„Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym

Tomek Gola przez dwa lata odwiedzał polskie zakłady penitencjarne i fotografował osadzonych, którzy tworzą sztukę za murami więzień. Wczoraj w areszcie śledczym odbył się wernisaż. Teraz wystawa będzie krążyć po innych zakładach karnych, aby każdy zainteresowany mógł ją obejrzeć.

© PK

Jak mówi Tomek Gola, zdjęcia zostały wystawione w najodpowiedniejszym do tego miejscu, czyli tam, gdzie powstały. Ponieważ dzień wcześniej wystawę mogli oglądać osadzeni, zdjęcia mają również cel wychowawczo-resocjalizacyjny: mają pokazać osadzonym, że czas w zamknięciu można twórczo wykorzystać. Aby obejrzeć wystawę, trzeba było zapisać się wcześniej na listę, której zgodność z dowodem osobistym sprawdzano przy wejściu do aresztu. Trzeba było oczywiście przejść przez wykrywacz metali. Może z tego względu część osób musiała zostawić telefony komórkowe i aparaty fotograficzne w depozycie. Jednak takich osób było chyba za dużo, więc w końcu panowie strażnicy machnęli na to ręką…

Tomek Gola odwiedził w sumie 37 zakładów karnych i aresztów śledczych i sportretował 107 osadzonych. Dlaczego zdecydował się przekroczyć bramę więzienia?

Trzy lata temu postanowiłem zagłębić się w sferę naszego otoczenia, która będąc oddzielona jedynie wysokim murem, wydaje się nie istnieć dla większości społeczeństwa.
Pewnie, że powstają o tym filmy, pisze się artykuły, pełno jest fotoreportaży. W żadnym z nich nie znalazłem jednak odpowiedzi na od lat nurtujące mnie pytanie: jak ludzie w sytuacji całkowitego ograniczenia wolności radzą sobie z ciężarem monotonii…
Jako punkt odniesienia obrałem więzienną twórczość: pozytywny aspekt odrzuconego społecznie środowiska.

Początkowo Gola pukał do drzwi więzień i tak zrobił pierwsze zdjęcia, a potem ze zgromadzonym materiałem pojechał do Dyrekcji Głównej Służby Więziennej, która zezwoliła mu na odwiedzenie każdego z ponad 107 zakładów w Polsce.
Na wystawie zobaczyliśmy kilkanaście ciekawych portretów (szkoda, że nie więcej) oraz wypowiedzi osadzonych twórców na planszach. Oto niektóre z nich:

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Zacząłem malować tutaj, pół roku temu. Zostało mi 12 lat. Myślę, że po takim czasie będę miał się czym pochwalić.

Papież chyba nigdy i nigdzie nie miał więcej portretów, płaskorzeźb i popiersi niż w polskim więzieniu.

Czym tnę origami? Rozbieram maszynkę do golenia. Teoretycznie nielegalne, a w praktyce wszyscy, nawet dyrekcja, chwalą się moimi dziełami.

Na zdjęciu przedstawiciele Służby Więziennej oraz Tomek Gola

Kopiuję zdjęcia koleżanek, żon. Wymieniam je na kawę i tytoń. Niektórzy robią za karty telefoniczne, ale ja nie mam do kogo dzwonić.

Młodzi już nie chcą się uczyć. Wolą brać tabletki i grać na konsolach. A później wychodzą wraki: wizualne i psychiczne.

Na ścianie obraz wykonany przez jednego z osadzonych

Wystawa odwiedzi jeszcze kilka miast i miejscowości, m.in. Iławę, Nowy Wiśnicz, Wadowice, Kraków. Szczegóły znajdują się na stronie www.sztuka-celi.pl. Obowiązują zapisy, liczba osób jest ograniczona.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Nowy pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 już dostępny Maciej Moskwa wygrał konkurs BZ WBK Press Foto 2014 Przedpremierowy pokaz filmu "Szukając Vivian Maier" już 9 kwietnia w Warszawie Finał II edycji Projektu Przetwórnia, której gościem specjalnym będzie Jacek Poremba Polak wśród laureatów konkursu Lovers of Light W Łodzi ruszyła 17. edycja targów Film Video Foto 2014 13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu! Użytkownicy Wikipedii wybrali Zdjęcia Roku 2013 Antyprzewodnik turystyczny, czyli Polska lat 90. według Michała Wasążnika Darmowe warsztaty z Krystianem Bielatowiczem dla czytelnika Fotoblogia.pl Prawo i obowiązek a praktyka. Jak polska prasa dba o prawidłowe podpisy zdjęć Kilka słów o tym, dlaczego nie warto pracować za darmo Ruszają wystawy i warsztaty ze wschodzącą gwiazdą polskiej fotografii Mateusz Baj zwycięzcą Poland National Award w konkursie SWPA 2014 Kadry ze świata, czyli podróże okiem Polaków Małecki, Łuczak i Lach nauczą Cię kręcić krótkie filmy Jakub Szymczuk opowie o fotografowaniu na Majdanie Znamy zwycięzcę pierwszej edycji Nikon Film Festival Wiktor Dąbkowski zdobył Espy Photography Prize 2014 Projekt Przetwórnia - ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń Getty Images udostępnia swoje zdjęcia za darmo! Shotkit odkrywa, co fotografowie mają w swoich torbach Fotoreporter Jakub Szymczuk opowiada o pracy na Majdanie Po "selfie" nadchodzi "petsie". Jaki trend w fotografii społecznościowej będzie następny?

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Adobe Photoshop Elements 2018 potrafi otworzyć zamknięte oczy na zdjęciach Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Przez tę sesję kobieta straciła pracę. Czy tak powinno być? Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania