Fotografująca kobieta, dobry reportaż i wielkie miasto ? wystawa Krystyny Łyczywek

Fotografująca kobieta, dobry reportaż i wielkie miasto ? wystawa Krystyny Łyczywek

fot. Krystyna Łyczywek, Chochołów 1972
fot. Krystyna Łyczywek, Chochołów 1972
Kamila Dworniczak
29.11.2010 15:30, aktualizacja: 01.08.2022 15:01

W Starej Galerii ZPAF w Warszawie można oglądać niezwykłe zdjęcia jednej z najlepszych polskich fotografek ? Krystyny Łyczywek, która przez 60 lat tworzyła fotografię reportażową i dokumentalną w najlepszym wydaniu. Tej wystawy nie powinno się przegapić.

Wystawa ?Krystyna Łyczywek. Fotografie z lat 1949-2010? jest próbą całościowego przeglądu prac fotografki. Znajdziemy tu zarówno zdjęcia o charakterze bardziej eksperymentalnym, jak i te, z których jest najbardziej znana ? zaangażowane społecznie, reportażowe, które robiła głównie w latach 50., 60. i 70.

fot. Krystyna Łyczywek, Szczecin lata 50.
fot. Krystyna Łyczywek, Szczecin lata 50.

Nie zabrakło też fotografii o tematyce miejskiej. Od powojennych zdjęć zniszczonego bombardowaniami Szczecina po te bardziej współczesne ? przedstawiające Warszawę, Wrocław, Paryż czy Kolonię.

Krystyna Łyczywek była propagatorką techniki diaporamy, czyli swego rodzaju spektaklu audiowizualnego, zbudowanego z kilku przeźroczy rzutowanych na ekran. Coś jak bardziej zaawansowany pokaz slajdów. Łatwo to sobie wyobrazić, jeśli znamy dzisiejsze diaporamy cyfrowe.

fot. Krystyna Łyczywek, Paryż 1961
fot. Krystyna Łyczywek, Paryż 1961

Jak twierdzą organizatorzy wystawy ? opracowań twórczości jednej z najlepszych polskich reportażystek wciąż nie ma. Łatwo mogę w to uwierzyć. Polska fotografia ? nie tylko ta w wydaniu ?kobiecym? ? wciąż jest mało znana. Niewiele wiedzą o niej nawet ci, którzy fotografią naprawdę się pasjonują. Dlatego warto ? a nawet trzeba ? oglądać to, co pokazują niektóre galerie i muzea. Mieć wyrobione zdanie. Chyba nie warto zachwycać się tym, co dzisiaj często podają jako ?odkrywcze?, nie znając ani trochę rzeczy lepszych, które już były, a raczej ? są.

Plac Zamkowy 8

Warszawa

wystawa czynna: 22 listopada - 11 grudnia 2010

kurator: Magdalena Wicherkiewicz

Źródło: ZPAF

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)