Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.1

Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.1

Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.1

Jesień to dobry moment na fotograficzne zakupy. Nie każdego jednak stać na nowy sprzęt prosto ze sklepu. Dlaczego przed zakupem używanego sprzętu warto spojrzeć w lustro, jak sprawdzić przebieg aparatu i po co rozmawiać ze sprzedawcą? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Spójrz w lustro i na matrycę

Sensor w aparacie to jeden z najważniejszych elementów, które warto sprawdzić przed zakupem. Wyobraź sobie sytuację, kiedy sprawdzasz stan matrycy po zakupie i okazuje się, że w Twojej pięknej obudowie schowana jest porysowana czy uszkodzona matryca, albo lustro.

Zanim zaczniesz testować sprzęt poczytaj w Internecie, jak dostać się w danym aparacie do matrycy. Lustro jest widoczne zaraz po odkręceniu obiektywu, ale matryca (dokładniej mówiąc filtr nałożony na sensor) będzie dostępna dopiero o uniesieniu lustra. W różnych modelach stosuje się różne metody udostępniania matrycy.

Przejrzyj soczewki w obiektywie

Przejrzyj soczewki w obiektywie

Równie ważnym elementem w aparacie jest obiektyw. W przypadku lustrzanek są one oczywiście wymienne, zatem warto sprawdzać je osobno. Zdejmij oba dekle z obiektywu, ustaw maksymalny otwór przysłony i spójrz przez obiektyw, czy soczewki nie posiadają rys. Później warto zerknąć pod kątem na przednie soczewki i zobaczyć, czy nie są brudne ? pełne kurzu i różnych drobinek. Takie zabrudzenia można oczywiście wyczyścić w serwisie, ale to dodatkowe koszty.

Zwróć uwagę na luzy i stan gum

Jeśli kupujesz obiektyw typu zoom, czyli zmiennoogniskowy, to dobrze zrobisz sprawdzając jego luzy. To zmora w tanich szkłach, z którą da się jednak żyć do pewnego momentu. To także oznaka prawdziwego stanu szkła ? im większe luzy, tym obiektyw był mocniej używany.

Druga sprawa to stan gum, którymi ustawia się ogniskową i/lub ostrość. W tańszych obiektywach gumy mogą się luzować i schodzić z wyznaczonego pierścienia na obiektywie. To również oznaka stanu obiektywu i dobry argument do negocjacji cen, o ile gumy są w złej kondycji.

Przetestuj autofokus

Przetestuj autofokus

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Źle działający autofokus to jedna z częstych przyczyn chęci pozbycia się obiektywu. Niestety, mało który sprzedawca raczy o tym poinformować kupujących. Jak sprawdzić działanie autofokusu? Polecam tekst z portalu Photo.net, gdzie wytłumaczono to w prosty sposób.

Jeśli nie masz przy sobie lub nie chcesz korzystać ze specjalnych kart do pomiaru, spróbuj przetestować obiektyw na stronie ze zwykłej książki lub gazety.

Sprawdź przebieg aparatu

Każda migawka w aparacie ma określoną żywotność. Zazwyczaj po 100 000 lub 150 000 może po prostu przestać działać, chociaż zdarza się, że migawki padają wcześniej. Jeśli aparat jest jeszcze na gwarancji to wymiana będzie kosztować co najwyżej kilka tygodni w serwisie. W wypadku starszego sprzętu zakup i wymiana nowej migawki to koszt mniej więcej 400–700zł, w zależności od modelu. Wiesz już, czemu warto sprawdzić przebieg migawki? Tylko jak to zrobić?

Ilość wykonanych zdjęć jest zapisywana przez aparat w danych EXIF każdego zdjęcia. W Internecie można znaleźć wiele programów, które potrafią odczytać stan naszej migawki. Potrafią to też programy wbudowane w system Windows oraz Mac OS X. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu Jak czytać dane EXIF? Żeby sprawdzić przebieg migawki w aparacie sprzedawanym np. na serwisie aukcyjnym, możesz poprosić sprzedawcę, aby podesłał Ci oryginalne zdjęcie wprost z aparatu.

Aparat jest prawdopodobnie w świetnym stanie jeśli przebieg migawki oscyluje wokół 10 000. Jeśli fotograf wykonał sprzedanym korpusem 50 000 zdjęć lub więcej to znaczy, że aparat może być już mocno zużyty. Im bliżej przebiegu 100 000 tym większa szansa, że migawka padnie szybko po zakupie. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce różnie z tym bywa.

Spytaj o papiery i pudełko

Ta rada może się wydawać mało znacząca. Jeśli jednak zamierzasz potem odsprzedać swój sprzęt to lepiej sprzedawać cały zestaw z oryginalnym pudełkiem, papierami i wszystkimi kablami. Jeśli właściciel posiada te akcesoria, może to znaczyć, że jest porządny i szanuje swój sprzęt. Poza tym aparaty czy obiektywy bez papierów mogą pochodzić z kradzieży.

Zwróć uwagę na otarcia, rysy i pasek

Warto zwrócić uwagę na stan gum oraz przetracia

Lustrzanki cyfrowe wykonuje się zazwyczaj z matowych lub półmatowych materiałów. Jeśli aparat jest mocno zużyty to w niektórych miejscach widoczne są przetarcia ? matowy lakier zaczyna się błyszczeć. Im częściej był używany aparat tym bardziej korpus będzie wytarty, szczególnie w newralgicznych punktach ? przy pokrętłach, przyciskach czy na rogach. W mocno wykorzystywanych lustrzankach odstają też gumy.

Najczęściej wycierające się miejsca

Warto też zwrócić uwagę na gniazdo (szynę) do mocowania lampy błyskowej. W niektórych aparatach (szczególnie w Canonach) jest ona pomalowana na czarno. Otarcia na ?gorącej stopce? to świetny miernik, czy ktoś często korzystał z dodatkowego flasha.

Otarcia przy pokrętłach

Podczas wyboru używanego aparatu dobrze jest też spojrzeć na zużycie paska, szczególnie w miejscu mocowania z korpusem.

Na koniec polecam spojrzeć na wyświetlacz. Nowy, używany od święta korpus, zachwyci Cię idealnie błyszczącą taflą monitora. Im więcej rys, tym częściej aparat pracował i to przeważnie w terenie. Niektóre modele charakteryzują się szczególnymi cechami świadczącymi o prawdziwym stanie, np. wadą Nikonów D70 i D70s była słabo trzymająca muszla przy wizjerze. W zużytych modelach ta część potrafiła łatwo się wysunąć i wypaść. Tylko w korpusach w bardzo dobrym stanie muszla trzymała się idealnie.

Porozmawiaj ze sprzedawcą

Kiedy już wybierzesz najlepszą ofertę to postaraj się umówić ze sprzedawcą w ciągu dnia w miejscu publicznym. Jest wtedy bezpieczniej i łatwiej przetestujesz sprzęt. Myślę, że warto pogadać ze sprzedawcą, spytać o różne szczegóły dotyczące sprzętu i zobaczyć, czy nas nie oszukuje. To również ostatni moment na negocjacje cenowe, które mogą być szczególnie udane, jeśli aparat prezentuje się dużo gorzej, niż na zdjęciach. Jeśli wszystko pójdzie bez problemów możemy już tylko cieszyć się swoją nowym sprzętem.

To nie wszystko

To oczywiście nie wszystkie czynniki pomocne w dobrej selekcji używanego sprzętu. Przez ostatnie lata wiele razy kupowałem i sprzedawałem przeróżne rzeczy, w tym sprzęt fotograficzny i są to moje sugestie dotyczące aparatów i obiektywów. Jeśli masz pomysł i możesz pomóc to czekamy na sugestie w komentarzach!

W przyszłym tygodniu przedstawię kilka skutecznych rad dotyczących sprzedaży aparatu w Internecie, np. na serwisie aukcyjnym oraz skuteczne metody na zakup dobrego sprzętu w taniej cenie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?