Mextures - aplikacja do obróbki zdjęć w sposób inny niż wszystkie

Mało która aplikacja jest tak złożona, wielofunkcyjna, a przede wszystkim prosta w obsłudze. Może być albo narzędziem uzupełniającym, albo głównym programem do obróbki. Tu nie ma reguł, a zasady jej używania ustalamy sami. Witajcie w świecie Mextures!

© Mextures App

© Mextures App

Mextures to dziecko Mereka Davisa, fotografa, który postanowił stworzyć program inny niż wszystkie. I udało mu się. Mextures nie tylko nie zalicza się do popularnej grupy aplikacji spod znaku „20 filtrów, kontrast i ustawienie jasności”, ale też korzystanie z niego jest prawdziwą przyjemnością. Jego autorowi zależało na wielofunkcyjności, ale też na jakości użytkowania. Mextures zdaje egzamin celująco.

Od razu widać, że dobry design nie jest obcy aplikacji.

Próżno szukać w nim filtrów. W programie, jak sama nazwa wskazuje, pierwsze skrzypce grają tekstury. Użytkownik ma do dyspozycji klasyczny zestawy lightleaków (z obowiązkowym bokeh na czele), odblaski, sporo szumów, obowiązkowy katalog grunge, gradienty oraz pomniejsze zbiory. W tym momencie zaczyna się zabawa. Można je łączyć w niezliczone kombinacje, operować różnymi warstwami (nie ma ograniczeń), nakładać je na siebie (do wyboru jest paręnaście sposobów nałożenia), mieszać, zmieniać położenie czy kombinować z natężeniem efektu. Efekt finalny można zapisać w telefonie jako własną, autorską formułę.

Przykładowe zdjęcie obrobione przy pomocy aplikacji.

A gdy zabraknie nam pomysłów, możemy sięgnąć po formuły przygotowane przez konkretnych użytkowników serwisu Instagram (m.in. Evanlane czy Houseoffriedman) czy przez twórcę aplikacji. Obecnie do wyboru są Spring oraz Fall Formulas. Tekstury i efekty opracowane przez zewnętrznych twórców inspirowane są m.in. klimatycznymi horrorami lub filmami drogi, tymczasem formuły w Mextures nawiązują do specyficznych tonacji charakteryzujących daną porę roku.

Do wyboru mamy masę tekstur i efektów (po lewej), które możemy później edytować (po prawej).

Wszystkie te opcje, formuły i możliwości mogą sprawić, że program wyda się Wam bardzo złożony. Nic bardziej mylnego. Nauka obsługi trwa 5–10 minut, a już po paru pierwszych próbach zamiast zastanawiać się, gdzie jest konkretna opcja, będziecie układali w głowach kolejne kombinacje gradientów, tonacji i zapisywali je w postaci formuł.

Przykładowe zdjęcie obrobione przy pomocy Mextures.

Zobacz również: Photoshop Mix - recenzja

Davisowi należą się brawa za jeszcze jedną rzecz: Mextures to chyba najbardziej stabilny program graficzny na iOS-a, jaki testowałam. Od momentu zakupu (czerwiec 2013) do teraz zawiesił się może 2–3 razy. Producenci Picfx czy Cross Process mogą się od twórcy Mextures bardzo wiele nauczyć.

Podobnie jak VSCO Cam, Mextures kładzie duży nacisk na inspiracje - czy to podając odnośniki do najbardziej interesujących zdjęć, czy w formie formuł przygotowywanych przez innych fotografów.

Mextures to dobra aplikacja dla fotografów mobilnych szukających czegoś zupełnie nowego i potrzebujących odpoczynku od VSCO Cam czy Hipstamatica. Oczywiście, nakładając na zdjęcie tonę formuł i tekstur, nic nie zyskamy. Raczej je zepsujemy. Jednak program używany rozsądnie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości w fotografii mobilnej. Niecałe 2 dol. za taki zestaw jest więc ceną bardziej niż okazyjną.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Fotografia mobilna:

Małe, ale przydatne aplikacje: Retouch, Typic i Cross Process Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 2] Czy fotografia mobilna jest czymś śmiesznym i niepoważnym? Wywiad z członkami grupy Mobilni Jak 2014 rok witali użytkownicy aplikacji Instagram i Vine? Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 1] Mobilny Photoshop Express, czyli jak Adobe podąża za konkurencją Małe, ale przydatne aplikacje: Squaready, Flip oraz Camera Plus PicFx, czyli idealny plan B do obróbki zdjęć na smartfonie Cichy zwycięzca, czyli Google Snapseed Dobry design i prostota, czyli VSCO CAM w akcji [recenzja] Hipstamatic, czyli dlaczego mniej znaczy więcej [recenzja] Innowacja według Nokii: zdjęcia w formacie RAW i ostrzenie po wykonaniu zdjęć