Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka

Tuż za naszą wschodnią granicą od blisko 20 lat trwa walka z epidemią gruźlicy. Przez ponad dwa lata młody fotograf Maxim Dondyuk dokumentował warunki życia i leczenia chorych na gruźlicę na Ukrainie.

Giennadij, rocznik 1962

Giennadij, rocznik 1962 (© Maxim Dondyuk)

Służba zdrowia na Ukrainie nie może sobie poradzić z problemem wciąż wzrastającej zachorowalności na tę chorobę. Brak profilaktyki, złe warunki sanitarne, ubóstwo, niedofinansowana służba zdrowia to główne powody epidemii. Duża część szpitali, sanatoriów czy więziennych oddziałów szpitalnych nie zmieniła się od czasu upadku Związku Radzieckiego.

Prace nad zdjęciami zacząłem pod koniec 2010 roku w Doniecku. Jeden z pierwszych napotkanych pacjentów cierpiał na gruźlicę układu pokarmowego. Leżał nagi na łóżku i patrzył w sufit. Tydzień później byłem świadkiem jego śmierci. Nie mógł się ruszać ani mówić, jego ciało było szkieletem pokrytym skórą. Ręce miał skrzyżowane, modlił się.

Maxim nie szczędzi gorzkich słów pod adresem rządzących:

Ludzie nie wiedzą, że współczesne Auschwitz jest tak blisko nich. Podczas, gdy politycy zajmują się sobą, ludzie umierają w strasznych warunkach bez lekarstw, bez właściwej opieki. Epidemia gruźlicy w Ukrainie to jeden z największych problemów społecznych mojego kraju.

Inna, rocznik 1969
Nikolaj, rocznik 1945
Matrena, rocznik 1923

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Igor z rozpoznaniem gruźlicy i nosiciel HIV
Wasilij, rocznik 1940

Wielkim problemem jest także zachorowalność wśród dzieci, która w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła trzykrotnie. To wynik braku zainteresowania władz, ale też obojętności rodziców. Wielu z nich nie wierzy w skuteczność szczepień.

Szpital dziecięcy leczący gruźlicę
Maxim, rocznik 2005

Więźniowie to kolejna grupa szczególnie narażona na gruźlicę. Chorują 50 razy częściej niż ludzie na wolności.

Prześwietlenie więźnia Borisa, rocznik 1983
Badanie lekarskie w więziennym oddziale szpitalnym
Więzienny oddział szpitalny

Poniżej znajdziecie notatnik, w którym Maxim zapisywał imiona fotografowanych osób i ich historie. Po prawej stronie widnieje lista zatytułowana "zmarli". Są na niej imiona i daty śmierci pacjentów szpitala, w którym Maxim robił zdjęcia.

Więcej zdjęć Maxima do obejrzenia tutaj.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach Nie taki żywioł straszny Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Ojciec tworzy magiczne renesansowe portrety ze swoją córką w roli głównej Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Santorini, miejsce pracy