Dla początkujących: Jak robić zdjęcia na imprezach?

Dla początkujących: Jak robić zdjęcia na imprezach?

Dla początkujących: Jak robić zdjęcia na imprezach?
Mateusz Gołąb
05.11.2008 08:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:41

Na początek trzeba ustalić, o jakie imprezy chodzi. Przyjmijmy, że chodzi o pomieszczenie zamknięte z ograniczoną ilością światła. Jeśli już jakieś oświetlenie jest, to jest to oświetlenie punktowe - jakieś lampki, lasery, odbijające światło lustra i tym podobne. Fotografujemy wtedy tańczących ludzi, ruch i zabawę. Mamy dla Was kilka rad, jak zrobić w takich warunkach lepsze zdjęcie.

Zebraliśmy dla was kilka porad, zebranych w punkty:

  1. Lampa błyskowa w takich warunkach powinna działać tylko wspomagająco, warto wspomóc się w takich sytuacjach własnej roboty nakładką rozpraszającą światło. W aparatach kompaktowych nie ma za dużo możliwości manewru, bo lampa zawsze świeci na wprost. Jednak jeśli macie lustrzankę z dodatkową, zewnętrzną lampą, to warto skierować jej światło w bok lub górę i spowodować, że błysk lampy odbije się od sufitu czy ścian i dopiero tak rozproszony trafi tam gdzie trzeba. Zwracajcie uwagę czy ściany i sufit są odpowiednio jasne, żeby światło mogło się od nich odbijać. Jeśli ściany są kolorowe, to i w takim kolorze będzie odbite światło.
  2. Warto spróbować zrobić zdjęcie z zupełnie wyłączoną lampą błyskową - podbijacie wtedy wartość czułości ISO na tyle, na ile jesteście w stanie znieść widok kolorowego szumu na zdjęciach (im wyższa czułość, tym większy szum na zdjęciach). Sporo dzisiejszych kompaktów ma automatycznie podbijane ISO. Jeśli jednak nie jest za jasno, to trzeba i tak odpowiednio stabilnie o coś się oprzeć - może to być ściana, do której przyciskamy aparat, aby go jak najmniej poruszać w trakcie robienia zdjęcia. Pamiętajcie o samowyzwalaczu - kiedy położycie aparat na dowolnej podstawce (książka, plecak) możecie wydłużyć czas naświetlania.
  3. Pamiętajcie też o tym, że malutka lampa błyskowa w Waszym aparacie ma niewielki zasięg. Wyraźnie widać jak daleko błyska, jeśli zrobicie pustą przestrzeń późnym wieczorem i zobaczycie na ziemi dokąd sięga błysk lampy. Jednak jeśli tylko w bliższym planie znajdzie się dowolny obiekt - kogoś głowa, kwiatek, framuga, kawałek ściany - to właśnie ten obiekt będzie głównie oświetlony, cała reszta pozostanie ciemna.
  4. Jedak najwięcej radości da Wam zrobienie zdjęć wijących się w tańcu przyjaciół. Tutaj potrzebna jest znaczna ingerencja w ustawienia aparatu i jeśli chcecie nad tym w całości panować, musicie w swoim sprzęcie mieć możliwość manualnych ustawień. Zaczynamy od ręcznego ustawienia czasu naświetlania - możecie poeksperymentować z wartościami typu 1/3 lub 1/4 sekundy. Druga sprawa to przysłona - spróbujcie ok. f/5,6 przy czułości ISO 800-1600. Koniecznie zredukujcie siłę błysku - musicie tutaj trochę poeksperymentować. I najważniejsza sprawa - musicie poszukać ustawienia odpowiadającego za błysk lampy na tzw. drugą kurtynę migawki. W angielskojęzycznych menu aparatów często oznaczana ta wartość jest jako ?rear. Jeśli chodzi o samo robienie zdjęcia, to próbujcie poruszać się za obiektem w trakcie robienia zdjęcia - rozmyje to tło, a postacie zostaną ?zamrożone\ błyskiem lampy.
  5. Pamiętajcie, że w ciemniejszych pomieszczeniach puszczona ?samopas'\ lampa błyskowa bardziej przeszkadza, niż pomaga.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)