Dodaj efekt bokeh do swoich fotografii w 5 minut

Czasem na zdjęciach brakuje tego czegoś. Być może to właśnie ten efekt będzie wisienką na torcie naszych fotografii.

©Jakub Kaźmierczyk

Cyfrowy efekt bokeh jest bardzo prosty do stworzenia. Co ważne, wymaga to od fotografa bardzo dużo wyczucia, bo wystarczy użyć go na źle dobranej fotografii lub nieodpowiednio dopasować kolor, a zrujnujemy to, nad czym tak długo pracowaliśmy.

Osobiście nie jestem fanem tego typu efektów, ale do niektórych zdjęć rzeczywiście pasują. Dobrze jest wykorzystywać ten zespół narzędzi wtedy, gdy naturalne pojawienie się tego efektu nie byłoby niczym niezwykłym. Najlepiej jest tworzyć go naturalnie poprzez umieszczanie różnych elementów między fotografowaną sceną a obiektywem, ale nie zawsze wpadnie nam to do głowy w momencie naciskania na spust migawki. Pamiętajcie o wyczuciu!

W dzisiejszym poradniku nauczycie się:

— zmieniać właściwości pędzla.
— tworzyć ścieżki i obrysowywać je.
— selektywnie stosować warstwy dopasowania.

A Wy korzystacie z tego typu efektów?

Zobacz również: Jak poradzić sobie ze zbyt czerwonym odcieniem skóry na zdjęciach?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Pytamy fotografów, jak robić zdjęcia ptakom [poradnik] 3 szybkie metody na wyostrzanie zdjęć [wideoporadnik] Największe wyzwania w pracy początkującego fotografa ślubnego 10 rad, jak uniknąć największych błędów przy fotoreportażu 5 powodów, dla których bezlusterkowce stały się konkurentami dla lustrzanek Zarządzanie energią w fotografii Jak fotografować na imprezie "Frymografia" - Dogville, czyli świat równoległy Ramię 360° na kask do kamery za mniej niż 100 zł [zrób to sam] "Frymografia" - teatr cieni Fotografia (nie)tylko dla profesjonalistów Kiedy fotograf kradnie i popełnia plagiat, a kiedy się tylko inspiruje? Backup... czyli archiwizowanie fotografii Obróbka na życzenie, czyli Porto w dwóch odsłonach [wideoporadnik] Zatrzymaj ruch, czyli aparat kompaktowy w studio Jak zrobić smaczne naleśniki, czyli małe fotograficzne oszustwa Fotografia analogowa – jak zacząć? [cz. 1] Dodaj słońca zimowym zdjęciom w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Jak w prosty sposób wykonać efektowne zdjęcie auta? Fotografia w liczbach Kurtyna w dół, czyli fotografowanie z lampą Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze