Zdjęciowe modyfikacje na cenzurowanym. Izitru sprawdzi, ”is it true”

Nowy, darmowy serwis internetowy oraz aplikacja na urządzenia mobilne Izitru sprawdzą, czy zdjęcie było w jakikolwiek sposób przerabiane.

Izitru (wymowa jak is it true) to bardzo prosty dla użytkownika serwis. Wystarczy wejść na stronę izitru.com, wgrać zdjęcie i poczekać na werdykt. System sprawdza 6 zmiennych, aby ocenić autentyczność zdjęcia. Analizuje zakodowane w urządzeniach sygnatury, na którym zdjęcie zostało wykonane, oraz strukturę zapisu w JPG. Sprawdza także ślady, które zostawia matryca podczas wykonywania zdjęcia, oraz wykrywa tzw. duchy powstające np. podczas tworzenia zdjęć HDR.

Przykładowa weryfikacja zdjęcia wykonana przez serwis Izitru. Zdjęcie uznano jako prawdziwe, ponieważ osoba "na talerzu" w rzeczywistości znajduje się na trawniku za stołem.

Zdjęciu zostaje wystawiona ocena w 5-stopniowej skali: „prawdziwe”, „średnio prawdziwe”, „nieokreślona historia pliku”, „potencjalnie modyfikowane zdjęcie”, „nieprawdziwe zdjęcie”. Ocenę można łatwo udostępnić on-line.

Serwis może się okazać bardzo pomocny; używanie oprogramowania do obróbki zdjęć jest powszechne, przybywa też osób sprawnie się nim posługujących. Na stronie są podane przykładowe sytuacje, w których serwis może się przydać. Za jego pomocą można na przykład sprawdzić, czy zdjęcie z aukcji internetowej jest prawdziwe. Pożytek będą mieli z niego również organizatorzy konkursów fotograficznych (ocena prawdziwości nadsyłanych zdjęć). Może także posłużyć mediom do weryfikacji zdjęć napływających do nich od tzw. obywatelskich dziennikarzy. W końcu może przydać się nam, na przykład kiedy chcemy opublikować zdjęcie swojego autorstwa, a podejrzewamy, że jego autentyczność może zostać podana w wątpliwość.

W ramach testu sprawdziłem zdjęcie, które wykonałem w ubiegłym roku. Nie robiłem z nim niczego poza zmianą rozdzielczości na potrzeby weryfikacji w Internecie, po czym zapisałem jako nowe. Fotografia nie była kadrowana, nie zmieniałem nawet balansu bieli, nie mówiąc o ingerencji w poszczególne elementy. Werdykt Izitru brzmiał: „zdjęcie potencjalnie modyfikowane”. Jest to oczywiście prawda (zmiana rozmiaru), ale przecież w ten sposób weryfikacji nie przejdzie żadne zdjęcie, które nie zostało prosto z urządzenia wrzucone na stronę Izitru.com… Nadgorliwość czy dbałość o publikowanie fotografii sauté?

Zdjęciu uznane za potencjalnie modyfikowane, chociaż jedynie została zmieniona jego rozdzielczość.

Zobacz również: Jak samemu wykonać stylową ramkę na instaxy? [zrób to sam]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Dlaczego Polacy boją się bezlusterkowców? Light Blaster - zaawansowane gobo do lampy systemowej Jest już kolejny trend w fotografii społecznościowej. To shelfie Druga edycja „Spotkań z mistrzem” – bezpłatnych warsztatów z fotografii ulicznej Czy twoje zdjęcie zyska popularność w sieci? Sprawdzi to algorytm Pokaż Swój Horyzont Filmy o fotografii do obejrzenia na Planete+ Doc Film Festival w maju Na Instagramie można zarobić! Wystaw swoje zdjęcia na Amazon.com! Pokaż się w ramach 4. Opolskiego Festiwalu Fotografii EASTREET 2 – wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Trwa przyjmowanie zdjęć Czy można kadrować zdjęcia prezydenta RP? Nie, tak twierdzi kancelaria głowy państwa „Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Nowy pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 już dostępny Maciej Moskwa wygrał konkurs BZ WBK Press Foto 2014 Przedpremierowy pokaz filmu "Szukając Vivian Maier" już 9 kwietnia w Warszawie Finał II edycji Projektu Przetwórnia, której gościem specjalnym będzie Jacek Poremba Polak wśród laureatów konkursu Lovers of Light W Łodzi ruszyła 17. edycja targów Film Video Foto 2014 13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu! Użytkownicy Wikipedii wybrali Zdjęcia Roku 2013 Antyprzewodnik turystyczny, czyli Polska lat 90. według Michała Wasążnika Darmowe warsztaty z Krystianem Bielatowiczem dla czytelnika Fotoblogia.pl Prawo i obowiązek a praktyka. Jak polska prasa dba o prawidłowe podpisy zdjęć

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki