Zacznijmy myśleć o sztuce na zdjęciach

Zacznijmy myśleć o sztuce na zdjęciach

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior
Michał Massa Mąsior
26.11.2010 16:01, aktualizacja: 01.08.2022 15:01

Fotografia to nie tylko rzemiosło - wykonywanie zdjęć paszportowych czy rodzinnych. To nie gromadzenie drogiego sprzętu i chwalenie się nim. Fotografia to przede wszystkim sztuka.

Wiele osób w Polsce ma specyficzne zrozumienie terminu fotografia. Przez lata w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a potem jeszcze sporo czasu i w naszej lepszej RP fotografia traktowana była jako umiejętność rzemieślnicza.

Tymczasem Londyn, Nowy Jork, Paryż i wiele innych stolic świata upajały się genialnymi zdjęciami wielkich artystów pokroju Henrego Cartier Bressona, Roberta Doisneau, Jeanloup Sieffa, Richarda Avedona i wielu, wielu innych. My mieliśmy głównie zakłady fotograficzne, gdzie mogliśmy wykonać zdjęcie do paszportu. Akademia Sztuk Pięknych fotografię traktowała jak zło konieczne, a jedynym miejscem, które dawało możliwość rozwinięcia swoich umiejętności, była łódzka Filmówka...

Fot. Henry Cartier Bresson
Fot. Henry Cartier Bresson

Od pewnego czasu jednak staramy się doganiać Zachód i coraz częściej się to udaje. Jesteśmy bliżej (choć daleko jeszcze). Zacznijmy myśleć o zdjęciach jak o sztuce! To ważne! Nie działajmy zero-jedynkowo, wyjdźmy ponad myślenie o ostrym przodzie i nieostrym tyle, wyjdźmy ponad nasz aparat fotograficzny i obiektyw, wyjdźmy ponad wielką torbę fotograficzną.

Wyjdźmy ponad zdjęcia wykonane przypadkowo na wakacjach. Postarajmy się projektować nasze zdjęcia, miejmy na nie plan. To nie jest tak, że mając sprzęt kompaktowy albo lustrzankę sprzed kilku sezonów, nie będziemy mogli robić dobrych zdjęć. Będziemy mogli robić genialne prace, bo one powstają podczas skomplikowanego procesu myślowego, a słowem kluczem bardzo często jest symbolika.

Nie interesuje mnie, czym zrobiłeś zdjęcie. Interesuje mnie efekt, jaki uzyskałeś, końcowy produkt, który chcesz mi pokazać. Dlatego niezrozumiały pozostaje dla mnie sposób podpisywania się uczestników wielu portali fotograficznych w stylu: Jan Kowalski - Nikon D700, Sigma 24-70, karta SanDisk 32gb, torba Lowepro i 5 filtrów Cokin.


Wpis pochodzi z blogu szkoły Warsztaty Sztuki Fotografii - instytucji zajmującej się propagowaniem i popularyzacją fotografii oraz wszelkich zagadnień okołofotograficznych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)