Fotografie miejskich krajobrazów pocięte w czasie

Fotografia w pewnym sensie jest narzędziem zatrzymującym czas. W obrazie zamrażamy krótką chwilę. Fong Qi Wei postanowił odejść od tej tej koncepcji.

© Fong Qi Wei / fqwimages.com

Fong Qi Wei pochodzi z Singapuru. Jak sam podkreśla, dąży do tego, aby jego fotografie docierały do serca oglądającego, wzbudzały emocje, ale też do umysłu — zmuszały do myślenia. Jego seria “Time is Dimension” zawiera obrazy skomponowane z wielu zdjęć jednego miejsca wykonanych w ciągu kilkunastu godzin. Fotografie zwykle pokazują ułamek sekundy, Wei chciał swoją pracą pokazać istnienie. Skąd pomysł na to nietypowe podejście do pojęcia czasu w fotografii? Fotograf wyjaśnia:

Doświadczenia, które zapamiętujemy, to więcej niż same ujęcia. Zazwyczaj pamiętamy serię zdarzeń, a nie nieruchomy obraz pełen szczegółów. Staram się uchwycić zarówno detal, jak i odcinek czasu na jednym dwuwymiarowym obrazie. Mam nadzieje, że to sprawi, że na chwilę się zatrzymasz i zastanowisz nad tym, co fotografujesz.

Zdjęcia są dwuwymiarowe. Czas, podobnie jak długość czy szerokość, jest wymiarem tworzącym czasoprzestrzeń. Fong Qi Wei dodaje trzeci wymiar swoim pracom, nadając ich formie graficzny charakter. Dlaczego wybrał właśnie taką formę przekazu? Opowiada:

Fotografie są wspaniałe, ponieważ nie potrzeba energii, aby je oglądać. Są bardziej lub mniej trwałe. Filmy są wspaniałe, ponieważ pozwalają nagrać fragment czasu i pokazują rzeczywistość niemal tak, jak jej doświadczamy. Czy jest możliwe, aby połączyć te dwie koncepcje? I nie poprzez długą ekspozycję, która często sprawia, że detal znika w ruchu. Posługując się fotografią i obróbką graficzną, stworzyłem projekt “ Time is Dimension”.

Każdy obraz skomponowany jest z fotografii wykonanych w odstępach od 2 do 4 godzin. Więcej prac Fong Qi Wei'a znajdziecie na jego stronie www.fqwimages.com oraz profilu na Facebooku.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Podziel się:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Jak zarabiać na zdjęciach? Opowieści fotografów o ich pierwszych zleceniach O wadach i zaletach pracy fotografa freelancera – opowiada Bartek Sadowski Epidemia gruźlicy na Ukrainie na zdjęciach Maxima Dondyuka Fotografowanie dymu doprowadzone do perfekcji Tak powinna wyglądać fotografia rodzinna! Fotografia akcji - z czym to się je? Mitch Dobrowner - fotograf ścigający tornada Świeże spojrzenie na afrykańską sawannę W latach 60. modelki fotografowano w przezroczystych bańkach Nie taki żywioł straszny Ginące plemiona świata na zdjęciach z 5 kontynentów Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama "Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji