Tajemniczy bohater ze zdjęcia. Czy można odnaleźć go po latach?

Dziecko bawiące się na barykadzie, 19 sierpnia 1991 r. Wilno. Fot. Rafał Witczak

Dziecko bawiące się na barykadzie, 19 sierpnia 1991 r. Wilno. Fot. Rafał Witczak

Gdy był młodym chłopakiem, zrobił zdjęcie na barykadzie w Wilnie. Teraz, po dwudziestu latach, próbuje odnaleźć bohatera tej fotografii, aby przygotować o nim fotoreportaż. Jedyny problem w tym, że nie ma pojęcia, kim jest dziecko z fotografii, gdzie mieszka ani jak się nazywa. Pomożecie je odnaleźć?

Polskie wideo HDR, które zapierają dech ? prezentujemy filmy Patryka Kizny

Kilka dni temu na moją skrzynkę otrzymałem wyjątkowo intrygujący e-mail. Fotograf Rafał Witczak opisał mi historię jednego z jego pierwszych zdjęć.

To były ostatnie szkolne wakacje i jedne z moich pierwszych zdjęć. Na moich oczach Związek Radziecki przestawał istnieć. Siedziałem na barykadzie, kiedy dziecko zaczęło bawić się drzewcem flagi. W momencie, gdy chłopiec się odwrócił, zrobiłem jedno zdjęcie. Nie wiem kim i skąd jest. Po latach chciałbym go odnaleźć, ale nie wiem, jak to zrobić. Proszę o radę albo pomoc.


Autor fotografii nakreślił też okoliczności powstania jego zdjęcia:

"Tak interesująca czarno-biała fotografia przedstawia dziecko bawiące się na na barykadzie postawionej na ulicy przed parlamentem litewskim w Wilnie. 19 sierpnia w Moskwie wybuchł Pucz Giennadija (Pucz moskiewski). Sytuacja w Wilnie była bardzo napięta. Mieszkańcy tego litewskiego miasta bali się, że parlament zostanie zaatakowany przez wojska rosyjskie. Niepodległość Litwy zależała od tego, jak potoczy się przewrót w Moskwie. 21 sierpnia Pucz załamał się".

Kierunki wrażliwości w procesie fotografowania cz. I [felieton]

Rafał poszukuje dziecka, aby po niemal dwudziestu latach opowiedzieć jego historię zdjęciami. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak wyjątkowy fotoreportaż może w ten sposób powstać. Jedyną możliwością, aby pomóc odnaleźć dziecko, jest rozgłoszenie tej informacje w Sieci. Wyobraź sobie, że za kilka lat materiał fotografa zajmie pierwsze miejsce w jednym z prestiżowych konkursów. Pomożesz Rafałowi?

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?