Fotografowanie dymu doprowadzone do perfekcji

Świat wokół nas przepełniony jest pięknymi obrazami. Łatwo je przeoczyć, mimo że są w zasięgu naszego wzroku. Zobaczcie, jak wykorzystuje to Mark Scalco, który tworzy efektowne obrazy.

©Mark Scalco

Mark Scalco pochodzi z Durham w Karolinie Północnej, ma 49 lat i jest psychologiem. Wykorzystuje on dym, aparat i obróbkę graficzną do tworzenia przyciągających wzrok obrazów. Zachwycający, hipnotyzujący efekt końcowy Scalco określa jako smokreation.

Co ciekawe, nietypowe obrazy Scalco powstały z założeniem stworzenia nowoczesnej alternatywy dla testu Rorschacha, zwanego też testem plam atramentowych. Scalco posługuje się dymem jako podstawą obrazu. Następnie poddaje go obróbce graficznej — powiela i nadaje kolory.

Skąd pomysł na fotografowanie dymu?

Pamiętam, że jako dziecko lubiłem szukać kształtów w dymie czy chmurach. Czasami przypominają one konkretne twarze albo zwierzęta. Jedne są bardziej wyraźne, inne mniej, ale ludzie zawsze widzą w nich co innego.

Warto podkreślić, że obecnie dzieła Scalco nie mają żadnego związku z jego pracą.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Mark założył grupę na Flickrze, na której zachęca innych do fotografowania dymu i udziela przydatnych rad.

Jeżeli spodobały się Wam prace Marka Scalco, odwiedźcie jegostronę, na której znajdziecie więcej zdjęć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa O wadach i zaletach pracy fotografa freelancera – opowiada Bartek Sadowski Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach Nie taki żywioł straszny Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Ojciec tworzy magiczne renesansowe portrety ze swoją córką w roli głównej Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Santorini, miejsce pracy