Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów

Rzeczywistość, w której żyjemy, ciągle się zmienia. Postępująca globalizacja sprawia, że zanikają tradycje, przez co powoli tracimy tożsamość kulturową. Stworzyliśmy nawet wirtualny świat. Łatwo zapomnieć o tym, że kiedyś ludzie żyli inaczej. Jimmy Nelson sfotografował rdzenne plemiona żyjące na pięciu kontynentach. Niedługo już ich nie będzie.

© Jimmy Nelson Pictures BV, www.beforethey.com, www.facebook.com/Jimmy.Nelson

Jimmy Nelson to angielski fotograf, który interesuje się ginącymi społeczeństwami i kulturami. Odbył wiele podróży i zrealizował sporo projektów związanych z dokumentowaniem wymierających nacji.

W 1987 roku przemierzył Tybet na piechotę, fotografując tubylców. Podróż trwała rok, a prace, które podczas niej powstały, zyskały dużą popularność. W 1994 roku Nelson wraz ze swoją żoną stworzył projekt Literary Portraits of China - przez trzydzieści miesięcy małżonkowie podróżowali po różnych zakątkach Chin i fotografowali ich mieszkańców.

W ramach projektu "Before they pass away" Nelson odbył 13 podróży, odwiedził 44 kraje i udokumentował życie 29 plemion.

Fotograf odnalazł ostatnich ludzi, którzy wciąż hołdują tradycjom swoich przodków i wiodą proste życie — funkcjonują jako plemiona. Skąd pomysł na tę serię?

W 2009 roku planowałem odwiedzić 31 odosobnionych, wizualnie unikatowych plemion. Chciałem obserwować ich wielowiekowe tradycje, przyłączyć się do ich rytuałów i dowiedzieć się, dlaczego reszta świata grozi, że zmieni ich sposób życia. Co najważniejsze, chciałem stworzyć ambitny, estetyczny dokument fotograficzny, który przetrwałby próbę czasu. Projekt, który byłby niezastąpionym zapisem szybko zanikającego świata.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Portretowane przez niego osoby pochodzą m.in, z Syberii, Etiopii, Vanuatu, Ekwadoru, Czukotki, Indii, Indonezji czy Nowej Zelandii

Jeżeli zainteresował Was projekt Jimmy'ego Nelsona, odwiedźcie jego stronę internetową. Są na niej wszystkie zdjęcia z serii, jak również opowieści o każdym z fotografowanych plemion.
Więcej informacji na temat fotografa znajdziecie na jego profilu na Facebooku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko!

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017 Prezentujemy projekt Marka Lapisa ”Biało-czerwona”. Otwarcie wystawy już jutro!