4 rzeczy, których nauczyła mnie fotografia

Fot. Krzysztof Basel

Fot. Krzysztof Basel

Fotografia to nie tylko puste hobby, na które wydaje się każde wolne pieniądze. To przede wszystkim bardzo rozwijające zajęcie zmieniające sposób patrzenia na świat, kształtujące wrażliwość i cechy charakteru. Oto 4 główne rzeczy, których nauczyła mnie fotografia. A jaką korzyść z fotografowania Ty odniosłeś?

5 prostych metod, jak unikać szumów na zdjęciach

Pytać i wysłuchiwać

W fotografii interesują mnie przede wszystkim ludzie ? ich emocje, zachowania, zwyczaje. Pytania, cierpliwe słuchanie, rozumienie, myślenie o naszych rozmówcach ? rozmowy są kluczem do poznania ich. Nie można dobrze sfotografować człowieka bez poznania jego osobowości, bez względu na to czy fotografujemy biednego zarośniętego ulicznego grajka, czy sztywnego prezesa banku.

Tylko wtedy uda nam się wydobyć na zdjęciach prawdziwe emocje fotografowanej osoby, opowiedzieć jego prawdziwą historię. Kiedyś postawiłem sobie cel, żeby codziennie porozmawiać z jedną osobą i zrobić jej potem zdjęcie. To genialna metoda na przełamanie nieśmiałości, wzbudzenie w sobie ciekawości do ludzi, szacunku do rozmówcy.

Zakochać się w świetle i kolorach

Fot. Krzysztof Basel

Fotograf musi być wrażliwy na światło i barwy ? to przecież podstawowe elementy fotografii. Kiedy idę ulicą, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na piękne barwy liści, kompozycje barwne na budynkach, promyki światła oświetlającego twarze przechodniów czy kolorową poświatę z neonowej reklamie świecącej w nocy. Zastanawiam się, jak sfotografowałbym twarz mojego rozmówcy ? jak go ustawić, aby światło najlepiej uwydatniło jego cechy osobowości.

Patrzeć na świat kadrami

Zawsze powtarzam, że najlepsze zdjęcia powstają w głowie, często kiedy nie mamy ze sobą aparatu. Trzeba nosić aparat w głowie i trenować fotografowanie zawsze, kiedy jest to tylko możliwe. Umiem już w pewnym stopniu widzieć świat, a nie tylko na niego patrzeć. Dostrzegam emocje ludzi, relacje między różnymi przedmiotami, szczegóły, nietypowe symetrie i wiele innych elementów, których nigdy wcześniej nie potrafiłem zobaczyć.

Stojąc w kolejce, zastanawiam się, z jakiego ujęcia bym ją sfotografował, aby pokazać, jak bardzo jest długa. Skupiam się na twarzy znudzonej kasjerki, kolorowych przedmiotach w tle, starej kasie . Krótko mówiąc: żyję z myślą o zdjęciach, nawet jeśli nie mam pod ręką aparatu.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Cierpliwie czekać

Fot. Krzysztof Basel

Fotografia nie jest dla nerwusów. Przekonałem się o tym niejednokrotnie, pracując nad fotoreportażem czy podczas relacji z różnych wydarzeń. Zasada jest prosta ? kiedy dostrzegasz ciekawy kadr, często musisz długo czekać w jednym miejscu z aparatem przy oku, aby uchwycić zdjęcie w idealnym momencie. Niby nic trudnego, ale jeśli klęczysz na mrozie przez 30 minut w nieruchomej pozie z ciężkim aparatem w dłoniach, to już po krótkiej chwili zaczynasz pokornieć i uczyć się cierpliwości, co bardzo popłaca.

Zwykły kadry potrafi uchwycić każdy, ale tylko te wyczekane kryją w sobie prawdziwą wartość, pokazując emocje, różnorodność czy niepowtarzalną chwilę.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?