Wyniki World Press Photo 2014. Trzech Polaków nagrodzonych!

Amerykański fotograf John Stenmayer otrzymał nagrodę za "Zdjęcie Roku" w 57. edycji międzynarodowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Wśród nagrodzonych znalazło się też trzech Polaków: Maciej Nabrdalik, Andrzej Grygiel oraz Kacper Kowalski. Gratulujemy!

© World Press Photo of the Year 2013: John Stanmeyer, VII, dla National Geographic

Tytuł "Zdjęcia roku" w konkursie World Press Photo 2014 przypadł fotografii, która przedstawia afrykańskich emigrantów stojących w nocy na wybrzeżu miasta Djibouti. Ludzie ci unoszą do góry telefony komórkowe, mając nadzieję na uchwycenie taniego sygnału sieci komórkowej z sąsiadującej Somalii i dodzwonienie się do rodziny za granicą. Miasto Djibouti jest przystankiem na trasie do lepszego życia w Europie dla wielu Afrykańczyków z Somalii, Etiopii czy Erytrei.

John Stanmeyer to światowej sławy fotograf urodzony w stanie Illinois w USA, jeden z założycieli agencji fotograficznej VII Photo. Przez ostatnie lata Stanmeyer pracował głównie dla magazynu "National Geographic". Owocem tej współpracy było ponad 12 obszernych fotograficznych cykli. W latach 1998–2008 tegoroczny zwycięzca World Press Photo był kontraktowym fotografem magazynu "Time", dla którego fotografował między innymi wojnę w Afganistanie i wiele innych ważnych wydarzeń na całym świecie. W tym czasie aż 18 zdjęć Stanmeyera trafiło na okładkę tej gazety. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem 35 mm f/1.4 przy ISO 10 000 i czasie 1/41 s.

Przeczytaj także: „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego

W prestiżowym gronie nagrodzonych w konkursie World Press Photo znaleźli się w tym roku trzej fotografowie z Polski: Maciej Nabrdalik, Andrzej Grygiel oraz Kacper Kowalski. Każdy z nich zajął drugie miejsce w różnych kategoriach.

2 miejsce w kategorii Sports Action

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wydarzenia:

3 Polaków wyróżnionych za fotografie górskie „Zobacz więcej przez telefon” i wygraj najnowszego iPada mini! Wyjątkowe warsztaty fotografii dokumentalnej i ulicznej FACEtoFACE Zostań blogerem Fotoblogia.pl! "Frymografia" - Fotografia jest formą terapii Oto zwycięzca konkursu „Jeden kadr z mojego miasta“ Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" w Krakowie "Frymografia": Barak nie odleciał Pokaż kadr ze swojego miasta i wygraj aparat Fujifilm XQ-1! „Pokaz Jednego Dzieła” w Krakowie Dla Natalii – Wielka Aukcja Fotografii Co kryje "Czarna skrzynka" Tomasza Tomaszewskiego "Nowojorska ulica w obiektywie" i na ekranie kina Iluzjon Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć! Relacja z BEiKS Roadshow we Wrocławiu Witajcie na nowej Fotoblogia.pl! Rusza otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2014 Verily - magazyn, w którym nie znajdziecie zdjęć obrobionych w Photoshopie Rusza ósma edycja BEiKS Roadshow – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i video Foto Art Festiwal 2013 – jest moc [relacja] Phonar – platforma do nauki fotografii przez Internet dla wszystkich Fotografa nie warto okradać ze zdjęć. Ciąg dalszy historii Gosi Stępień Zabezpieczenia Adobe złamane. Kody źródłowe programów i dane prawie 3 mln klientów w rękach hakerów Czy Getty Images i AFP zapłacą ponad 13 mln dol. za bezprawne użycie zdjęć z Twittera?