Obróbka na życzenie, czyli Porto w dwóch odsłonach [wideoporadnik]

Po publikacji moich ostatnich zdjęć dostałem od Was dużo pytań o ich obróbkę. W dzisiejszym poradniku pokażę krok po kroku, jak obrobić fotografie w podobny sposób.

©Jakub Kaźmierczyk

Lubię dostawać od Was maile z pytaniami o obróbkę zdjęć. Często pytacie o drobne elementy, ale równie często o kompletną obróbkę.

Ostatnio dużo podróżowałem i szukałem nowego pomysłu na modyfikację przywiezionych fotografii. Lubię naturalną obróbkę, która mogłaby zakończyć się na poziomie Lightrooma, ale gdy oderwałem się od zleceń komercyjnych, chciałem nieco zmienić charakter zdjęć, używając zdecydowanie więcej narzędzi w Photoshopie czy Color Efexie. Oczywiście zastosowana obróbka nie będzie wiernie odwzorowywała rzeczywistości, ale w końcu nie zawsze zdjęcia muszą być w 100% naturalne :)

Color Efex opracowany przez Google'a to moja ulubiona wtyczka, która pozwala w prosty i szybki sposób dodać zbiór filtrów do zdjęć. Ma jeden minus: nie jest darmowa. Oczywiście nie wszystko stracone, bo Photoshop oferuje podobne możliwości, ale jest mniej intuicyjny i wymaga więcej cierpliwości.

Dzisiaj w poradniku:

  • wywoływanie plików RAW w Lightroomie,
  • zastosowanie filtrów w Color Efex i odwzorowanie ich w Photoshopie,
  • maskowanie gradientem,
  • cross processing na krzywych,
  • ocieplanie zdjęć.

Zobacz również: Jak wykonać przenośny softbox?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Backup... czyli archiwizowanie fotografii Zatrzymaj ruch, czyli aparat kompaktowy w studio Jak zrobić smaczne naleśniki, czyli małe fotograficzne oszustwa Fotografia analogowa – jak zacząć? [cz. 1] Dodaj słońca zimowym zdjęciom w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Jak w prosty sposób wykonać efektowne zdjęcie auta? Fotografia w liczbach Kurtyna w dół, czyli fotografowanie z lampą Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących 5 najczęstszych błędów przy pracy z Photoshopem [wideoporadnik] Jak się przygotować do przeglądu portfolio? Czytelnicy pytają - bloger odpowiada Nowości w Photoshop CC w praktyce: narzędzie wypaczania perspektywy Uchwyć prędkość z niezawodną precyzją Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik] GPS w fotografii podróżniczej - jak go dobrze wykorzystać? [poradnik] Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik] Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać