13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu!

Wystawy Rogera Ballena, Volkera Hinza, Evgenii Arbugaevy, 10 finalistów Grand Prix i wielu innych. Do tego warsztaty Magnum Photos, panele dyskusyjne, spotkania autorskie i wybór fotograficznej publikacji roku. To wszystko podczas Fotofestiwalu, który odbędzie się 5-15 czerwca w Łodzi.

Volker Hinz to legendarny fotograf niemieckiego "Sterna". Na zlecenie zagranicznych pism fotografował Madonnę, Clinta Eastwooda, Woody'ego Allena. W Internecie nie znajdziecie wielu jego prac, ponieważ konsekwentnie unika cyfrowego nośnika. Tym bardziej warto obejrzeć ponad 100 jego zdjęć na wystawie podczas Fotofestiwalu.

Po raz pierwszy w Polsce wystawione zostaną prace Rogera Ballena, autora czarno-białych fotografii przedstawiających mroczne przestrzenie, dziwne rekwizyty, postaci o niepowtarzalnych rysach twarzy, mistyczne kompozycje.

Evgenia Arbugaeva, zwyciężczyni nagrody Leica Oskar Barnack Award 2013, opowie o bajkowym dzieciństwie na dalekiej Syberii, gdzie „śnieg jest taki biały, niebo jest takie białe, wiatr jest taki silny, że dosłownie możesz latać w powietrzu, niemal tak, jakbyś był w przestrzeni kosmicznej”.

Na wystawie Grand Prix Fotofestiwalu 2014 będzie można obejrzeć projekty fotograficzne 10 finalistów wyłonionych spośród ponad 600 zgłoszeń z całego świata. Wśród nich jest m.in. nagrodzona w tym roku w konkursie World Press Photo Elena Chernyshova ze zdjęciami opowiadającymi o jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, Norylsku. W tym roku aż dwoje Polaków zostało uhonorowanych przez jury konkursu: Agnieszka Rayss za projekt o wstydliwych częściach miasta zatytułowany No Man’s Land oraz Adam Lach za zdjęcia przedstawiające 60-osobową rodzinę rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Projekt Lacha, Stigma, został opublikowany w „The New York Times” i przyniósł mu nagrodę Picture of The Year w 2014 roku. Na wystawie konkursowej zobaczymy w sumie 10 finalistów, spośród których tylko jeden zdobędzie nagrodę Grand Prix – 10 000 zł.

W programie wystaw towarzyszących są m.in. Kuba Dąbrowski, Anita Andrzejewska, Igor Omulecki, Jakub Karwowski, Przemek Dzienis i Dorota Buczkowska.

W programie festiwalu jest także wystawa konkursu na Fotograficzną Publikację Roku 2014, na której obejrzymy nagrodzone w konkursie książki. Fotografia zajmuje w nich centralne miejsce (albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny). Publikacje wciąż można zgłaszać, termin upływa 30 kwietnia 2014 r.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Dużym wydarzeniem będą ekskluzywne czterodniowe warsztaty mistrzowskie z jednym z czołowych fotografów agencji Magnum Photos, Alexem Webbem. Warsztaty odbędą się 1–4 czerwca, przeznaczone są dla profesjonalistów i zaawansowanych amatorów.

Magnum Photos przygotowało także warsztaty w formie spotkań oraz przegląd portfolio z ekspertami współpracującymi z agencją. Tematami spotkań będą: współczesny rynek fotografii światowej, świadome budowanie własnej kariery i kierowanie rozwojem zawodowym. Warsztaty zaplanowano na 6 i 7 czerwca.

Szczegóły na stronie Fotofestiwalu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Użytkownicy Wikipedii wybrali Zdjęcia Roku 2013 Antyprzewodnik turystyczny, czyli Polska lat 90. według Michała Wasążnika Darmowe warsztaty z Krystianem Bielatowiczem dla czytelnika Fotoblogia.pl Prawo i obowiązek a praktyka. Jak polska prasa dba o prawidłowe podpisy zdjęć Kilka słów o tym, dlaczego nie warto pracować za darmo Ruszają wystawy i warsztaty ze wschodzącą gwiazdą polskiej fotografii Mateusz Baj zwycięzcą Poland National Award w konkursie SWPA 2014 Kadry ze świata, czyli podróże okiem Polaków Małecki, Łuczak i Lach nauczą Cię kręcić krótkie filmy Jakub Szymczuk opowie o fotografowaniu na Majdanie Znamy zwycięzcę pierwszej edycji Nikon Film Festival Wiktor Dąbkowski zdobył Espy Photography Prize 2014 Projekt Przetwórnia - ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń Getty Images udostępnia swoje zdjęcia za darmo! Shotkit odkrywa, co fotografowie mają w swoich torbach Fotoreporter Jakub Szymczuk opowiada o pracy na Majdanie Po "selfie" nadchodzi "petsie". Jaki trend w fotografii społecznościowej będzie następny? Autor Zdjęcia Roku WPP znajomym przewodniczącego jury. Czy regulamin został złamany? Obrady jury nad filmami Nikon Film Festival rozpoczęte! Magnum Photos doceniło naszego blogera Adriana Wykrotę doc! photo magazine po raz dwudziesty Rok 2014 rokiem fotografii! Christer Strömholm w Dunkers Hasselblad znów serwuje odgrzewane kotlety w cenie trufli Fotbox, kupuj i sprzedawaj, czyli stocki

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Stworzony przez Augusta Sandera portret zbiorowy społeczeństwa niemieckiego należy do najwybitniejszych osiągnięć fotografii XX wieku