Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć

Adobe Photoshop to wciąż symbol programów do obróbki zdjęć i popularna aplikacja w kręgach profesjonalistów od fotografii i grafiki. Coś za coś - abonament w Creative Cloud kosztuje. Na rynku jest jednak sporo alternatywnych i darmowych programów do edycji fotografii. Wybraliśmy dla was te najlepsze, dzięki którym możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Ten artykuł ma 2 strony:

Programy instalowane na dysku
Adobe Photoshop jest od dawien dawna królem programów do edycji zdjęć i grafiki. Mimo wszystko, nie każdy z nas ma ochotę płacić co miesiąc abonament za korzystanie z najnowszej wersji aplikacji Adobe lub po prostu nie potrzebuje tak zaawansowanego narzędzia.
Jeśli należycie do tego grona użytkowników to zapoznajcie się z alternatywnymi, darmowymi programami do edycji zdjęć i grafiki. Warto wiedzieć, że bezpłatne rozwiązania zazwyczaj nie są w stanie w pełni zastąpić profesjonalnego, komercyjnego oprogramowania. Mimo wszystko wielu z nas nie wykorzystuje sporej części rozbudowanych funkcji Photoshopa, a program do edycji zdjęć jest potrzebny tylko do podstawowej obróbki fotografii. I właśnie wtedy dobrze sprawdzą się darmowe alternatywy dla Photoshopa. Oto nasza subiektywna selekcja najlepszych programów. W poniższym spisie znajdziecie aplikacje instalowane na dysku komputera oraz te w wersjach on-line.
Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi zaznaczania w Adobe Photosop?
Gimp
Gimp jest najbardziej popularnym darmowym edytorem grafiki, na jaki natkniecie się w internecie. Wiele osób nazywa go bezpłatnym Photoshopem. W rzeczywistości program ten nie jest aż tak bardzo rozbudowany, jak produkt Adobe, ale dla wielu może okazać się bardzo przydatny i w zupełności wystarczający.

Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem tej aplikacji, ze względu na przyzwyczajenie i workflow, który wypracowałem sobie w Photoshopie, ale znam wielu fotografów, którzy uważają, że nie ma nic lepszego na świecie niż Gimp. Co więcej, w naszej bazie wideoporadników znajdziecie kilka przydatnych materiałów, w których Jakub Kaźmierczyk radzi, jak pracować z Gimpem.


RawTherapee
RawTherapee jest projektem, który odpowiada za edycję plików RAW. Znajdziecie tutaj wiele opcji podobnych do tych z Adobe Lightroom m.in. korekcję ekspozycji, balansu bieli, czy kontrastu. Szczerze mówiąc jest to moja ulubiona bezpłatna alternatywa dla Lightrooma.
Interfejs jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Muszę przyznać, że jak na darmową aplikację – jest nawet ładnie zaprojektowany. Ciemne szare tło stanowi idealną podkładkę do obróbki zdjęć. Program jest dostępny dla Windowsa oraz OS X.

Photoscape / PhotoScape X
Photoscape to intuicyjny program z przyjemnym interfejsem. Nie znajdziecie tutaj wielu opcji, ale do szybkiej, podstawowej obróbki w zupełności starczy. Szalenie go cenię za minimalistyczny interfejs.
Co innego jego wersja na komputery Mac, czyli PhotoScape X. Aplikacja zupełnie nie przypomina swojej protoplasty — ma nowoczesny, ciemny interfejs, sporo dodatkowych filtrów czy funkcji, jak chociażby tworzenie gifów.

- www.photoscape.org (wersja Windows)
- www.x.photoscape.org/mac/ (wersja OS X)
Fotor
Fotor w wersji desktopowej jest całkiem przydatnym narzędziem. W prosty i intuicyjny sposób będziecie mogli edytować wasze pliki – zmieniając kadr, dostosowując jasność, kolory oraz nakładając przeróżne efekty. Praca z tym programem należy do naprawdę przyjemnych.
- www.fotor.com/windows(wersja Windows)
- www.fotor.com/mac(wersja OS X)


Polecane przez autora:
- Potomkowie niewolników mogą pozwać Uniwersytet Harvarda. Chodzi o historyczne zdjęcia
- Jak zrobić zdjęcia w basenie? Prosto, tanio i na własne ryzyko
- Zapierająca dech w piersi panorama nocnego nieba. Tak doskonałej jeszcze nie było
Ten artykuł ma 32 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze