Fotografia Jakuba Szymczuka z tytułem Zdjęcie 10-lecia Grand Press Photo

Jego fotografia z Kijowa otrzymała także tytuł Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Photo 2014. W dwóch kategoriach 1. miejsce zdobyły fotoreportaże naszych blogerów: Adriana Wykroty oraz Piotra Bławickiego. Do finału trafiło też zdjęcia Piotra Kały. Gratulujemy!

© Jakub Szymczuk

Jakub Szymczuk („Gość Niedzielny”) otrzymał główną nagrodę Grand Press Photo 2014 i 10 tys. zł. Jego Zdjęcie Roku zostało zrobione w Kijowie 20 lutego 2014 roku w „czarny czwartek” – pod taką nazwą przeszedł ten dzień do historii Ukrainy.

Wtedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa na Majdanie Niepodległości. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów. Tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu Szymczuka jest jedna z ofiar – mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot.

Fotograf triumfuje w tym roku podwójnie, ponieważ ta sama fotografia została wybrana spośród wszystkich dziesięciu zwycięskich fotografii kolejnych edycji Grand Press Photo na Zdjęcie 10-lecia. Jak informują organizatorzy, zdjęcie wybrało międzynarodowe jury złożone ze zwycięzców World Press Photo, którzy w ubiegłych latach przewodniczyli konkursowi. Z Jakubem Szymczukiem rozmawialiśmy tuż po powrocie z Ukrainy:

PRZECZYTAJ: Fotoreporter Jakub Szymczuk opowiada o pracy na Majdanie

Jakub Szymczuk, fotoreporter "Gościa Niedzielnego", trafił na najbardziej krwawy dzień protestów na Majdanie. Dziś, po powrocie z Kijowa, opowiada nam o pracy fotoreportera w warunkach walk ulicznych.

Sukces odnieśli również fotografowie, którzy prowadzą blogi w domenie Fotoblogia.pl. Fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus) pokazujący, jak zmieniła się tradycja polskich wesel, zajął 1. miejsce w kategorii Życie codzienne.

Z kolei w kategorii Ludzie 1. miejsce zajął fotoreportaż Piotra Bławickiego (East News) zrobiony w czasie pogrzebu polskiego komandosa JWK Lubliniec chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie od wybuchu miny pułapki. Gratulujemy!

Zobacz również: Oto fotografie natury, która nie przestaje zachwycać

W tym roku do konkursu Grand Press Photo zgłoszono 4,2 tys. fotografii, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Oceniano osobno zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu – Nikon Polska.

Jak co rok przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku był to szwedzki fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy wygrało ubiegłoroczną edycję konkursu. Oprócz Hansena w jury Grand Press Photo 2014 oceniającym zdjęcia zasiadali: Piotr Andrews, Anna Bedyńska („Gazeta Wyborcza”), Andrej Reiser (Czech Press Photo), Markus Schreiber (Associated Press), Andrzej Zygmuntowicz.

Lista zwycięzców w konkursie Grand Press Photo 2014

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

W kategorii Wydarzenia:

 • I miejsce — zdjęcie Kuby Kamińskiego zrobione na Krymie, gdy ukraińska baza wojskowa Belbek poddała się po szturmie rosyjskich wojsk specjalnych;
 • II miejsce — zdjęcie Tomasza Adamowicza („Gazeta Polska Codziennie”) pokazujące, jak podczas walk w Kijowie Witalij Kliczko próbuje powstrzymać tłum demonstrantów napierający na siły porządkowe broniące dostępu do budynków rządowych;
 • III miejsce i Nagroda Nikona — zdjęcie Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) pokazujące, że na barykadach w Kijowie nie tylko walczono, lecz toczyło się tam też normalne życie.

W kategorii Życie codzienne:

 • I miejsce — zdjęcie Mariusza Janiszewskiego („Doc! Photo Magazine”) obrazujące, jak na cmentarzu w Manili żywi i umarli tworzą wyjątkową symbiozę;
 • II miejsce — zdjęcie Jacka Świerczyńskiego („Dziennik Wschodni”) zrobione podczas pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę;
 • III miejsce — zdjęcie Jarosława Respondka (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie.

W kategorii Ludzie:

 • I miejsce — zdjęcie Maćka Nabrdalika zrobione w Londynie portugalskiej emigrantce Anabeli;
 • II miejsce — zdjęcie Bartka Sadowskiego (Bloomberg News) przedstawiające Michaiła Chodorkowskiego zaraz po tym, jak przyjechał do Berlina;
 • III miejsce — zdjęcie Mariusza Foreckiego (TamTam Agencja Prasowa i Fotograficzna), na którym uchwycił, jak młodzi Ukraińcy wyrażają szacunek i wdzięczność weterance II wojny światowej.

W kategorii Sport:

 • I miejsce — zdjęcie Dariusza Delmanowicza (Polska Agencja Prasowa) pokazujące duńskiego żużlowca Hansa Andersena po upadku na torze podczas indywidualnych mistrzostw Europy;
 • II miejsce — zdjęcie Adama Stępnia („Gazeta Wyborcza”) pokazujące Patryka Rybarskiego, który od trzech lat zajmuje się tańcem na rurze;
 • III miejsce — zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) zrobione na trasie Tour de Pologne na Podhalu.

W kategorii Środowisko:

 • I miejsce — zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujące nowe osiedle domów w Chinach;
 • II miejsce — zdjęcie Tomasza Lendy (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobione w centrum Kijowa, gdzie podupadłe gospodarstwo sąsiaduje z nowoczesnymi blokami;
 • III miejsce — zdjęcie Bartłomieja Jureckiego („Tygodnik Podhalański”) pokazujące kontrowersyjny zwyczaj symbolicznego oczyszczenia zwierząt w dymie ognisk w San Bartolome de Pinares w Hiszpanii.

W kategorii Portret sesyjny:

 • I miejsce — portret generała Wojciecha Jaruzelskiego autorstwa Maksymiliana Rigamontiego („Wprost”);
 • II miejsce — portret uczestnika walk na barykadach Majdanu Niepodległości w Kijowie autorstwa Maksymiliana Rigamontiego;
 • III miejsce — portret Dali Banu zrobiony w obozie uchodźców w Bangladeszu przez Marcina Zaborowskiego („National Geographic Polska”).

FOTOREPORTAŻE

W kategorii Wydarzenia:

 • I miejsce — fotoreportaż Simony Supino („Super Express”) – zapis wydarzeń na kijowskim Majdanie w styczniu i lutym bieżącego roku: walki z siłami Berkutu, opatrywanie rannych, rozpacz rodzin i bliskich ofiar, ostatnie pożegnanie poległych w masakrze;
 • II miejsce — fotoreportaż Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) dokumentujący wydarzenia w Kijowie podczas tzw. czarnego czwartku, gdy w walkach między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób.

W kategorii Życie codzienne:

 • I miejsce — fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus) pokazujący, jak zmieniła się tradycja polskich wesel;
 • II miejsce — fotoreportaż Anny Liminowicz o Honoracie i Agnieszce, które są razem. Razem też pracują i wspólnie wychowują 14-letnią córkę Honoraty.

W kategorii Ludzie:

 • I miejsce — fotoreportaż Piotra Bławickiego (East News) zrobiony w czasie pogrzebu polskiego komandosa JWK Lubliniec chor. Mirosława Łuckiego, który zginął w Afganistanie od wybuchu miny pułapki;
 • II miejsce — fotoreportaż Mateusza Baja opowiadający o mieszkańcach Polesia Zachodniego.

W kategorii Sport:

 • I miejsce — fotoreportaż Jacka Turczyka (Polska Agencja Prasowa), który towarzyszył Remigiuszowi Siudzińskiemu, analitykowi danych, podczas ultramaratonu Race Around Austria;
 • II miejsce — fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) opowiadający o festiwalu Naghol na wyspie Pentecost, podczas którego młodzi mężczyźni wykonują z wysokich platform skoki głową w dół, zabezpieczeni jedynie lianami przywiązanymi do stóp.

W kategorii Środowisko:

 • I miejsce — fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujący efekty produkcji przemysłowej w Polsce;
 • II miejsce — fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours) z miasta Tacloban na Filipinach pokazujący skalę zniszczeń po przejściu tajfunu.

Fotokasty:
W ramach oddzielnej kategorii w konkursie Grand Press Photo konkurowały fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. W tym roku zgłoszono 13 prac, oceniało je jury specjalistów w składzie: Jarosław Barzan, Krystian Bielatowicz i Albert Zawada.

 • I miejsce zajął materiał „Rewolucja” – autorzy: Dominik Werner, Paweł Wyszomirski (Testigo Documentary);
 • II miejsce zajął „Moment” – autor: Łukasz Krawczyński.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wydarzenia:

Pierwsze w Polsce warsztaty fotografii mobilnej 'EyeEm Masterclass'! Sony World Photography Awards 2014 - relacja z wystawy i gali w Londynie Sara Naomi Lewkowicz zdobyła nagrodę L’Iris d’Or w Sony World Photography Awards 2014 Sfotografuj wiosnę w mieście i wygraj aparat Fujifilm X-M1 z obiektywem 16-50 mm The Photography Show 1-4 marca 2014 Fotorelacja z gali rozdania nagród konkursu BZ WBK Press Foto 2014 Adam Pańczuk, Mateusz Sarełło i Adam Lach wyróżnieni w konkursie POY Wyniki World Press Photo 2014. Trzech Polaków nagrodzonych! 3 Polaków wyróżnionych za fotografie górskie „Zobacz więcej przez telefon” i wygraj najnowszego iPada mini! Wyjątkowe warsztaty fotografii dokumentalnej i ulicznej FACEtoFACE Zostań blogerem Fotoblogia.pl! "Frymografia" - Fotografia jest formą terapii Oto zwycięzca konkursu „Jeden kadr z mojego miasta“ Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" w Krakowie "Frymografia": Barak nie odleciał Pokaż kadr ze swojego miasta i wygraj aparat Fujifilm XQ-1! „Pokaz Jednego Dzieła” w Krakowie Dla Natalii – Wielka Aukcja Fotografii Co kryje "Czarna skrzynka" Tomasza Tomaszewskiego "Nowojorska ulica w obiektywie" i na ekranie kina Iluzjon Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć! Relacja z BEiKS Roadshow we Wrocławiu Witajcie na nowej Fotoblogia.pl!