Sony World Photography Awards 2014 - relacja z wystawy i gali w Londynie

30 kwietnia rozstrzygnięto konkurs SWPA. Zachęcam do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

Na galę, która była zwieńczeniem wyjazdu, przyjechaliśmy już dzień wcześniej. Poranek 30 kwietnia spędziliśmy w Somerset House, gdzie wystawiono prace finalistów. Przechodząc między niewielkimi salami, mogliśmy posłuchać wybranych autorów, którzy opowiadali o swoich reportażach. Przepiękna pogoda umilała nam wyjazd.

Po obejrzeniu zdjęć udaliśmy się na spotkanie z Mary Elen Mark, która opowiadała o swojej twórczości. Bardzo lubię tego typu spotkania: sprzęt i technika schodzą na dalszy plan, a pierwsze skrzypce grają emocje przelane na matrycę czy negatyw.

Następnie wróciliśmy do Somerset House, na drugą stronę Tamizy, gdzie odbyła się premiera Sony A77II. O tym, jakie wrażenie zrobił na mnie ten aparat, przeczytacie w osobnym tekście.

Wieczorem udaliśmy się do Hilton Park Lane. O 19 zaczęła się gala. Prowadził ją dość zabawny konferansjer z typowo brytyjskim poczuciem humoru. Osobiście nie jestem fanem tego typu humoru, ale sala nieraz wybuchała śmiechem. Poszczególne kategorie były prezentowane przez różne osoby, od dyrektorów różnych organizacji do szefostwa Sony. Zdjęcia pokazywano na wielkim ekranie, a wiele reportaży było opatrzone komentarzem autora w formie tekstu lub filmu. Nie obeszło się bez drobnych wpadek technicznych, ale przy tak dużych wydarzeniach nie da się ich uniknąć.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Szczegółowo o wszystkich nagrodach pisał już Krzysiek. Muszę przyznać, że jestem bardzo zawiedziony tym, że w kategorii "Krajobraz" nie zwyciężył Kacper Kowalski. W mojej opinii (i pozostałych gości z Polski) jego zdjęcia były najlepsze. Wygrał Izraelski fotograf Roei Greenberg z serią dość banalnych krajobrazów. Niemniej jednak trzeba pogodzić się z decyzją jury i trzymać kciuki, żeby powiodło się naszym rodakom za rok.

Mateusz Baj ze swoją dziewczyną Olą

Podczas gali zabrakło prezentacji kategorii "National", w której zwyciężył siedzący wówczas obok mnie Mateusz Baj. Szkoda, że żaden z Polaków nie wyszedł na scenę, szczególnie że zdjęcie Mateusza jest naprawdę świetne! Z drugiej strony jeśli ta kategoria byłaby prezentowana, gala potrwałaby znacznie dłużej, a i tak skończyła się dopiero o 22.30.

Nagrodę Outstanding Contibution to Photography Award, przyznawaną za całokształt twórczości i wkład w świat fotografii, otrzymała Mary Ellen Mark, a wręczyli ją Masaru Yamagawa, prezes Sony Europe, oraz Scott Gray, dyrektor i założyciel World Photography Ogranisation.

Największą wygraną SWPA, laureatką nagrody L’Iris D’or, jest jednak młoda fotografka Sara Naomi Lewkowicz z USA. Nic dziwnego: jej reportaż o przemocy rodzinnej jest rewelacyjny, pełen ekspresji i przykrej rzeczywistości. Płaczące dzieci, ciosy wymierzane w bezbronną kobietę i w końcu interwencja policji. Niesamowite zdjęcia, niesamowita historia i w pełni zasłużona nagroda.

Galę i całą otoczkę z nią związaną, czyli wizytę w galerii czy spotkanie z Mary Ellen Mark, uważam za bardzo udane. Podczas jednego dnia zobaczyłem mnóstwo niesamowitych zdjęć i poznałem tyle samo ciekawych historii. Szkoda tylko, że żaden Polak nie zabłysnął na scenie. Za rok jeszcze mocniej musimy trzymać kciuki!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Sara Naomi Lewkowicz zdobyła nagrodę L’Iris d’Or w Sony World Photography Awards 2014 Sfotografuj wiosnę w mieście i wygraj aparat Fujifilm X-M1 z obiektywem 16-50 mm The Photography Show 1-4 marca 2014 Fotorelacja z gali rozdania nagród konkursu BZ WBK Press Foto 2014 Adam Pańczuk, Mateusz Sarełło i Adam Lach wyróżnieni w konkursie POY Wyniki World Press Photo 2014. Trzech Polaków nagrodzonych! 3 Polaków wyróżnionych za fotografie górskie „Zobacz więcej przez telefon” i wygraj najnowszego iPada mini! Wyjątkowe warsztaty fotografii dokumentalnej i ulicznej FACEtoFACE Zostań blogerem Fotoblogia.pl! "Frymografia" - Fotografia jest formą terapii Oto zwycięzca konkursu „Jeden kadr z mojego miasta“ Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" w Krakowie "Frymografia": Barak nie odleciał Pokaż kadr ze swojego miasta i wygraj aparat Fujifilm XQ-1! „Pokaz Jednego Dzieła” w Krakowie Dla Natalii – Wielka Aukcja Fotografii Co kryje "Czarna skrzynka" Tomasza Tomaszewskiego "Nowojorska ulica w obiektywie" i na ekranie kina Iluzjon Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć! Relacja z BEiKS Roadshow we Wrocławiu Witajcie na nowej Fotoblogia.pl! Rusza otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2014 Verily - magazyn, w którym nie znajdziecie zdjęć obrobionych w Photoshopie