Reserved oskarżone o kradzież zdjęcia wykorzystanego jako nadruk na koszulce [aktualizacja]

fot. youthoughtwewouldntnotice.com

fot. youthoughtwewouldntnotice.com

Zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się te wszystkie fotografie wykorzystywane na ubraniach popularnych odzieżowych sieciówek? Nie, nie wszystkie zostały legalnie kupione w stocku zdjęć. Pewna 19-stoletnia Amerykanka oskarżyła właśnie polską firmę LPP S.A. o bezprawne wykorzystanie jej fotografii na jednym z t-shirtów marki Reserved. Sprawa szybko rozniosła się po sieci, bo to właśnie z portalu deviantART zdjęcie znane było osobom, które niezwłocznie poinformowały jego autorkę o nieoczekiwanej "popularności" fotografii w Polsce.

Naiwnością byłoby myśleć, że w dobie globalnej wioski taki przypadek może zostać niezauważony. Autorka zdjęcia, Rockie Nolan (która wciąż musi zapewniać, że pomimo męskiego imienia jest dziewczyną), napisała o całej sprawie do portalu youthoughtwewouldntnotice.com ("Myślałeś, że nie zauważymy"), który zajmuje się nagłaśnianiem przypadków łamania praw autorskich. Zdjęcie jest autoportretem i zostało wykonane rok temu, jego oryginał możecie znaleźć na portalu deviantART.

To stamtąd musiało zostać ściągnięte przez twórców grafiki. Z drugiej strony, to właśnie popularność Rockie na portalu sprawiła, że cała sprawa tak szybko wyszła na jaw. Amerykanka pewnego dnia dostała maila ze zdjęciem sklepowej koszulki, na której nadrukowany był jej autoportret (należy również zaznaczyć, że dokonane zostały zmiany, takie jak desaturacja, zwiększenie kontrastu), dodatkowo przyozdobiony hasłem z cyrkonii. Tego było już dla niej za wiele, Rockie napisała:

Nie wiem, co uraziło mnie bardziej: czy to, że tak bezczelnie wykorzystali zdjęcie bez mojej zgody, czy te ohydne błyskotki, którymi napisali wystarczająco już kretyńskie hasło?

Rockie Nolan oczywiście nie osiadła na laurach. Napisała do LPP S.A. — właściciela kilku marek odzieżowych, w tym Reserved — z żądaniem wyjaśnienia sprawy. W końcu otrzymała odpowiedź od prawnika reprezentującego firmę, który chyba nie za bardzo wyczuł powagę sytuacji. W swoim mailu oczywiście przeprosił młodą fotografkę, jak również zapewnił, że pełną odpowiedzialność za tę pomyłkę ponosi jeden z kontrahentów, który współpracuje z firmą. W ramach rekompensaty zaproponował współpracę na zasadzie wykupienia licencji na kilka innych zdjęć w cenie 150$ za sztukę. Reprezentant Reserved zgrabnie przemilczał temat konsekwencji związanych z kradzieżą zdjęcia, próbując załagodzić gniew Rockie obietnicą zarobienia przysłowiowych "paru baksów". Wygląda jednak na to, że nie docenił młodej Amerykanki, która zapewnia, że w dalszym ciągu będzie dochodzić swoich praw. Pisze również o innej fotografce, której zdjęcie zostało użyte w ten sam sposób przez Reserved. Jej historia ma niedługo także zostać przedstawiona.

Sprawa powoli staje się internetową aferą, co widać już na przykład po facebookowym kanale Reserved. Należy sądzić, że to dopiero jej początek, a o wszystkich zmianach będziemy informować Was na bieżąco.

_______

Aktualizacja:

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Reserved za pomocą Facebooka wystosowało oficjalne stanowisko w tej sprawie. Czytamy w nim:

"Spółka LPP S.A., mając świadomość wartości swoich praw własności intelektualnej i przemysłowej, nigdy nie zamierzała oraz nie zamierza naruszać praw podmiotów trzecich. Spółka stosuje ścisłą politykę poszanowania praw własności intelektualnej osób trzecich, oraz niedokonywania czynności, które przez te podmioty mogłyby zostać zakwestionowane.

Spółka współpracuje z wieloma grafikami, tworzącymi utwory wykorzystywane jako nadruki na koszulkach i działa w zaufaniu do ich rzetelności oraz przestrzegania powszechnie akceptowanych norm postępowania. Powstała sytuacja, nie jest więc wynikiem świadomie podejmowanych działań Spółki, lecz incydentem wywołanym przez nierzetelnego współpracownika. Renoma i reputacja marki RESERVED budowana była od początku istnienia marki wyłącznie w oparciu o twórczą pracę grafików, designerów i projektantów, a wszelkie materiały przez nich używane, pozyskiwane były przez spółkę legalnymi środkami. Użycie przedmiotowej fotografii bez zgody uprawnionego, miało więc miejsce poza wiedzą i akceptacją spółki LPP S.A. Spółka nigdy nie popierała ani nie tolerowała takich działań, rozwijając popularność i renomę swojej marki wyłącznie w oparciu o uczciwe działania i praktyki.

Mając na uwadze powyższe, w chwili obecnej podjęte zostały rozmowy z Panią Rockie Nolan, mające na celu rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Spółka wprowadziła również szereg dodatkowych procedur kontrolnych mających na celu zapobieżenie powstaniu podobnych przypadków w przyszłości. Wyrażamy nadzieję, że podjęte działania, pozwolą utrzymać wysoką reputację i renomę jaką cieszy się marka RESERVED wśród swoich odbiorców, a zaistniałe zdarzenie będzie przypadkiem jednostkowym, pozbawionym trwałego wpływu na postrzeganie marki."

Źródło: youthoughtwewouldntnotice.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wydarzenia:

Piotr Trybalski nagrodzony w konkursie Travel Photographer of the Year 2014 Rekordowe wyniki Fotoblogia.pl Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Surrealistyczne zdjęcia Wiktora Franko w Galerii Nizio Fotografia produktowa – kompendium wiedzy Olka Iwaszkiewicza Fotograficzny newsletter Fotoblogia.pl - najlepsze treści w jednym miejscu Frymografia na wystawie i warsztatach w Krakowie Oto najlepsze „Portrety z drogi" Zwycięzcy 3. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Startują warsztaty online z Lidią Popiel Zwycięzcy 2. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Pierwsza w Polsce międzynarodowa wystawa fotografii mobilnej „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć pierwszego etapu „Portrety z drogi” – nowy konkurs fotograficzny dla blogerów, podróżników i fotografów Adobe Lightroom bez tajemnic - warsztaty Jakuba Kaźmierczyka w trakcie 4. OFFoto 10. Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic - zobacz nagrodzone zdjęcia Konkurs fotograficzny "Jasna strona kadru" pamięci zamordowanego Dawida Korneckiego Kosmiczne zdjęcia nagrodzone w konkursie the Astronomy Photographer of the Year 2014 Relacja ze stoiska firmy Canon na Photokina 2014 Fotografia uliczna według laureatów 4. edycji Leica Street Photo Oto najlepsze zdjęcia przyrody w konkursie British Wildlife Photography Awards 2014 Pierwsze w Polsce warsztaty z Andrzejem Draganem – „Tajemnica efektu Dragana” Fotografia produktowa – kompendium wiedzy na warsztatach Olka Iwaszkiewicza Warsztaty z Gregorem Laubschem - mistrzem fotografii portretowej