Czy twoje zdjęcie zyska popularność w sieci? Sprawdzi to algorytm

Zanim wrzucisz zdjęcie do sieci, możesz sprawdzić za pomocą specjalnego narzędzia, ile osiągnie wyświetleń.

Profil Fotoblogii na Instagramie

Profil Fotoblogii na Instagramie (http://instagram.com/fotoblogia)

Aditya Khoslav, doktorant bostońskiego Massachusetts Institute of Technology, przeanalizował ponad 2 miliony zdjęć, które trafiły do serwisu Flickr, aby określić, jakie czynniki wpływają na popularność danego zdjęcia, a jakie nie.

Wpływ na zainteresowanie fotografią mogą mieć jej kolory. Zdjęcia w ciepłych barwach są popularniejsze od tych w zimnych odcieniach niebieskiego i zielonego. Poza kolorem bardzo ważne jest też to, co zdjęcie przedstawia. Nie zdziwi Was zapewne, że spódniczki mini, stroje bikini czy staniki, jak również filiżanki, słodkie zwierzaki, perfumy i rewolwery radzą sobie w sieci najlepiej. Jeśli sfotografujecie grzejnik, szpachelkę, przepychacz, laptopa lub wózek do golfa, to musicie liczyć się z nikłym zainteresowaniem takim kadrem.

Umiarkowanie pozytywny wpływ na klikalność zdjęcia będą miały miał gepard, panda, piłka do kosza, lama i biedronka, a umiarkowanie negatywny wpływ na oglądającego wywierają katamaran, dzik, panel słoneczny, guacamole (meksykański sos na bazie awokado).

Również czynniki społeczne, takie jak: popularność danego profilu, liczba grup, do których należy użytkownik, liczba publikowanych przez niego zdjęć, jego staż na danej stronie czy nawet to, czy ma wykupiony profil pro, decydują o tym, jak wiele osób obejrzy zdjęcie i je polubi. To zrozumiałe, że prace znanych fotografów i osób mających wielu znajomych zyskają większą popularność.

Na podstawie tych danych twórca algorytmu potrafi określić w skali od 1 do 10, jak wiele wyświetleń będzie miało zdjęcie w wykładni logarytmicznej. Jeśli zbadane zdjęcie osiągnie wynik 3, liczba wyświetleń powinna oscylować wokół 2 do potęgi 3, czyli 8, a jeśli 6, to 2 do potęgi 6, czyli 64 wyświetlenia. Trzeba jednak podkreślić, że w tym kalkulatorze brana jest pod uwagę zawartość zdjęcia, a nie czynniki społeczne profilu.

Postanowiłem sprawdzić jedno z moich zdjęć z Flickra i okazało się, że jeszcze sporo mu brakuje do zawojowania sieci, ale może to i dobrze, bo algorytm ocenia najczęściej powtarzalne elementy na zdjęciu, a fotograf musi poszukiwać mniej oczywistych ujęć.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Pokaż Swój Horyzont Filmy o fotografii do obejrzenia na Planete+ Doc Film Festival w maju Na Instagramie można zarobić! Wystaw swoje zdjęcia na Amazon.com! Pokaż się w ramach 4. Opolskiego Festiwalu Fotografii EASTREET 2 – wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Trwa przyjmowanie zdjęć Czy można kadrować zdjęcia prezydenta RP? Nie, tak twierdzi kancelaria głowy państwa „Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Nowy pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 już dostępny Maciej Moskwa wygrał konkurs BZ WBK Press Foto 2014 Przedpremierowy pokaz filmu "Szukając Vivian Maier" już 9 kwietnia w Warszawie Finał II edycji Projektu Przetwórnia, której gościem specjalnym będzie Jacek Poremba Polak wśród laureatów konkursu Lovers of Light W Łodzi ruszyła 17. edycja targów Film Video Foto 2014 13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu! Użytkownicy Wikipedii wybrali Zdjęcia Roku 2013 Antyprzewodnik turystyczny, czyli Polska lat 90. według Michała Wasążnika Darmowe warsztaty z Krystianem Bielatowiczem dla czytelnika Fotoblogia.pl Prawo i obowiązek a praktyka. Jak polska prasa dba o prawidłowe podpisy zdjęć Kilka słów o tym, dlaczego nie warto pracować za darmo Ruszają wystawy i warsztaty ze wschodzącą gwiazdą polskiej fotografii Mateusz Baj zwycięzcą Poland National Award w konkursie SWPA 2014 Kadry ze świata, czyli podróże okiem Polaków Małecki, Łuczak i Lach nauczą Cię kręcić krótkie filmy

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki