obiektywami? Sony A7 II - stabilizacja pełnoklatkowej matrycy w bezlusterkowcu Kamienie milowe fotografii, które stały się kulą u nogi Nikkor 6mm f/2.8 - przykładowe zdjęcia i film z obiektywu, który widzi do tyłu Nowa matryca Sony ma oferować 16 000 kl/s. w 2K i niewiarygodną dynamikę Problem niesfornych przewodów rozwiązany Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6L IS II USM – nowa wersja po 16 latach DxO Mark zawiedzione osiągami Canona 7D Mark II na niskich czułościach Ice Light - idealne światło w podróży zamiast softboxa DxO Optics Pro 8 do pobrania za darmo Macropod - ekstremalne narzędzie do fotografii makro Czy świat fotografii chce pozbyć się luster? Canon 50-1000 mm T5.0-8.9 z konwerterem 1,5x - rekordowy zoom x20 do filmów 4K Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe? Westcott Flex - wodoodporny panel LED, który można wyginać, jak kartkę papieru Lustrzanki sprzed lat - czy jeszcze się do czegoś nadają? Nowa, niskobudżetowa lustrzanka czy starsza, ale premium? Jaki aparat wybrać? Leica S-E - tańsza wersja średniego formatu Nowa generacja obiektywów Leica Summarit-M Leica M-A - analogowy dalmierz we współczesnym wydaniu

Popularne w tym tygodniu:

Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D - nowe szkło do bezlusterkowców APS-C