Dla początkujących: jak chronić matrycę przed zabrudzeniami

Dla początkujących: jak chronić matrycę przed zabrudzeniami

Dla początkujących: jak ochronić matryce przez zabrudzeniami
Dla początkujących: jak ochronić matryce przez zabrudzeniami
Krzysztof Basel
01.09.2009 13:26, aktualizacja: 02.08.2022 10:19

Jedną z wielkich zalet lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów. To zarazem pięta achillesowa tego typu aparatów. Poprzez częste wkręcanie i wykręcanie szkieł możemy łatwo zabrudzić, a w efekcie nawet uszkodzić matrycę. Co zrobić, aby tego uniknąć? Oto kilka prostych i skutecznych metod.

Dla początkujących: jak ochronić matryce przez zabrudzeniami
Dla początkujących: jak ochronić matryce przez zabrudzeniami

Filtr dolnoprzepustowy, system czyszczenia matrycy oraz sam sensor w Nikonie D700

Na początku warto wiedzieć, że do samej matrycy nie mamy specjalnie dostępu, gdyż w lustrzankach jest ona chroniona przez filtr antyaliasingowy (dolnoprzepustowy). Nie będę się rozwodził nad dokładnym działaniem tego filtra. W skrócie mówiąc lekko rozmywa on obraz oraz chroni matrycę przed uszkodzeniami oraz zanieczyszczeniami. Także ten filtr może zostać w łatwy sposób zarysowany, zatem warto zwracać szczególną uwagę przy jego czyszczeniu. Ale o tym innym razem. Zastanówmy się, jak uniknąć zabrudzeń na matrycach, czyli sytuacji, kiedy na zdjęciach pojawią się brudne plamy.

  • Unikaj wymiany obiektywów w \tniepewnym otoczeniu, np. podczas, kiedy wieje wiatr czy pada. \tWiatr może bardzo skutecznie przenieść mnóstwo drobnych ziarenek \tpiasku lub innych zanieczyszczeń do środka aparatu. Czasem \twystarczy, że obok otwartej lustrzanki ktoś przejdzie i powietrze \tprzeniesie trochę kurzu do środka.
  • **Podczas wymiany obiektywu \ttrzymaj aparat do góry nogami, **czyli \tskieruj bagnet w stronę ziemi. W tym przypadku skorzystasz \tz prostej zasady grawitacji, które może skutecznie ochronić \twnętrze aparatu przed zanieczyszczeniami. Żadne pyłki nie są \twtedy w stanie wejść do aparatu, chyba, że wieje silny wiatr. W \ttakiej sytuacji można przytknąć delikatnie aparat do ciała i \tzakryć otwór lub przykryć go kurtką czy bluzą.
  • Stosuj automatyczne czyszczenie tsensora w aparacie. Większość lustrzanek posiada funkcję tczyszczenia matrycy, a raczej filtra przed sensorem, za pomocą tultradźwięków. Niektóre aparaty aktywują tę funkcję zawsze tprzy włączaniu i wyłączaniu aparatu. W innych należy ją turuchomić samemu. Systemy czyszczenia w aparatach nie są idealne i tnie zawsze potrafią usunąć większe brudy z filtra czy matrycy, tjednak w wielu przypadkach potrafią błyskawicznie rozwiązać tproblem czarnych plamek na zdjęciach.
  • Sprawdź i oczyść soczewki \tobiektywów przed założeniem. Warto przynajmniej raz na jakiś \tczas delikatnie przeczyścić soczewkę obiektywu. Jeśli jest ona \tpełna drobnych zanieczyszczeń, to nie dość, że sam obiektyw \tjest o wiele mniej dokładny, ale możesz też przenieść te \tzanieczyszczenia do wnętrza aparatu.
  • Czyść dekle. To prosta, \tale skuteczna rada, która bezpośrednio łączy się z poprzednią. \tJeśli soczewka jest już czysta, to trzeba zadbać o to, aby \tpozostała w takim stanie jak najdłużej. Jeśli na deklach \tzabezpieczających obiektyw znajduje się mnóstwo kurzu (z \tdoświadczenia wiem, że tak się dzieje bardzo często) to \tautomatycznie przenosimy go na soczewki.
  • **Przygotuj obiektywy do \tzamocowaniem. **Zanim otworzysz aparat, przygotuj obiektyw do \twymiany - otwórz torbę, jeśli trzeba to wyjmij z niej szkło, \tzdejmij tylny dekiel i połóż go blisko siebie. Dopiero potem \todkręć obiektyw z korpusu. Dzięki temu ograniczysz czas, w którym \tlustrzanka jest otwarta i jej wnętrze może się zabrudzić. To \tszczególnie ważny punkt w czasie, gdy wieje wiatr lub gdy jesteśmy \tw ruchu.
  • Skorzystaj z metod alternatywnych. Jedną z nich jest Dust Shield, czyli filtr o kształcie \tumożliwiającym na zamontowanie go w otworze komory lustra aparatu. Producent podaje, że takie filtry są wykonywane z materiału, \tktóry nie wpływa na jakość i ostrość zdjęć, ani na pracę \taparatu i optyki. Nigdy nie miałem okazji korzystać z takiego \trozwiązania, zatem nie wiem, jak Dust Shield sprawuje się w \tpraktyce. Więcej informacji na stronie producenta.

Dust-Shield for the Canon 5D & 5Dm2 DSLR Camera

Mimo tych wszystkich prostych zasad ochrony matrycy przed zanieczyszczeniami po pewnym czasie brudy i tak się na niej pojawią. Na niektóre zabrudzenia nie pomoże nawet funkcja czyszczenia wbudowana w aparacie. Co wtedy? Producenci sprzętu fotograficznego radzą, aby oddać aparat do autoryzowanego serwisu. To z pewnością skuteczna metoda na oczyszczenie matrycy z kurzu, ale także naszego portfela z pieniędzy. Szczególnie, że przy częstej wymianie obiektywów wnętrze aparatu brudzi się dość szybko. Wiadomo, że wizyta w serwisie zajmuje trochę czasu, nawet na najprostszą naprawę. Warto zatem nauczyć się samemu podstawowych, szybkich i skutecznych metod czyszczenia matrycy, lustra czy matówki. Ale o tym w jednym z następnych poradników.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)