Fotografie niczym cebula, czyli jak zrozumieć pracę na warstwach

Fotografie niczym cebula, czyli jak zrozumieć pracę na warstwach

fot. Darwin-Bell / Flickr
fot. Darwin-Bell / Flickr
Krzysztof Basel
30.03.2009 16:51, aktualizacja: 30.03.2009 18:51

Praca na warstwach ? to określenie może brzmieć strasznie dla początkujących fotografów. Samemu trudno obeznać się z tą techniką. Jednak jeśli chcesz wejść na wyższy poziom w obróbce fotografii to powinieneś się z nią zapoznać. Wbrew pozorom nie będziesz płakać jak podczas krojenia cebuli.

Praca na warstwach ? to określenie może brzmieć strasznie dla początkujących fotografów. Samemu trudno obeznać się z tą techniką. Jednak jeśli chcesz wejść na [wyższy poziom](http://Photoshop czyni cuda (wideo)) w obróbce fotografii to powinieneś się z nią zapoznać. Wbrew pozorom nie będziesz płakać jak podczas krojenia cebuli.

[/h3]Pracę na warstwach można przyrównać do nakładania warstw farby na płótno. Efekt zależy od poszczególnych warstw, ich krycia i przejrzystości.

Warstwy nie nakładają się na siebie, tylko kumulują. Po nałożeniu kolejnych efektów, w postaci warstw, oryginalne zdjęcie (tło) pozostaje nie naruszone. Jest to tzw. metoda niedestruktywna. Oprócz tego klikając na daną warstwę można w każdej chwili powrócić do jej edycji.

W tekście opisuję metodę pracy na warstwach na przykładzie Adobe Photoshopa, ale jeśli zrozumiesz ogólne zasady stosowane podczas pracy na warstwach, poradzisz sobie również w innych programach do edycji zdjęć.

Oto 4 rodzaje warstw wykorzystywanych do obróbki fotografii.

Nowa Warstwa (New Layer)

Jest to podstawowa, pusta, przeźroczysta warstwa. Możesz ją utworzyć poprzez skrót* Ctrl+Shift+N (Command+Shift+N), klikając na ikonę na dole okna Warstwy (zaznaczyłem na obrazku) lub wybierając Layer > New > Layer (Warstwa > Nowa > Warstwa)*. Z warstwy tej można korzystać chcą coś dodać do oryginalnego zdjęcia, np. grafikę, ramkę czy inne zdjęcie.

Klikając w małą ikonę (oko) po lewej stronie warstwy możesz włączyć lub wyłączyć widoczność warstwy, dzięki czemu sprawdzisz np. jakie zmiany w zdjęciu czyni konkretna warstwa.

Kolejność warstw to następny istotny elementem. Warstwa, która jest wyżej będzie zawsze bardziej widoczna i może przykryć pozostałe.

Nowa Warstwa Dopasowanie (New Adjustment Layer)

Spójrz na okno z warstwami w prawym dolnym rogu. Na dole tego okna możesz zobaczyć przycisk z czarno-białym kółkiem. Kliknij w nie i wybierz odpowiedni rodzaj nowej warstwy. Możesz też wybrać Layer > New Adjustment Layer >> (Warstwa > Nowa Warstwa Dopasowanie >>).

Nowa Warstwa Dopasowanie (New Adjustment Layer)
Nowa Warstwa Dopasowanie (New Adjustment Layer)

W ten sposób utworzysz nowy efekt, który powstanie na nowej warstwie. Możesz nakładać wiele efektów, jeden po drugim. Każdy na osobnej warstwie.

Taka metoda daje wiele plusów. Przede wszystkim nie ingerujesz w oryginalne zdjęcie i możesz do niego wrócić w każdej chwili. Żaden piksel z oryginalnej warstwy nie zostanie zniszczony. Możesz też w każdej chwili wrócić do ustawień danej warstwy (efektu) klikając na nią 2 razy. Zyskujesz też możliwość zmiany krycia (Opacity) i przejrzystości (Fill) każdej warstwy (efektu) czy różne opcje krycia.

Powiel Warstwę (Duplicate Layer)

Wybierając *Layer > Duplicate Layer (Warstwa > Powiel warstwę) *możesz skopiować każdą zaznaczoną warstwę. Może to być Tło lub stworzona wcześniej inna warstwa. Funkcja ta jest przydatna w wielu bardziej zaawansowanych metodach edycji zdjęć. Sam używam jej bardzo często np. podczas zamiany fotografii na czarno-białe. W pracy na warstawach ważną funckją jest zmiana Krycia (Opacity) i Wypełnienia (Fill). Dzięki nim masz dużo większe możliwości edycji zdjęcia. Decydujesz w jakim precencie dana warstwa ma być widoczna.

Klikając prawym przyciskiem myszy na warstwę otworzy się menu, gdzie również można wybrać funkcję Duplicate Layer (Powiel Warstwę). To dużo szybsza metoda, niż przeszukiwanie paska menu u góry programu.

Warstwa tekstu (Text Layer)

Warstwa tekstu powstaje automatycznie po wybraniu z palety ikony Tekst Poziomy (Horizontal Type Tool) i kliknięciu na obrazek. Jest to typowe narzędzie do pisania. Tekst możemy potem edytować, przemieszczać i formatować. Tekst Poziomy uruchamisz też korzystając ze skrótu ?T? na klawiaturze.

Zdjęcie można zapisać w formacie .psd, dzięki czemu plik zapamięta wszystkie warstwy i będziesz mógł je potem znów edytować. Zachowując zdjęcie w formacie .jpeg, wszystkie warstwy zostając złączone.


Zdjęcie tytułowe: Darwin Bell / Flickr.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)