Czy można kadrować zdjęcia prezydenta RP? Nie, tak twierdzi kancelaria głowy państwa

W piśmie przesłanym do Dziennika Internautów kancelaria poinformowała o zmianie regulacji odnośnie do wykorzystywania zdjęć prezydenta. W świetle tych regulacji, jeśli użyjesz zdjęcia Bronisława Komorowskiego do stworzenia np. memu, złamiesz prawo.

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski

Według Kancelarii Prezydenta nie wolno w jakikolwiek sposób przerabiać, kadrować zdjęć pobranych ze strony Prezydent.pl. Nie wolno także używać ich do celów komercyjnych, co w skrajnych przypadkach może oznaczać, że wykorzystanie zdjęć prezydenta w artykule, obok którego znajdują się reklamy, może wiązać się z problemami. Przynajmniej tak podaje Dziennik Internautów. Zrozumiałe jest, że nie można używać wizerunku prezydenta do reklamy proszku do prania, ale zakaz kadrowania zdjęć to absurd, ponieważ w wielu publikacjach jest to powszechna praktyka.

Dlaczego stanowisko kancelarii budzi kontrowersje? Po pierwsze jest to ograniczenie do informacji publicznej, którą stanowią zdjęcia z wizerunkiem prezydenta. Po drugie, fotografie, które znajdują się w serwisie prezydenckim, wykonywane są za pieniądze pochodzące z naszych podatków.

W przeszłości kancelaria udzielała wolnej licencji na zdjęcia publikowane w serwisie prasowym prezydenta, więc powyższych restrykcji nie było. Skąd zmiana stanowiska? Być może spowodowana jest ona niekorzystnym używaniem zdjęć prezydenta w Internecie. Ale tego nie wiemy, ponieważ kancelaria zwleka z udzieleniem odpowiedzi na dziennikarskie pytania. Dziennik Internautów czekał na odpowiedź dwa tygodnie, w dodatku uzyskał odpowiedzi tylko na część pytań. Kancelaria nie powołała się też na przepisy ustaw, które miałyby potwierdzać wprowadzenie nowych regulacji.

Nie wiemy, jakie sankcje grożą za złamanie przepisów dotyczących wykorzystania zdjęć i wizerunku prezydenta, ale jako praworządne medium poddajemy się im z całą ich bezmyślnością.

Zdjęcia prezydenta RP można pobierać ze strony Prezydent.pl i serwisu Flickr, gdzie prezydenccy fotografowie umieszczają zdjęcia z informacją o ograniczeniach odnośnie do kadrowania i obróbki graficznej.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

„Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Nowy pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 już dostępny Maciej Moskwa wygrał konkurs BZ WBK Press Foto 2014 Przedpremierowy pokaz filmu "Szukając Vivian Maier" już 9 kwietnia w Warszawie Finał II edycji Projektu Przetwórnia, której gościem specjalnym będzie Jacek Poremba Polak wśród laureatów konkursu Lovers of Light W Łodzi ruszyła 17. edycja targów Film Video Foto 2014 13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu! Użytkownicy Wikipedii wybrali Zdjęcia Roku 2013 Antyprzewodnik turystyczny, czyli Polska lat 90. według Michała Wasążnika Darmowe warsztaty z Krystianem Bielatowiczem dla czytelnika Fotoblogia.pl Prawo i obowiązek a praktyka. Jak polska prasa dba o prawidłowe podpisy zdjęć Kilka słów o tym, dlaczego nie warto pracować za darmo Ruszają wystawy i warsztaty ze wschodzącą gwiazdą polskiej fotografii Mateusz Baj zwycięzcą Poland National Award w konkursie SWPA 2014 Kadry ze świata, czyli podróże okiem Polaków Małecki, Łuczak i Lach nauczą Cię kręcić krótkie filmy Jakub Szymczuk opowie o fotografowaniu na Majdanie Znamy zwycięzcę pierwszej edycji Nikon Film Festival Wiktor Dąbkowski zdobył Espy Photography Prize 2014 Projekt Przetwórnia - ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń Getty Images udostępnia swoje zdjęcia za darmo! Shotkit odkrywa, co fotografowie mają w swoich torbach Fotoreporter Jakub Szymczuk opowiada o pracy na Majdanie

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki