Litewskie portrety Antanasa Sutkusa w Galerii Wysokich Napięć SWPS

Litewskie portrety Antanasa Sutkusa w Galerii Wysokich Napięć SWPS

Fot. Antanas Sutkus
Fot. Antanas Sutkus
Krzysztof Basel
20.02.2010 08:41, aktualizacja: 02.08.2022 09:26

?Ludzie Litwy? to tytuł najnowszej wystawy fotografii w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Wernisaż cyklu Antanasa Sutkusa już w czwartek, 25 lutego o godzinie 18.00.

?Ludzie Litwy? to tytuł najnowszej wystawy fotografii w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Wernisaż cyklu Antanasa Sutkusa już w czwartek, 25 lutego o godzinie 18.00.

Cykl Antanasa Sutkusa ?Ludzie Litwy? to dokument społeczny przedstawiony za pomocą czarno-białych portretów. O zdjęciach litewskiego fotografa opowiada Monika Piotrowska z Instytutu ProFotografia, kuratorka wystawy:

?Sutkus jest mistrzem fantastycznego i swobodnego portretu, emanującego uczuciami i mnóstwem treści. We współczesnej powodzi aranżowanych zdjęć portretowych, ziejących nudą bezruchu, kompozycji i emocjonalną pustką, prace Sutkusa to perły. Szarpią jakieś delikatne, zapomniane struny, budzą zazdrość, wokoło chyba nie ma tej szczerości, bezpośredniości, prawdziwości. Że w tamtej epoce, uznanej za zakłamaną, tyle było ludzkich twarzy i ciepła.?

Fot. Antanas Sutkus
Fot. Antanas Sutkus

Antanas Sutkus. Rocznik 1939. Nestor fotografii litewskiej. Samouk. Zaczął fotografować na początku lat 50., chwytając codzienność na gorącym uczynku. Studiował dziennikarstwo, miał intuicję. Wykształcenie dały mu książki, oglądał to, co w radzieckich bibliotekach było dostępne ze światowej fotografii. Nadał ton fotografii litewskiej. Skupił wokół siebie jej twórców, w 1969 r. z jego inicjatywy powstało Litewskie Stowarzyszenie Fotografów. W 1976 r. został członkiem International Federation of Art Photography (FIAP) ? niebywałe w tamtych czasach i z perspektywy miejsca, w którym żył. Wystawiał na całym świecie, zdobył prawie setkę nagród i medali, jego prace są w prestiżowych muzeach w różnych krajach, m.in. w International Center of Photography w Nowym Jorku i Victoria and Albert Museum w Londynie. W latach 2001-2002 korzystał z subwencji Erna and Victor Hasselblad Foundation przyznanej mu na dokumentację i konserwację osobistego archiwum.

Galeria Wysokich Napięć

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

ul. Chodakowska 19/31, II p.

Warszawa

wernisaż: 15.02, godz. 18.00

czynna: 26.02 ? 11.03, pon-niedz, 12.00-18.00

wstęp wolny

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)