365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety

„Nie chcę, żeby przydarzały mi się dni, kiedy nie biorę aparatu do ręki. Dlatego codziennie fotografuję znajomych i zupełnie obcych ludzi na ulicy. Właśnie dobiega końca mój kolejny całoroczny projekt”. Oto 18 z 365 portretów, które wykonał przez ostatni rok Tomasz Janusz Szeremeta.

Tomasz ma blisko 40 lat, mieszka w Zgorzelcu, pracuje tam w Miejskim Domu Kultury. Fotografuje regularnie od 2010 roku i od początku narzucił sobie ostry reżim fotograficzny:

Codzienne fotografowanie zacząłem trzy lata temu. Nie chciałem, żeby przydarzały mi się dni, kiedy nie biorę aparatu do ręki. Dlatego postanowiłem zrobić pierwszy projekt 365 — jedno dowolne zdjęcie dziennie. Gdy minął rok, rozpocząłem drugi, czarno-biały. Kończąc czarno-biały rok codziennego fotografowania, miałem jednak wrażenie, że to za łatwe i dlatego pora zrobić coś bardziej wymagającego.

Jerzy

Postanowił, że zacznie fotografować spotykanych ludzi. Dlaczego portret?

Po pierwsze zwyczajnie lubię robić zdjęcia ludziom. Najbardziej wówczas, gdy model wie, że jest fotografowany i wyraził na to zgodę. Po drugie dlatego, że to trudne. A tylko robiąc rzeczy trudne, można się rozwijać. Chciałem więc czegoś się nauczyć, skorzystać jak najwięcej.

Każdy bohater zdjęcia wie, do jakiego celu zostanie ono użyte. Fotografie są publikowane na stworzonym w tym celu profilu na Facebooku.

Honorata

Tomasz mówi, że największą nauką, jaką wyniósł z dobiegającego końca projektu, jest przełamanie nieśmiałości wobec obcych ludzi. Takich osób uwiecznił na zdjęciach już ponad 200:

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Kiedyś bardzo zazdrościłem tym, którzy potrafią podejść na ulicy do obcych i namówić ich na zdjęcia. Gdy zacząłem projekt, nie miałem już innego wyjścia — nie mam tak licznej rodziny. Okazało się, że z każdym można się dogadać. Fotografowałem starych i młodych, osoby znane i bezdomnych. Twarze mamy różne, ale potrzeby podobne. Wszyscy chcemy być traktowani z szacunkiem.

Ulubionym zdjęciem z całej serii jest portret profesora Jerzego Bralczyka:

To było w Międzyzdrojach. Profesor miał tam spotkanie, które postanowiłem wykorzystać do wykonania portretu. Lubię to zdjęcie, ponieważ uważam, że wszystko na nim zagrało. Po pierwsze profesor ma ciekawą twarz, która zostało oświetlona z okna, a w tle są półki z książkami miejscowej biblioteki.

Jakie kolejne zadanie postawi przed sobą Tomasz?

Zaraz po skończeniu tego projektu rozpoczynam kolejny, ale w tej chwili nie zdradzę, czego będzie dotyczył.

Grzegorz

Statystyki tydzień przed końcem projektu przy 358 zdjęciach są następujące:

  • 131 portretów kobiet i 227 mężczyzn;
  • 214 zdjęć w Polsce, 105 w Niemczech, 24 na moście łączącym oba kraje. Poza tym 14 w Hiszpanii i 1 w samolocie gdzieś nad Europą;
  • najczęściej fotografowane osoby to Polacy (249), Niemcy (74), Hiszpanie (9), Amerykanie (5); oprócz nich byli również Czesi, Ukraińcy, Brytyjczycy, Hindusi, Japończyk, Kenijczyk, Pakistańczyk i przedstawiciele kilku innych krajów;
  • 168 portretów zrobionych na ulicy;
  • 72 zdjęć wykonanych przy użyciu lamp błyskowych;
  • 22 osoby powszechnie znane: politycy, aktorzy, muzycy;
  • jedynie 23 zdjęcia powstały podczas umówionych wcześniej sesji, pozostałe 335 było spontaniczne;
  • 151 to zdjęcia znajomych, 207 — obcych.

Wszystkie fotografie można obejrzeć tutaj.

Agata
Alicja
Ben
Darryl
David
David
Dominik
Dorina
Jakub
Janina
Katarzyna
Marek
Michał
Nina
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Dramaturgia monumentalnych przestrzeni „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji? 5 analogowych aparatów fotograficznych, które chciałbym mieć Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad] Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Fotoreportaż Jakuba Kamińskiego ze Strefy Gazy z nagrodą PAP. Jak powstały jego zdjęcia? [wywiad] Leica Gallery - miejsce otwarte na współczesną fotografię Fotografia kostiumowa. Warszawa w 15 epokach od 1668 do 1983 r. Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka Mike Brodie

Popularne w tym tygodniu:

”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Są małżeństwem od 70 lat. Postanowili uczcić to sesją zdjęciową pełną miłości Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Pojawili się na jednym zdjęciu 11 lat przed tym, gdy się poznali Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym? Nowa okładka Vogue Polska jest lepsza niż poprzednia. Powinna być pierwszą?