20 darmowych galerii do fotograficznego portfolio

Darmowe galerie

Darmowe galerie

Od dłuższego już czasu przeglądam Internet w poszukiwaniu prostych, praktycznych, ale i pięknych rozwiązań do stworzenia fotograficznego portfolio. Na początek wyselekcjonowałem 20 najlepszych darmowych galerii, które każdy fotograf może w prosty sposób wykorzystać na swojej stronie.

Galerie zdjęć, które możesz wstawić na swoją stronę, to tylko jeden z elementów lub metod budowania portfolio. Trzeba mięć oczywiście gdzie wstawić skrypt ze zdjęciami - każdy musi zadbać o odpowiednią oprawę swojej strony. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego portfolio w sieci. Swoje zdjęcia możemy tez prezentować na różnych portalach fotograficznych, takich jak Flickr.com czy plfoto.com. Ważnym elementem jest też fotoblog, który stanowi jedną z ciekawych metod promowania swojej strony. Wszystkimi tymi kwestiami postaram się zająć w następnych tekstach. Tymczasem zapraszam do obejrzenia 20 wyselekcjonowanych galerii do wykorzystania na każdej stronie, w szczególności do stworzenia fotograficznego portfolio. Przedstawiam tu różne skrypty do różnych zastosowań i rodzajów stron. Który galeria jest Twoim faworytem?

Simple Viewer

Jednak z najlepszych na rynku i najbardziej popularnych darmowych galerii flash. Prosta w tworzeniu i obsłudze, bardzo przyjemna dla oka. Korzystałem z niej przez długi czas i jestem bardzo zadowolony. To świetne rozwiązanie szczególnie dla prostych i nie dużych galerii, chociaż można ją też wykorzystać przy większych projektach.

Autoviewer

Autoviewer to jeden z moich faworytów. Skrypt został stworzony przez tą samą osobę, co poprzednia galeria — Simple Viewer — i jest równie dobry, jeśli nie lepszy. Jego główną cechą jest inny układ. Zdjęcia są przesuwane poziomo — trochę tak, jakby ktoś rozwiesił odbitki na sznurku. Taka forma prezentacji jest często wykorzystywana przez wielu fotografów i stanowi interesującą alternatywę dla typowego widoku z miniaturkami na dole i zdjęciami wyświetlanymi u góry. Skrypt można łatwo edytować poprzez plik XML, dodawać podpisy na zdjęciach czy tytuły. Przejścia pomiędzy fotografiami są dopracowane i płynne. Szczerze polecam.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Postcard Viewer

Kolejny skrypt tego samego autora, po Simple Viewer i Autoviewer. Tym razem galeria prezentuje nasze zdjęcia w formie rozrzuconych kartek pocztowych. Po naciśnięciu na ikonę dane zdjęcie powiększa się płynnie i ładnie. Galerie została przygotowana bardzo dobrze i starannie. Jeśli komuś odpowiada taka forma prezentacji to chyba nie znajdzie lepszego rozwiązania za darmo.

LightBox 2

LightBox to już prawdziwy klasyk. Jest wykorzystywany na niezliczonej liczbie stron, nie tylko, jako galeria dla fotografów. Niektórych może to zniechęcić do korzystania z tego skryptu, ale dla innych to prawdziwy dowód na wysoką jakość LightBoxa.

Slimbox 2

Slimbox 2

LightBox 2 w wydaniu dla jQuery.

Ajax Photo Gallery

Nie najpiękniejsza galeria, która pobiera zdjęcia z Picasy. Dostępna w wersji Ajax i Flash. Może być jednak przydatna przy niektórych rodzajach stron.

Zenphoto

Bardzo interesująca, darmowa galeria. Posiada bogate możliwości rozbudowy i zmiany wyglądu oraz funkcjonalności. Wygląda lepiej, niż na tym screenie. Często wykorzystywana w WordPressie, między innymi przez Blomedia ; )

Gallery 2

Jedna z najbardziej popularnych galerii w Internecie. Dużym plusem Gallery 2 jest bogate wsparcie na forum.

Minishowcase

Prosta, ale całkiem ciekawa galeria zbudowana w php/javascript przy pomocy AJAX.

JAlbum

Ciekawa galeria, która posiada dodatkowy, specjalny program do wysyłania zdjęć na dowolną stronę internetową. To jeden z najpopularniejszych systemów do umieszczanie zdjęć w Internecie.

Plogger

Galeria PHP z wieloma użytecznymi funkcjami, jak zmiana skórek.

Polaroid Gallery

Zupełnie darmowa, opensourceowa, flashowa galeria stworzona przez Christophera Einarsruda w 2006 roku. Jak nazwa wskazuje — Polaroid Gallery aranżuje Twoje zdjęcia (z pliku XML lub RSSa z Flickr) i przekształca je w galerię odbitek z klasycznych Polaroidów, ułożonych na drewnianym stole. Galeria jest bardzo ładnie i sprawnie wykonana. Dla koneserów i miłośników takiej techniki — inaczej mało przydatne i praktyczne rozwiązanie.

dfGallery

Jedna z ciekawszych propozycji w tym zestawieniu — dfGallery to piękny flashowy skrypt z funkcją pełnego ekranu, różnymi interfejsami. Galeria jest też zintegrowana z Flickrem i Picasą.

http://smoothgallery.jondesign.net/

Prosta, ale dopracowana i przejrzysta galeria JavaScript.

Zen Gallery

Elegancki skrypt galerii, który niestety posiada pewne ograniczenia w wersji darmowej.

Flash Gallery

Całkiem przyjemna galeria Flash, wzorowana na płatny Slideshow Pro. Oczywiście dużo gorsza, ale mimo to pewnie znajdzie kilku zwolenników.

Lightview

Zwykłe, proste rozwiązanie do przeglądania zdjęć na stronach, podobne do klasycznego LightBoxa

Imagin

r

Flashowa galeria, która pozwala uporządkować zdjęcia i stworzyć dodatkowe podgalerie. Przygotowana dosyć starannie, ale w kiepskim stylu. Niemniej warto na nią zwrócić uwagę — różne osoby, różne gusta.

Galleria

Prosty w formie skrypt klasycznej galerii z miniaturami na dole i dużym zdjęciem na górze. Galeria wykonana przy użyciu biblioteki jQuery.

Andrew Berg

Zaskakująca koncepcja galerii zbudowanej we Flashu. Andrew Berg stworzył prostą galerię, która pokazuje pojedyncze zdjęcia, jedno, po drugim, jakbyśmy przeglądali odbitki złożone w kupie. Jeśli chcesz wybrać jedną, konkretną fotografię np. ze środka galerii to wystarczy przełączyć na widok z miniaturkami i wybrać odpowiedni obrazek. Galeria traci wtedy na swoim uroku, ale jest bardziej praktyczna. Ciekawa, minimalistyczna forma może przypaść do gustu wielu osobom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych Co to jest stykówka i jak ją wykonać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców