Jak wykonywać szczere fotografie?

Fot. Sherry Osborne

Fot. Sherry Osborne

Bez wątpienia ustawiany portret może być efektownym i uderzającym zdjęciem. Myślę jednak, że dużo więcej zabawy dają próby wykonania szczerych zdjęć. Uwieczniając obiekt, gdy jest on w pełni nieświadomy naszej obecności możemy naprawdę pokazać bardzo dużo szczerych, prawdziwych emocji. Wymuszony uśmiech nigdy nie będzie wyglądać tak magicznie, jak gdy osoba jest fotografowana z boku.

Poradnik: obramowanie i kompozycja fotografii

Wykonywanie szczerych zdjęć może być jednak trudniejsze, niż się wydaje. Kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że ich fotografujesz, nie będą zachowywać się i wyglądać całkowicie naturalnie. Oto kilka prostych rad, jak zwiększyć szanse na uzyskanie naprawdę szczerego zdjęcia.

Wyłącz lampę błyskową

Fot. pedrosimoes7

To dosyć oczywista rada, ale wielu fotografów zapomina wyłączyć flash, zwłaszcza w prostych kompaktach, które często mają włączoną tę opcję fabrycznie. Wystarczy jeden jasny błysk, aby poinformować cały pokój, że ktoś ma na celowniku osoby się tam znajdujące. Wyłączenie lampy błyskowej może oznaczać nieco większe rozmycie zdjęć, jeśli fotografujesz przy słabszym świetle, ale nie zawsze oznacza to, że zdjęcie nie wyjdzie.

Wyłącz dźwięki aparatu

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Jeśli nie wiesz, jak wyłączyć dźwięki w swoim aparacie to zajrzyj do instrukcji. Wiele aparatów (w szczególności kompaktów) pozwala na całkowite wyciszenie dźwięków informujących o ustawieniu ostrości czy imitujących odgłos migawki. W głośny otoczeniu dźwięki wydobywające się z aparatu mogą nie mieć znaczenia, ale będąc w cichym pomieszczeniu, np. w bibliotece, na spotkaniu czy intymnej kolacji pipczenie aparatu może zupełnie zepsuć atmosferę, a już na pewno zwróci na Ciebie uwagę wszystkich.

Użyj ręcznego ustawiania ostrości

Fot. Steve Punter

Za ręcznym ustawieniem ostrości przemawiają dwa aspekty. Po pierwsze fotografując przy słabym świetle i używając auto-fokusa wiele aparatów uruchomi małą lampkę wspomagającą złapanie ostrości. Możesz być pewien, że zwróci to uwagę ludzi prawie tak bardzo, jak błysk z flasha. W niektórych aparatach można wyłączyć wspomaganie AF (auto-fokusa). Jeśli nie jest to możliwe to trzeba przerzucić się na ręczne ustawianie ostrości.

Po drugie silniki wspomagające auto-fokus szczególnie w niektórych obiektywach w lustrzankach mogą być głośne. Przełączając się na MF (manual-focus) unikniesz tych nieprzyjemnych dźwięków.

Wybierz odpowiedni obiektyw

Fot. Steve Punter

Być może uwielbiasz tworzyć portrety klasyczną ?pięćdziesiątką?. Jednak chcą pozostać niezauważonym czasem warto skorzystać z dłuższego obiektywu ? o większej ogniskowej. Fotografując zoomem z daleka może się okazać, że uzyskasz lepsze rezultaty w uzyskiwaniu szczerych zdjęć. Nie będziesz rozpraszać tak uwagi stojąc dalej lub w ukryciu.

Masz dodatkowe wskazówki czy uwagi? Chcielibyśmy zobaczyć kilka przykładów szczerych fotografii.

________

Wpis gościnny autorów bloga BeyondMegapixels.

This post was submitted by BeyondMegapixels who writes on topics such as photographing babiessmoke photography and live music photography"

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?