AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR - jasny i lekki superteleobiektyw

AF‑S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR - jasny i lekki superteleobiektyw

AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR - jasny i lekki superteleobiektyw
Krzysztof Basel
14.05.2014 12:08, aktualizacja: 26.07.2022 19:57

AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR to odświeżona wersja potężnego obiektywu adresowanego przede wszystkim do fotoreporterów i fotografów sportowych.

Nowy obiektyw jest znacząco lżejszy od poprzednika: waży ok. 3,8 kg, czyli o 600 g mniej. Nowością jest też przysłona elektromagnetyczna, która ma zapewnić szybszą pracę autofokusu oraz dokładniejsze ustawianie automatycznej ekspozycji.

Obraz

Obiektyw wyposażono w system optycznej stabilizacji, umożliwiający fotografowanie z czasami otwarcia migawki dłuższymi nawet o cztery stopnie przysłony. Do wyboru są dwa tryby pracy: normal i sport. Nowy tryb sport ma gwarantować zachowanie wyraźnego i stabilnego obrazu podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów. Producent chwali się, że to rozwiązanie pozwala uzyskać szybkość zdjęć seryjnych oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań.

Obraz

Obiektyw ma nowo zaprojektowany układ optyczny, który składa się z 16 soczewek w 12 grupach (w tym dwie soczewki z fluorytu i dwie ze szkła ED). Dzięki użyciu dwóch przednich soczewek z fluorytu przednia część obiektywu jest lżejsza, a środek ciężkości przesunął się do tyłu. Ma to zapewnić większy komfort fotografowania oraz większą stabilność teleobiektywu. Producent chwali się, że elementy te charakteryzują się lepszą jakością optyczną: osiągają wyższą szybkość transmisji, minimalną aberrację chromatyczną i dyspersję znacznie niższą niż szkło Super ED. W konstrukcji zastosowano też przeciwodblaskową powłokę nanokrystaliczną Nano Crystal Coat, która ma ograniczyć refleksy oraz efekt flary na zdjęciach. Nowy Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR został wyposażony w ochronną soczewkę meniskową, a producent dostarcza go z filtrem neutralnym. Z tyłu obiektywu znajduje się uchwyt na filtry.

Wprowadzono też kilka zmian w ergonomii obiektywu:

:

Udoskonalenia ergonomiczne obejmują modyfikacje pierścienia kołnierza statywu, który zawiera obecnie łożyska umożliwiające płynne przełączanie między orientacją poziomą i pionową. Zintegrowana stopka statywu została skierowana do przodu obiektywu, co zapewnia lepszą równowagę i bardziej komfortowy transport, gdy obiektyw jest zamocowany na statywie. Ponadto wraz z obiektywem jest dostarczana stopka do monopodu. Jednoelementową osłonę przeciwsłoneczną można mocować do obiektywu odwrotnie, co eliminuje konieczność jej zdejmowania na czas transportu.

Teleobiektyw AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR jest odporny na kurz i wilgoć, a fluorowe powłoki użyte do ochronnej soczewki meniskowej mają odpychać wodę, kurz i brud. Obiektyw jest wyposażony w gniazdo do mocowania zabezpieczającego przed kradzieżą i dostarczany z futerałem CT-405.

Obraz

Wraz z obiektywem firma Nikon zaprezentowała telekonwerter AF-S TC-14E III. Urządzenie jest mniejsze i lżejsze od poprzednika. W połączeniu z nowym obiektywem Nikkor o ogniskowej 400 mm i przysłonie f/2,8 wydłuży ogniskową do 560 mm. Elektromagnetyczna przysłona gwarantuje dokładność ekspozycji w przypadku kompatybilnych obiektywów. Przednią i tylną powierzchnię pokryto powłokami fluorowymi, które odpychają brud i wilgoć, a solidny tubus zaprojektowano tak, aby zapewniał profesjonalną klasę odporności na warunki atmosferyczne.

Obraz

Super teleobiektyw AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR ma trafić do sprzedaży w sierpniu 2014 r. w cenie ok. 12 tys. dol. Koszt telekonwertera to ok. 500 dol.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)